معرفی ۱۰ جاذبه‌ی دیدنی و گردشگری شهرستان گناباد

11

گناباد، شهر قنات‌‌های اسرار آمیز

رمز و راز چیزی‌ست که باعث جلب مردم به مکان‌هایی می‌شود که مملو از افسانه‌ها و داستان‌های بسیاری‌ست که نسل به نسل در بین مردم نقل شده.

«گناباد» از آن دست شهرهای تاریخی‌ست که آوازه‌اش به دفعات کرات در شاهنامه فردوسی با نام جنابد یاد شده؛ به گفته شاهنامه، «پیران ویسه» وزیر کاردان افراسیاب در گناباد به خاک سپرده شده و مدفن او هنوز که هنوز است در گناباد می‌باشد.

این شهر تاریخی که در جنوب استان خراسان رضوی قرار دارد، دارای جاذبه‌های دیدنی و گردشگری فراوانی است که به علت محدودیت فقط به برخی از آنها اشاره می‌شود؛ پس با هوزاس همراه باشید.

۱- قنات قَصبه

قنات قصبه | هوزاس

از نزدیک شاید چیز اسرار آمیزی درباره‌ی «قنات قصیه» وجود نداشته باشد اما با کمی دقت می‌فهمیم که آنچه پیش رویمان است تنها یک قنات ساده مانند چندین قنات کشورمان نیست بلکه عنوان بزرگترین، طولانی‌ترین و قدیمی‌ترین قنات جهان را با خود به یدک می‌کشد. هیچ انسانی تا به حال نتوانسته طول این قنات را اندازه گیری کند و تنها طول آن ۳۵ کیلومتر تخمین زده شده است، از این رو شاید تعداد زیادی از افسانه‌ها به همین دلیل به وجود آمده است.

۲- روستای ریاب

روستای ریاب | هوزاس

«روستای ریاب» در ۵ کیلومتری جنوب غربی گناباد واقع شده و به لحاظ تاریخی قدمت آن به دوره قاجاریه و صفوی باز می‌گردد.

این روستای تاریخی دارای مجموعه‌ای از خانه‌های قدیمی بادگیردار، حوض‌خانه، قلعه، حمام و آب‌انبار با معماری بسیار دلربا می‌باشد. همچنین روستای ریاب به‌عنوان یکی از روستاهای هدف گردشگری در ایران مطرح است که تعدادی زیادی از آثار آن در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده.

۳- دارالشفای دولویی

دارالشفای دولویی | هوزاس

داستان‌ها و روایت‌های زیادی درباره «دارالشفای دولویی» وجود دارد که حکایت از معجزه الهی دارد.

حاج محمد یکی از بزرگان گنابادی بوده که یک روز از پشت اسب می‌افتد و یک دستش فلج می‌شود. وی در ۱۴ محرم ۱۱۸۶ خوابی می‌بیند و از هیجان بیدار شده و متوجه می‌شود که دستش شفا یافته است. این شخص از آن به بعد به کربلایی فاضل مشهور می‌شود و خانه‌اش محلی برای روضه‌خوانی و زیارت می‌گردد.

۴- مسجد جامع گناباد

مسجد جامع گناباد | هوزاس

درست در کوی شرقی قصبه، مسجدی تاریخی به نام «مسجد جامع گناباد» قرار دارد که قدمت آن به دوران خوارزمشاهیان باز می‌گردد. مسجد جامع با نقشه‌ای دو ایوانی شامل سر در تزئینی، صحن یا میانسرا، ایوان شمالی و جنوبی، رواق و سه شبستان ستون‌دار است.

ایوان اصلی یا ایوان قبله در سمت جنوبی صحن واقع شده که با چهار طاقِ گهواره عرضی و چهار قوسِ دارای تزئینات آجری شامل دو قطار پیچ، نوارهای اسلیمی و یک حاشیه کتیبه قرآنی به خط بنایی می‌باشد که در پایان عبارت «تسع و ستمائه ۶۰۹ ه.ق» ذکر شده است.

۵- آتشکده گناباد

آتشکده گناباد | هوزاس

آتشکده‌ها، بناهای جدایی ناپذیر از این ایران زمین هستند که به وفور در جای جای این مرز و بوم یافت می‌شوند.

گناباد نیز از این قاعده مستثنی نیست و در یکی از آبادی‌های خرم خود به نام گیسور، آتشکده‌ای را جای داده که امروزه مردم آن را به نام «آتشکده گناباد» می‌شناسند.

