معرفی ۱۰ جاذبه‌ی دیدنی و گردشگری استان زنجان

10

خندقلو | هوزاس

زنجان، سرزمینی مملو از شگفتی

«زنجان» نام استانی‌ست که درست در نزدیکی سر این گربه‌ی ایرانی قرار گرفته و دارای تاریخچه‌ای بسیار کهن می‌باشد که ندای تحسین هر آدمی را بیدار می‌کند! جدایی از تاریخچه‌ی کهنی که در بند بند این شهر دیده می‌شود، جاذبه‌های طبیعی آن را نمی‌توان نادیده گرفت زیرا زنجان با داشتن آب و هوایی خاص و خنک، به عنوان بهشتی معتدل شناخته می‌شود که هر ساله و به خصوص در تابستان، میزبان عده‌ی کثیری از طبیعت دوستان است.

این شهر همه چیز تمام با داشتن خوراکی‌هایی همچون خورش آلوچه با مرغ، پیازو، بوغدا آشی و … نیز به عنوان میعادگاهی برای خوراک دوستانی محسوب می‌شود که از طعم تکراری غذاهای روزمره خسته شدند و به دنبال کشف مزه‌هایی تکرار نشدنی هستند.

اما متاسفانه تا به حال آنگونه که شایسته‌ی زنجان است، به وصف آن پرداخته نشده! پس هوزاس برای ادای دینی دیرینه به این شهر به معرفی گوشه‌ی کوچکی از جاذبه‌های این شهر پرداخته است.

۱- گنبد سلطانیه زنجان

گنبد سلطانیه زنجان | هوزاس

معماری نوعی هنر زیباشناسی است که در قالب جان دادن به مصالحی بی‌روح می‌گنجد و چنان آن را آراسته می‌کند که گفتار آدمی از حیرت، خاموش می‌شود.

این هنر زیبا در نزد ایرانیان جلوه‌ی ویژه‌ای پیدا کرده و با رنگ فیروزه‌‌ای شاخصی که در جای جای عمارت‌های باشکوه وجود دارد، حد اعلایی از سبک معماری ایرانی را به نمایش گذارده است. یکی از آثاری که به وضوح این هنر را به تصویر کشیده است، «گنبد سلطانیه» می‌باشد. این گنبد تاریخی الهام بخش ساخت کلیسای سانتاماریا دلفیوره ایتالیا و تاج محل هند بوده و دارای قدمتی تاریخی می‌باشد.

این مسجد باشکوه در مسیر تهران-زنجان با گنبد تمام فیروزه‌ای خود، چنان از دیدگان شما دلبری می‌کند که محال است لحظه‌ای توقف نکنید و به دیدن جلال و شکوه آبی رنگش ننشینید.

۲- بازار زنجان

بازار زنجان | هوزاس

درست در قلب این استان خرم، بازاری پهناور وجود دارد که عنوان طولانی‌ترین بازار ایران را ازان خود کرده است. «بازار زنجان» با داشتن تیمچه‌ها و سراهای مختلف، قابلیت این را دارد که تا ساعت‌های متمادی شما را در میان دنیای رنگارنگ خود سرگردان کند و به عبارتی، در بازار زنجان همانند دیگر بازارهای پهناور ایران زمین، از شیر مرغ تا جان آدمیزاد یافت می‌شود!

۳- رختشویخانه زنجان

رختشویخانه زنجان | هوزاس

شستن رخت و لباس و ظروف در شهری که میزبان ۳ فصل طاقت فرسای مملو از سرما است، بسیار سخت و دشوار می‌باشد به خصوص در زمان‌هایی که تکنولوژی مدرنی وجود نداشته که به کمک مردم بیاید! اما خردمندی نخستین شهردار زنجان به یاری زنان زحمت کش این شهر آمد!

وی دستور ساخت بنایی را داد که امروزه تحت عنوان «رختشوی خانه زنجان» و یا به عبارتی بابا جامال چوقوری شناخته می‌شود. این محل امروز کمابیش در مرکز شهر زنجان قرار گرفته و در محله قدیمی عباسقلی‌خان نبش خیابان سعدی واقع است. رختشویخانه پس از مرمت و بازسازی با شماره ۱۷۴۷ به عنوان موزه مردم‌شناسی زنجان ثبت تاریخی شد.

۴- دودکش جن

 دودکش جن | هوزاس

از آن دست مکان‌های بکری که برای عده‌‌ی کثیری از زنجانی‌ها نیز ناشناخته است، «دودکش جن» می‌باشد. این مکان رویایی که در ۱۲۰ کیلومتری زنجان قرار دارد، بیشترین شباهت را به دره‌ی گرند کانیون آریزونا دارد و از همین رو لقب گرند کانیون زنجان را ازان خود کرده است! اما افسانه‌هایی درباره‌ی این مکان وجود دارد که ساخت آن را به اجنه و دیوها نسبت می‌دهد!

