معرفی ۱۰ جاذبه‌ی دیدنی تنکابن ، «رویایی‌ترین شهر ایران»

69

دو هزار | هوزاس

تنکابن، شهر مملو از رویا

«تنکابن» چهارمین شهرستان بزرگ مازندران محسوب می‌شود و در ۲۴ کیلومتری رامسر و ۶۰ کیلومتری چالوس واقع شده است.

درباره‌ی این شهر مملو از رمز و راز روایت‌های مختلفی وجود دارد که باعث شده تنکابن، به عنوان یکی از شهرهای افسانه‌ای مازندران شناخته شود و وجود جاذبه‌های طبیعی و تاریخی فراوان نیز در این شهر سبب جذاب‌تر شدن هر چه بیشتر این گُلْ شهرِ مازندران نیز شده است.

تنکابنِ زیبا علاوه بر داشتن داستان‌ها و نقل قول‌های فراوان، به دلایل دیگری نیز معروف است. باغ‌های کیوی، پرتقال و چایِ این شهر در کل ایران زبان زد است؛ همچنین بزرگترین مرکز پروش انواع گل‌ و گیاه‌های رنگارنگ و زینتی درست در همین شهر می‌باشد و …

از شهسوار نگوییم برایتان که مرکباتش گوی رقابت را در این زمینه از رقبا برده و به عنوان بهترین شهر مرکباتی ایران شاخته می‌شود و طعم بهشتی آن هوش از سر آدمی می برد.

حال اگر ذره‌ای کنجکاویتان برانگیخته شده تا اندکی بیشتر درباره‌ی این شهر زیبا بدانید، هوزاس را در مقاله‌ی زیر همراهی کنید.

۱- غار آبی دانیال

غار آبی دانیال | هوزاس

درست در ۳۰ کیلومتری شرق شهر تنکابن، پدیده‌ای مملو از شگفتی قرار دارد که به «غار آبی دانیال» شهرت یافته. غار آبی دانیال پس از غار قوری قلعه‌ی کرمانشاه به عنوان دومین غار بزرگ رودخانه‌ای ایران شناخته می‌شود.

درون غار می‌توان جریان آبی گوارا را حس کرد که همانند دمای خود غار، بسیار سرد و خنک است و همچنین، منظره‌ای بسیار دیدنی را می‌توان مشاهده کرد که بواسطه‌ی مواد آهکی آویزان شده از سقف، بوجود آمده است. این منظره شامل قندیل‌هایی‌ست که بنا بر گفته‌ی محققان قدمتی بالغ بر چند میلیون سال دارد.

۲- پارک ملی خشکه داران

پارک ملی خشکه داران | هوزاس

امروزه با توجه به رشد شهری، معدود منطقه‌ای را می‌توان یافت که دارای پوششی کاملا بکر و تقریبا دست نخورده باشد، «پارک ملی خشکه داران» از این قبیل مناطق محسوب می‌شود که با داشتن پوششی کاملا منحصر به فرد به موزه‌ی بکری از تاریخ و طبیعت غرب مازندران مبدل شده، همچنین این منطقه حفاظت شده به‌ عنوان تنها جنگل جلگه‌ای و بکر از آخرین بازمانده‌های اکوسیستم‌های جنگلی جلگه‌ای شمال ایران به‌شمار می‌رود.

۳- جنگل دو هزار تنکابن

جنگل دو هزار تنکابن | هوزاس

چشمانتان را ببندید و قدم در این جنگل بگذارید و طبیعت را با تمامی وجود خود حس کنید، نهایتاً به این نتیجه خواهید رسید که تا چشم در این جنگل کار می‌کند چیزی جز سرسبزی دیده نمی‌شود و آب و هوای این جنگل باعث تبدیل شدن آن به خوش آب و هواترین منطقه‌ی سراسر ایران شده است؛ همچنین به جرعت می‌توان گفت، «جنگل دو هزار» جزو معدود ریه‌هایی‌ست که برای تنفس در ایران باقی مانده.

شاید برایتان جالب است که بدانید چرا اسمش دو هزار است؟ دو هزار به خاطر ارتفاع دو هزار متری از سطح دریا به این نام خوانده می‌شود.

۴- چشمه آبگرم فَلَکده

چشمه آبگرم فلکده | هوزاس

وقتی می‌گویند تنکابن شهری همه چیز تمام است، این به معنای درست کلمه می‌باشد. «چشمه آبگرم فَلَکده» از آن دست جاذبه‌های طبیعی و درمانی این شهر به شمار می‌آید که هر ساله گردشگران زیادی را از گوشه گوشه‌ی ایران به خود جذب می‌کند.

از ویژگی‌های این پدیده‌ی طبیعی، نداشتن گوگرد و شرب بودن آن است که با آب‌تنی در آن می‌توان در درمان برخی از بیماری‌ها مانند دردهای مفصلی، نتیجه‌ی مناسبی را شاهد بود.

