آشنایی با جاذبه‌های دیدنی بیرجند، «یکی از کهن‌دیارهای ایران»

1

بیرجند | هوزاس

بیرجند، اولین سازمانِ آب‌رسانی

بیرجند نخستین شهر در ایران است که دارای سازمان آبرسانی بوده و بُنگاه آبلوله بیرجند به عنوان اولین سازمان آبرسانی ایران شناخته می‌شود، حتی پیش از تهران و به طور تقریبی از سال ۱۳۰۲ دارای سیسم آب به نسبت پیشرفته‌ای بوده است.

این شهر فراز و نشیب‌های زیادی را در طول تاریخ به خود دیده و از همین جهت به علت موقعیت سیاسی و استراتژیک، سومین فرودگاه کشور در سال ۱۳۱۲ در این شهر ساخته شد.

در این مقاله سعی شده، گوشه‌ای از جاذبه‌های دیدنی شهر دل فریب بیرجند برای شما عزیزان به تصویر کشیده شود.

۱- قلعه بیرجند

قلعه‌ی بیرجند | هوزاس

«قلعه بیرجند»این کهن دژ تاریخی دارای نام‌های دیگری چون، «قلعه ته ده»، «قلعه پایین شهر» و همچنین «دژ بیرجند» می‌باشد. این قلعه در درون شهر بیرجند و بر فراز یک تپه در شمال غرب شهر ساخته شده و قدمت آن به دوران صفویه باز می‌گردد همچنین این قلعه، به منظور جلوگیری از تهاجم دشمنان خارجی به ویژه ترکمن‌ها و ازبک‌ها ساخته شده.

۲- عمارت کلاه فرنگی بیرجند

عمارت کلاه فرنگی | هوزاس

در حاشیه‌ی خیابان شهید مطهری بیرجند عمارتی باشکوه به نام «کلاه فرنگی» وجود دارد که از بناهای تاریخی و زیبای شهر محسوب می‌شود و بنا بر استناد تاریخ‌شناسان این ارگ، منسوب به امیر حسن خان شیبانی می‌دانند.

نکته‌ای که این عمارت را از دیگر بناهای دوران خود متفاوت می‌کند، سبک معماری آن است. عمارت کلاه فرنگی بنایی به مساحت حدود ۷۰۰ مترمربع می‌باشد که با فرمی زیگوراتی ( پله پله ) در شش اشکوب (طبق) بنا شده و معماری آن بیشتر جنبه‌ی تزئیناتی دارد.

۳- باغ اکبریه

باغ اکبریه | هوزاس

«باغ اکبریه» از آثار جهانی ایرانی‌ست که در شهر بیرجند قرار گرفته و جلوه‌های زیبایی فراوانی را در خود جای داده؛ این باغ ایرانی با داشتن مناظری خیره کننده در سال ۲۰۱۱ به عنوان یکی از ۹ باغ برتر ایرانی شناخته شده است.

اکبریه علاوه بر داشتن باغی بسیار خرم و سرسبز دارای عمارت‌های تاریخی چون حشمت‌الملک، عمارت مرکزی یا تشریفات و غیره می‌باشد.

۴- بند دره

بند دره | هوزاس

«بند دره» از آن دست سازه‌های مستحکم دوران قاجاریی‌ست که به دست شوکت‌الملک در سال ۱۲۹۴ قمری ساخته شده ‌است. این بند مهم‌ترین بند تاریخی و بزرگ‌ترین بند کوهستانی شهر بیرجند محسوب می‌شود. محققان پس از تحقیق بر روی این سد متوجه شده‌اند، بند دره با مصالحی چون سنگ‌های شکسته شده کوه‌ها و در بعضی نقاط با ساروج ساخته شده است.

۵- بنای تاریخی خواجه خضر

خواجه خضر | هوزاس

«خواجه خضر» از آن دست بناهای مهم و ارزشمند دوران قاجاری به شمار می‌آید که ارزش و احترام فراوانی در دل مردم بیرجند برخوردار است. این بنا به دستور دو خیر به نام‌های خواجوی و منصف ساخته شده است. نکته‌ی جالبی که درباره‌ی این بنا وجود دارد، سبک معماری آن می‌باشد به طوریکه تمامی دیوارهای بنا با خشت خام و رویه آن با خشت پخته مزین شده است.