در اطراف این آتشکده چند قلعه باستانی به نام‌های قلعه دختر شور آباد ، قبر پیران و پشن قرار دارد.

۶- امامزاده احمد بیمرغ

امامزاده احمد بیمرغ | هوزاس

در ۳۵ کیلومتری شهر گناباد بنایی تاریخی به نام «امامزاده احمد بیمرغ» وجود دارد که از تاریخ دقیق پایه گذاری آن هیچ سندی موجود نیست و تنها سرنخ تاریخ شناسان، سنگ قبری‌ست که تاریخ آن به ۱۰۵۳ ه.ق باز می‌گردد.

۷- منطقه حفاظت شده هنگام

منطقه حفاظت شده هنگام | هوزاس

«منطقه هنگام» از سال ۱۳۷۵ به دلیل شکار بی رویه‌ی مردم محلی، شکار ممنوع اعلام می‌شود. این منطقه با وسعت ۳۰۰۰۰ هکتار در شرق شهرستان گناباد واقع شده است و دارای پوشش گیاهی همچون تاغ، بنه، گون، قیچ، درمنه، کلاه میرحسن، اسکنبیل، گز، کلپوره می‌باشد و حیات وحشی چون قوچ و میش، آهو، کل و بز، روباه، گرگ،کفتار، کاراکال و پرندگانی چون کبک، تیهو، سار، دلیجه، کوکر، هما، کرکس را داراست.

۸- آبشار کاخْک

آبشار کاخک | هوزاس

«آبشار کاخْک» گناباد در استان خراسان رضوی واقع شده است. کاخْک مرکز بخش کاخْک شهرستان گناباد می‌باشد. این آبشار که در ۲۵ کیلومتری جنوب گناباد و در نزدیکی شهر کاخک واقع است، در سال‌های اخیر به شکل نیمه مصنوعی در آمده.

این شهر در دامنه رشته کوه براکوه قرار داشته و زیارتگاه، امامزاده سلطان محمد عابد (برادر علی بن موسی الرضا) نیز در دامنه‌ی تپه مشرف به این شهر قرار دارد.

همچنین این شهر در گذشته‌های نه چندان دور به عنوان یکی از ییلاق‌های محبوب مردمان خراسان رضوی نیز به محسوب می‌شده.

۹- موزه آب

موزه آب | هوزاس

آب و قنات از قدیم و ایام به عنوان نمادی از شهر گناباد محسوب می‌شده و همواره به عنوان یکی از اصلی‌ترین رکن‌های گردشگری این منطقه نیز به شمار می‌آمده .

«موزه آب گناباد» نیز نمودی از این رکن محسوب می‌شود. این موزه که در خیابان سعدی و جنب حسینیه شهرستان گناباد قرار دارد، در دوره قاجار و بر روی آثار باقی‌مانده یک کاروانسرای ویران ‌شده ساخته شده است.

۱۰- منطقه ییلاقی درب صوفه

منطقه ییلاقی درب صوفه | هوزاس

«درب صوفه» یا به قول مردم گناباد در صوفه روستای کوچکی است که از نظر موقعیت و زیبایی محل دارای اهمیت است و در فاصله ۶ کیلومتری روستای زیبد و ۳۰ کیلومتری غرب گناباد واقع است. سه طرف آن کوه مرتفع قرار گرفته و مشتمل بر درخت‌های تنومند و هوای سرد و منظره‌ی زیبا است که حدود ۶ متر ارتفاع دارد.

کجا بمانیم؟

خالو | هوزاس

اگر قصد سفر به نگین گردشگری خراسان، گناباد را دارید می‌توانید با اقامت در اقامتگاه‌های بوم‌گردی دریچه‌ی جدیدی در سبک گشت‌ و گذار را امتحان کنید.

اگر هم کمکی در راستای رزرو خواستید، تیم پشتیبانی هوزاس برای کمک به شما آماده‌اند.

راه‌های تماس با هوزاس:

💻: www.hoozas.com
☎: ۰۲۱۴۲۳۶۹۳۶۹
خط ویژه: ۱۵۶۹

از این نوشته خوشتون اومده؟

خوشحال می‌شیم ما رو لایک کنین و انگیزه بیشتر بدین! 😊🙏

11

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. * فیلدهای ستاره‌دار الزامی هستند.

Shopping Basket