دودکش جن در اصطلاح زمین‌شناسی «هودو» نامیده می‌شود و در اصل به نوعی فرسایش گفته می‌شود که بر اثر آن مناره‌های بلند و نازکی از رسوبات و سنگ‌هایی از لایه‌های ابتدایی باقی می‌مانند.

۵- مجموعه تفریحی ائل داغی

مجموعه تفریحی ائل داغی | هوزاس

درست در شمالی‌ترین ناحیه‌ی زنجان منطقه‌ای باصفا به نام «مجموعه تفریحی ائل داغی» وجود دارد که به بام این استان زیبا نیز معروف است و دارای امکانات فراوانی چون دریاچه مصنوعی و قایق‌های پدالی انواع رستوران و کافی‌شاپ می‌باشد. اگر هم علاقه‌مند به پیک نیک هستید، چه مکانی بهتر از ائل داغی!

۶- روستای شیلاندر

روستای شیلاندر | هوزاس

ماسوله‌ای گمشده درست در استان زنجان به نام «شیلاندر» وجود دارد که برخلاف ماسوله‌ی گیلان، از طبیعت بکری برخوردار است! این روستای زیبا که متاسفانه از سال ۱۳۸۷ تقریبا خالی از سکنه شده مکانی‌ست بی‌نهایت زیبا و دست نخورده که با داشتن مناظری بی‌نهایت دل انگیز و روح نواز، توانایی بخشیدن آرامشی استثنایی را به شما دارد.

جدایی از آب و هوای مطبوع و معتدل شیلاندر، از باغات میوه‌ی آن نمی‌توان گذشت! زیرا طعم توت‌ها و گیلاس‌های آن همانند میوه‌های بهشتی است!

۷- قلعه لک لک

قلعه لک لک | هوزاس

درست در ۱۰۰ کیلومتری زنجان، به روستایی می‌رسید که آوازه‌ی لک ‌لکان سپیدش به سراسر ایران زمین رسیده است! نام این روستای زیبا «شکورچی» می‌باشد که میزبان یکی از زیباترین جاذبه‌های طبیعی استان زنجان یعنی «قلعه لک لک» می‌باشد.

قلعه لک لک از آن دست مکان‌هایی‌ست، که دست کمتر آدمی به آن رسیده و لک‌لکان سپیدش از گزند تجاوزات بیش از حد انسان‌ها دور مانده‌اند.

۸- موزه باستان شناسی و مردان نمکی

موزه باستان شناسی | هوزاس

یکی از عمارت‌های به جای مانده از دوران قاجار که همچون نگینی در مرکز استان زنجان می‌درخشد، «عمارت ذوالفقاری» است که امروزه مردم آن را با نام «موزه باستان شناسی و مردان نمکی» می‌شناسند. این عمارت تاریخی که در دل محله‌ی قدیمی و با صفای «دالان آلتی» قرار گرفته، میزبان ۵ جسد نمکی و تاریخی است.

۹- مسجد جامع زنجان

مسجد جامع زنجان | هوزاس

درست در قلب یکی از تاریخی‌ترین بناهای به جای مانده از قاجاریه، مسجدی باشکوه و زیبا به نام «مسجد جامع زنجان» قرار دارد، توسط یکی از پسران فتحعلی‌شاه قاجار به نام عبدالله میرزا ساخته شده است.

وی که یکی از مریدان آیت‌الله سیدمحمد مجتهد سردانی به شمار می‌آمده و به همین سبب دستور به ساخت چنین مسجد باشکوهی را داده است تا مرکز تدریس، اقامه نماز و مراجعات مردمی این مجتهد زنجانی باشد.

۱۰- دریاچه پری (خندقلو)

دریاچه پری | هوزاس

دریاچه‌ای در نزدیکی شهر ماه‌نشان زنجان وجود دارد که همچون سرابی در دل کویر می‌درخشد، نام این دریاچه «پری» یا خندقلو می‌باشد که به جرات می‌توان گفت یکی از زیبا‌ترین جاذبه‌های شهر ماه‌نشان است. وسعت این دریاچه بالغ بر ۵۰۰ متر مربع می‌باشد که هر ساله و به خصوص در فصول بهار و تابستان میزبان گردشگران و هیچهایکرانی است که طبیعت را همچون دوستی دیرینه، می‌پندارند.

اگر هم کمکی در راستای رزرو خواستید، تیم پشتیبانی هوزاس برای کمک به شما آماده‌اند.

راه‌های تماس با هوزاس:

💻: www.hoozas.com
☎: ۰۲۱۴۲۳۶۹۳۶۹
خط ویژه: ۱۵۶۹

از این نوشته خوشتون اومده؟

خوشحال می‌شیم ما رو لایک کنین و انگیزه بیشتر بدین! 😊🙏

10

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. * فیلدهای ستاره‌دار الزامی هستند.

Shopping Basket