۶- آبشار گیوک

آبشار گیوک | هوزاس

درست در انتهای یکی از سرسبزترین دره‌های بیرجند، آبشاری به نام «گیوک» وجود دارد. این آبشار بسیار زیبا هر ساله طبیعت دوستانه زیادی را به خود جلب کرده و باعث رشدِ صنعت گردشگری شهر بیرجند شده است اما متاسفانه به همین سبب در سال‌های اخیر، به دلیل آلودگی فراوان محیط زیست، حجم زیادی از زیبایی آن کاسته شده است.

۷- مسجد جامع چهار درخت

مسجد جامع چهار درخت | هوزاس

«مسجد جامع چهار درخت»، یکی از قدیمی‌ترین آثار به جا مانده از دوران صفویه محسوب می‌شود که در محله چهار درختِ شهرستان بیرجند و درست در میدان شهید مطهری قرار دارد.

ویژگی بسیار خاص این مسجد، دو محرابه بودن آن است. بنا بر روایات یک محراب برای نمازگزاران شیعه و دیگری برای اهل سنت در نظر گرفته شده، اما برخی بر این اعتقاد هستند که به دلیل احترام گذاشتن به قبله اول مسلمین یک محراب در مسیر بیت‌المقدس قرار گرفته است.

۸- موزه میراث پهلوانی بیرجند

موزه میراث پهلوانی بیرجند | هوزاس

این موزه در یکی از قدیمی‌ترین زروخانه‌های شهر یعنی زورخانه امیر‌عرب مشهور به «زورخانه لوبند» واقع شده است و درست در سال ۱۳۸۰، زمانی که بنای جدید زورخانه‌ی امیرعرب ساخته شد، فکر ایجاد موزه و نمایشگاهی دائم از میراث‌های پهلوانی و ورزش‌های باستانی در بنای تاریخی مذکور قوت می‌گیرد و با تلاش‌های فراوان پهلوانان این منطقه، این زورخانه به موزه‌ی فعلی تبدیل می‌شود.

۹- باغ و عمارت معصومیه

 معصومیه | هوزاس

درست در غربی‌ترین نقطه‌ی شهر بیرجند، و در میان کاج‌های سربه فلک کشیده عمارتی به نام «معصومیه» قرار دارد که قدمت آن به دوران پهلوی باز می‌گردد. در این مجموعه علاوه بر باغ اصلی دو باغ دیگر نیز وجود دارد که در یکی از آنها عمارتی ساده خودنمایی می کند و دیگری فاقد عمارت است.

۱۰- قلعه فورگ

قلعه فورگ | هوزاس

یکی از مهم‌ترین قلعه‌هایی که از زمان اسماعیلیان هنوز که هنوز است به جای مانده، «قلعه‌ی فورگ» می‌باشد.

این قلعه در ۱۱۰ کیلومتری شرق بیرجند و در روستای فورگ از توابع شهرستان درمیان واقع شده است. محیط کوهستانی و صعب العبور بودن راه‌های منتهی به این قلعه از جمله امتیازات آن به حساب می‌آمده و همین امر باعث پیروزی اسماعیلیان در مبارزه با حکومت عباسیان در طی سالیان دراز شده بوده.

اگر هم کمکی در راستای رزرو خواستید، تیم پشتیبانی هوزاس برای کمک به شما آماده‌اند.

راه‌های تماس با هوزاس:

💻: www.hoozas.com
☎: ۰۲۱۴۲۳۶۹۳۶۹
خط ویژه: ۱۵۶۹

از این نوشته خوشتون اومده؟

خوشحال می‌شیم ما رو لایک کنین و انگیزه بیشتر بدین! 😊🙏

1

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. * فیلدهای ستاره‌دار الزامی هستند.

Shopping Basket