معرفی ۱۰ جاذبه‌ی دیدنی و تفریحی شهر بی‌نظیر تبریز

0

تبریز | هوزاس

تبریز، شهر اولین‌ها

همه‌ی شهرهای ایران زمین، فراز و نشیب‌های فراوانی را در طی تاریخِ چندین هزار ساله‌ی این مرز و بوم از سر گذراندن و شاید نام یکی از این شهرها بیانگر خیلی از حوادث تلخ و شیرین روزگار باشد.

«تبریز»، این کهن شهر دوست داشتنی که با یاد نامش رویدادهایی همچون مشروطه و بزرگانی چون شهریار، در ذهنمان تداعی می‌شود، دارای القاب زیادی چون شهر اولین‌ها و شهر بدون گداست؛ حال شاید این سوال در ذهن شما شکل گیرد که چرا و چگونه این القاب در دل تار و پود این شهر تاریخی نهادینه شده؟

پاسخ این سوال در دو دلیل ذیل است:

  • اولین مدرسه کرولال‌ها، اولین کودکستان و مدرسه به سبک نوین، اولین اتاق تجارت در سال ۱۲۸۵، اولین سینما و کتابخانه عمومی، تالیف اولین ترجمه، نمایشنامه تئاتر، اولین روزنامه نگاری ملی، بر پاداشتن اولین مرکز تلفن، چاپخانه و …، همه و همه از جمله امکاناتی‌ست که برای اولین بار در این شهر تاریخی شکل گرفته است.
  • وجود خیرین متعدد و مدیریت بالا در میان مردمان غیور تبریزی، باعث شده این شهر نه تنها ملقب به شهر بدون گدا باشد، بلکه به شهری فوق العاده تمیز نیز شهرت پیدا کند.

جدایی از تمامی این خصوصیات، تبریز بهشتی برای غذا دوستان محسوب می‌شود، از کوفته تبریزی و انواع آش‌های متنوع گرفته تا دلمه‌هایی، که هوش از سر آدمی می‌برند و عامل اصلی اضافه وزن دوستداران غذا محسوب می‌شوند، در این شهر به وفور یافت می‌شود.

از بزرگان و ویژگی‌ها و خوراکی‌های تبریز گفتیم، اما بی‌شک نمی‌توانیم از جاذبه‌های این شهر مملو از افتخار گذشت کنیم، زیرا به جرات می‌توان گفت فراوانی جاذبه‌های این شهر از تعداد موهای سر بیشتر است (با کمی اغراق!).

در این مقاله هوزاس به معرفی گوشه‌ای از جاذبه‌های تاریخی و دیدنی این شهر رویایی پرداخته است، پس با ما همراه باشید.

۱- مسجد کبود تبریز

مسجد کبود تبریز | هوزاس

«روزگار بگذرد که چشم روزگار        چنین بنایی را نخواهد دید»

آبی بی‌کرانی که در سو سوی کاشی‌های کبودی نقش بسته، خطاطی‌های طلایی که همچون ردایی باشکوه بر چین و شکن این آبی بی‌کران نشسته و … همه و همه نمودی از شکوه «مسجد کبود تبریز» محسوب می‌شود. این مسجد چنان اثر آرامش بخشی بر زندگی مردمان این شهر گذاشته و نزد تمامی شهر شناخته شده است به حدی که از هر که سراغی از این مسجد زیبا بگیرید، بدون هیچ شبه‌ای و کاملا صریح و سر راست، آدرس مسجد کبود را در اختیار شما می‌گذارد.

۲- موزه آذربایجان

موزه آذربایجان | هوزاس

از بین جاذبه‌های تاریخی هر شهر و استانی، موزه‌ها به عنوان کسالت آورترین و خسته کننده‌ترین جاذبه‌ها به شمار می‌آیند، اما «موزه آذربایجان» با تمامی همتایان خود بسیار متمایز است و با داشتن بخش‌های بسیار متنوع حتی برای نوجوانانِ تاریخ گریز نیز بسیار جذاب و خیره کننده می‌باشد.