۵- روستای قلعه گردن تنکابن

روستای قلعه گردن تنکابن | هوزاس

«قلعه گردن» نامی‌ست بسیار عجیب و عجیب‌تر از آن نبودن حتی بقایای یک قلعه در این منطقه می‌باشد. این روستا که در استان مازندران قرار دارد و از توابع بخش خرم آباد شهرستان تنکابن به حساب می‌آید و برای دیدنش باید به غرب استان مازندران سفر کنین همچنین این روستای دوست داشتنی با داشتن آب و هوایی بسیار معتدل و دلنشین و زیبایی‌های بی‌نهایت دلنواز  لقب بهشت کوچک شمال ایران را از آن خود کرده است.

۶- پارک جنگلی چالدَره تنکابن

پارک جنگلی چالدره تنکابن | هوزاس

درست در ۱۸ کیلومتری جاده‌ی تنکابن، «پارک جنگلی چالدَره» با منظره‌ای منحصر به فرد و خیره کننده وجود دارد.

این ناحیه از شمال کشور دارای مساحتی بالغ بر ۹۴ هکتار، و در نقطه‌ی اتصال دو رود دوهزار و سه‌هزار قرار گرفته است. در واقع چالدَره، دره‌ای‌ست عمیق و سرسبز که می‌توان با حضور در آن آرامشی وصف ‌ناشدنی را تجربه کرد.

۷- آبشار سنگ بن چشمه تنکابن

آبشار سنگ بن چشمه تنکابن | هوزاس

«سنگ بن چشمه تنکابن» از آن دست مناطق خارق العاده‌ی تنکابن به محسوب می‌شود که دارای گونه‌های فراوانی چون توسکا، افرا و بلوط می‌باشد و از همه مهم‌تر این منطقه دارای آبشاری بکر به همین نام است که هارمونی رمز آلودی را با جنگل سوته‌چال، ایجاد کرده.

۸- پل چشمه کیله تنکابن

پل چشمه کیله تنکابن | هوزاس

«پل چشمه کیله» در شهر زیبای تنکابن واقع شده و ساخت آن در سال ۱۳۰۹ شمسی با طراحی مهندسین کشورهای روسیه و آلمان شروع و سال ۱۳۱۱ هجری شمسی به اتمام رسید.

همچنین این سازه‌ی کهن ایرانی دارای قدمتی برابر با دوران پهلوی اول است و به عنوان یکی از زیباترین پل‌های تاریخی کشور و نمادی از شهرستان تنکابن شناخته می‌شود.

۹- دشت دریاسر

دشت دریاسر | هوزاس

منطقه‌ای خرم درست در چند فرسخی روستای «عسل محله» به نام «دریاسر» واقع شده است. دریاسر در ارتفاع ۲۰۰۰ متری از سطح دریا قرار گرفته و مرزی‌ست بین سرزمین‌های سبزِ پر از جنگل و کوه‌های پوشیده از برف الموت.

این دشت زیبا در  فصل بهار، میزبان گل‌های زردرنگ می‌شود و از این رو به بهشت اردیبهشت ایران معروف است: اما محلی‌ها به این دشت رنگارنگ دشت ستاره نیز می‌گویند زیرا نیمه شب‌‌ها و درست زمانی که آسمان خالی از هر گونه ابر است می‌توان دشت وسیعی از ستاره‌ها را در آسمان دریاسر دید و ساعت‌ها به آن خیره شد.

۱۰- آبشار تودارک

آبشار تودارک | هوزاس

از دیگر آبشار‌های باشکوهی که در نزدیکی تنکابن واقع شده، «آبشار تودارک» می‌باشد.

تودارک یکی از بلندترین آبشارهای گیلان و مازندران به ارتفاع تقریبی ۴۵ متر در دل کوهستان محسوب می‌شود که یکی از زیبا‌ترین چشم اندازهای مناطق شمالی ایران را برای طبیعت گردان فراهم آورده؛ همچنین آبشاری کوچک‌تر در همان مسیر به نام آبشار لیمرا قرار دارد که پیش از آبشار اصلی و به ارتقاع ۷ متر است و حوضچه‌ای را در دامنه‌ی این آبشار پدیدار کرده است.

اگر هم کمکی در راستای رزرو خواستید، تیم پشتیبانی هوزاس برای کمک به شما آماده‌اند.

راه‌های تماس با هوزاس:

💻: www.hoozas.com
☎: ۰۲۱۴۲۳۶۹۳۶۹
خط ویژه: ۱۵۶۹

کلبه

بدون تخت

تا ۷ مهمان

۱ اتاق

از ۵۶۴٬۰۰۰ تومان

ویلا

۵ تخت

تا ۱۵ مهمان

۲ اتاق

از ۳۵۰٬۰۰۰ تومان

باغ ویلا

۴ تخت

تا ۸ مهمان

۲ اتاق

از ۳۵۰٬۰۰۰ تومان

باغ ویلا

۶ تخت

تا ۸ مهمان

۳ اتاق

از ۶۹۰٬۰۰۰ تومان

از این نوشته خوشتون اومده؟

خوشحال می‌شیم ما رو لایک کنین و انگیزه بیشتر بدین! 😊🙏

69

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. * فیلدهای ستاره‌دار الزامی هستند.

Shopping Basket