جدایی از گوناگونی و تنوع بخش‌های مختلف این مجموعه، قدمت تاریخی و باستانی بسیاری از آثار، موزه آذربایجان را به یکی از مهم‌ترین موزه‌های کشور تبدیل و آن را به عنوان دومین موزه باستان شناسی کشورمان پس از موزه ملی ایران مطرح کرده است؛ پس اگر به تبریز سفر کردید، بازدید از این موزه‌ی با ارزش را فراموش نکنید.

۳- بازار تبریز

بازار تبریز | هوزاس

درست در قلب شهر زیبای تبریز، بزرگترین بازار سرپوشیده ایران و وسیع‌ترین مجموعه‌ی مسقف و به هم پیوسته آجری جهان، به نام «بازار تبریز» وجود دارد که به داشتن با کیفیت‌ترینِ کالاها و در عین حال ارزان‌ترینِ کالاها مشهور و معروف است.

به عبارتی کالایی که از این بازار خریداری می‌شود تا سالیان دراز و طولانی برای شما کار خواهد کرد و محال است تا ۱۰ سال اول به تعمیر آن نیاز داشته باشید!

جدایی از کیفیت و قیمت بسیار مناسب اجناس این بازار، گوناگونی و تنوع کالاهای آن را نمی‌توان انکار کرد و به عبارتی هر چه دل تنگتان بخواهد در این بازار وجود دارد، از شیر مرغ گرفته تا جون آدمیزاد را به راحتی می‌توانید در این بازار بزرگ پیدا کنید.

۴- ارگ علیشاه

ارگ علیشاه | هوزاس

بعضی از نمادها و بناها حکایت از تاریخی منحصر به فرد و مملو از حوادث تلخ و ناگواری را دارند که همین امر سبب هر چه جذاب‌تر شدن این آثار می‌شود، «ارگ علیشاه» یا همان ارگ تبریز، نمونه‌ای از این آثار به شمار می‌آید.

داستانی که در پس آجر به آجر این بنای تاریخی وجود دارد حاکی از شکوه و در عین حال ناکامی سلسله‌ی ایلخانی‌ست، چراکه در هنگام ساخت این بنا تکه‌ای سقف به زمین افتاده و سبب مرگ علیشاه، این وزیر خردمند می‌شود؛ این اتفاق سبب توقف ساخت این عمارت در آن دوران شد.

جالب‌ترین نکته درباره این بنا نوع مرگ این وزیر است، متاسفانه تا پیش از ایشان هیچ کدام از وزرای این سلسله به مرگ طبیعی جان نسپردن و اینگونه مرگ، جان سپردنی کاملا طبیعی به شمار می‌آمد!

۵- ایل گُلی تبریز

ایل گلی تبریز | هوزاس

شاید به دفعات مکرر خواب عمارتی را در میان دریاچه‌ای فیروزه‌ای دیده‌اید که شما را با زیبایی‌های بی‌همتایش به خود می‌خواند. این منظره خواب و خیال نیست! و مکانی کاملا واقعی به نام «ایل گُلی» می‌باشد.

ایل گلی که به نام های ائل گلی، ائل گولی، شاه گلی و شاه گولی نیز خوانده و نوشته می‌شود، مهمترین گردشگاه و مجموعه تفریحی تبریز به شمار می‌رود که در جنوب شرق این شهر واقع شده است و همتایی ازش در ایران زمین وجود ندارد! شاید با خود بگویید کمی اغراق می‌کنیم و محال است همچین چیزی وجود خارجی داشته باشد؟ اما اگر به دیدن این بنای رویایی بروید، خواهید فهمید که همه‌ی سخن‌ها چیزی جزء واقعیت نیست.

۶- کوه رنگین کمانی آلاداغ لار

کوه رنگین کمانی آلاداغ لار | هوزاس

رنگین کمان از آن دست پدیده‌هایی به شمار می‌آید که همیشه و همه جا افسانه‌های فراوانی را از خود به جای گذاشته است، نمونه‌ی این افسانه‌ها حاکی از وجود گنجی پنهان در انتهای رنگین کمان می‌باشد، که دست هیچ بنی بشری به آن نمی‌تواند برسد زیرا راه خود را با محو شدن رنگین کمان گم می‌کند؛ ولی درست در بین راه تبریز و زنجان، کوهی وجود دارد که به این افسانه، جامه‌ی واقعیت پوشانده است، و نام آن کوه چیزی جزء «آلاداغ لار» نمی‌باشد.

آلاداغ لار با داشتن رنگ‌های بی‌نهایت جذابی مانند قرمز، زرد، سفید و نارنجی، چنان هنر مادر طبیعت را به رخ شما می‌کشد که گویی پایان تمامی رنگین کمان‌ها به این نقطه ختم شده است.

۷- روستای کَندوان

روستای کندوان | هوزاس

روستایی در دل شهر خرم تبریز وجود دارد که معماری خاص خانه‌هایش و نوع سبک زندگی مردمانش، عده‌ی زیادی را از سرتاسر دنیا به خود جلب کرده است؛ این روستا که در دامنه کوه سلطان داغی، از رشته کوه سهند، جای خوش کرده و روزگار می‌گذراند، «کَندوان» نام دارد.

جالب است بدانید کَندوان به واسطه ویژگی‌های معماری صخره‌ای و سبک زندگی خاص مردمان آن به شماره ۱۸۵۷ و در تاریخ ۱۵ اردیبهشت ۱۳۷۶ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

۸- خانه مشروطه

خانه مشروطه | هوزاس

در تبریز عمارتی باشکوه و در عین حال خالی از هرگونه افراط و تفریط وجود دارد که نمادی از دوران مشروطه به شمار می‌آید. این خانه که برجسته‌ترین چهره‌های دوران نهضت مشروطه را مانند ستارخان، باقرخان، ثقه‌الاسلام تبریزی و … را به خود دیده، به «خانه مشروطه» معروف است.

علاوه بر ارزش تاریخی والای این خانه، از تزیینات چشمگیرش نمی‌توان غافل شد از پنجره‌های ارسی دارش که چشمان شما را به خود خیره می‌کند گرفته، تا درب‌‌های منبت کاری‌ شده که ندای تحسین شما را بیدار می‌کند.

۹- موزه قاجار

موزه قاجار | هوزاس

اگر علاقمند به دانستن هرچه بیشتر تاریخ این مرز و بوم هستید یا از دیدن معماری دوران قاجار با آن ارسی‌های زیبا و دل انگیزش لذت می‌برید، «موزه قاجار» را از دست ندهید که مکانی‌ست بس رویایی و پای گذاشتن در آن همانند سفر کردن به قلب دوران قاجار است.

ساختمان این موزه از دو طبقه تشکیل شده است و در هر یک از این طبقه‌ها تالارهای مختلفی از جمله تالار سکه، تالار بافته، تالار خاتم. تالار سنگ، تالار اسلحه، تالار رجال و فرامین، تالار قفل و تالار فانوس و … قرار دارند.

۱۰- کوه عینالی

 کوه عینالی | هوزاس

اگر به دنبال تفریحات جذاب و هیجان انگیز در تبریز هستید، «کوه عینالی» را از دست ندهید که با داشتن تلکابینی بر فراز دامنه‌هایش، لذت تجربه‌ی حس ناب پرواز را به شما تقدیم می‌کند.

جدایی از تمامی تفریحاتِ هیجان انگیز این منطقه که تعدادش از انگشتان دست بیشتر می‌باشد، «بقعه عون بن علی» را نمی‌توان نادیده گرفت؛ این بقعه که آرامگاه دو تن از پسران حضرت امام علی (ع) به شمار می‌رود، هر ساله عاشقان زیادی را به خود طلب می‌کند.

کجا بمانیم؟

تبریز | هوزاس

اگر هم کمکی در راستای رزرو خواستید، تیم پشتیبانی هوزاس برای کمک به شما آماده‌اند.

راه‌های تماس با هوزاس:

💻: www.hoozas.com
☎: ۰۲۱۴۲۳۶۹۳۶۹
خط ویژه: ۱۵۶۹

از این نوشته خوشتون اومده؟

خوشحال می‌شیم ما رو لایک کنین و انگیزه بیشتر بدین! 😊🙏

0

یک پاسخ

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. * فیلدهای ستاره‌دار الزامی هستند.

Shopping Basket