آشنایی با برترین جاذبه‌های دیدنی و تفریحی شهر ییلاقی طالقان

0

طالقان | هوزاس

طالقان، ییلاقی همچون بهشت

درست در آغوش کوه‌های سر به فلک کشیده‌ی البرز، شهری قرار دارد که آب و هوای منحصر به فردش لقب بهشتی‌ترین ییلاق تهران را نصیب خود کرده است. نام این شهر بهشتی که یکی از شهرستان‌های محبوب استان البرز به شمار می‌آید، «طالقان» می‌باشد.

این شهرستان توریستی، مملو از آبشارهای مختلف بوده و به همین سبب، هر ساله و به خصوص در فصل بهار و تابستان عده‌ی زیادی از گردشگران و طبیعت دوستان را به خود جذب می‌کند. حضور چشمه‌های متعدد، کوه‌های سربه فلک کشیده، یخچال‌های طبیعی و آثار مذهبی و تاریخی موجود در این شهرستان زیبا، از مهم‌ترین دلایل اهمیت آن در حوزه‌ی صنعت گردشگری است.

جالب است بدانید میوه‌ها و سبزیجاتی که از باغات این شهر خرم به دست می‌آید، مزه‌ای شیرین‌تر از عسل و عطری سر مست کننده دارد که آدمی را مسخ خود می‌کند و آوازه‌ی لبنیات تازه‌اش در گوشه کنار استان البرز پیچیده است.

حال اگر ذره‌ای کنجکاو شده‌اید تا مکان‌هایی را در طالقان بشناسید که معدود آدمی از آن اطلاع دارد، هوزاس را در پست زیر همراهی کنید.

۱- سد و دریاچه‌ زیبای طالقان

سد طالقان | هوزاس

در پس رودخانه‌ی همیشه خروشان شاهرود که از کوه‌های سربه فلک کشیده‌ی طبرستان نشات می‌گیرد، دریاچه‌ای بکر و مملو از آرامشی وصف نشده به نام «طالقان» قرار دارد و سدی به همین نام بر روی این دریاچه به منظور انتقال آب به زیاران و آبیاری دشت قزوین در سال ۱۳۸۵ ساخته شده است؛ همچنین این سد، نقطه عطف مهمی در جغرافیایی مردم البرز نشین محسوب می‌شود زیرا بخش عمده‌ای از آب شرب این استان از طریق این سد تامین می‌شود.

جدایی از امکانات مفیدی که سد طالقان برای مردم فراهم کرده است، از منظره‌‌های دیدنی آن نمی‌توان گذشت زیرا طلوع و غروب خورشید، در این سد رنگ دگری به خود می‌گیرد و چنان شما را مسخ خود می‌کند که تا به خود بیایید چند ساعتی از غروب خورشید گذشته است و شما غرق در آرامش بی‌نظیر این دریاچه‌ی زیبا شده‌اید!

۲- ارژنگ قلعه

ارژنگ قلعه | هوزاس

در نزدیکی روستای تاریخی میناوند و در جنوبی‌ترین قسمت‌های این روستا قلعه‌ای تاریخی به نام «ارژنگ قلعه» قرار دارد که به دست امیر کیا محمد بزرگ امید ساخته شده است. این قلعه‌ی پهناور که امروزه تنها بخش کوچکی از آن به جای مانده است، متعلق به دوران اسماعیلیان بوده و یکی از دژ‌های مهم آن‌ دوران به شمار می‌رفته است؛ همچنین، مردم محلی ارژنگ قلعه را با نام‌های «دل جنگ» و «قلادوش» می‌شناسند.

جدایی از تاریخچه‌ کهنی که در بند بند این بنا به تصویر کشیده شده، قلعه ارژنگ از آن دست بناهایی به شمار می‌آید که ورزشکاران زیادی را جذب خود می‌کند زیرا برای رسیدن به آن باید مسافتی ۳ ساعته را پیاده روی کنید!

۳- روستای ایستا

روستای ایستا | هوزاس

مکانی در نزدیکی شهر طالقان وجود دارد که کوچه پس کوچه‌اش، کوچک‌ترین رنگی از زندگی شهر نشینی را به خود ندیده است! نام این مکان خارق العاده که درهایش به روی زنان بسته است، «روستای ایستا» می‌باشد. بله اهالی این روستا از پیروان میرزا صادق مجتهد تبریزی هستند که در هر دو حیطه نظر و عمل، بسیار بر طرد مطلق اندیشه تجدد و دستاوردهایش تاکید می‌کرد و تا پایان عمر بر عدم جواز استفاده از ابزار تکنولوژیک و امور جدید و مدرن فتوا می‌داد و به همین سبب حتی اندک اثری از تکنولوژی را در این مکان نمی‌یابید، همچنین ورود و خروج زنان به این روستا ممنوع می‌باشد و تا به حال گزارش نشده خانمی از اهالی این روستا در نظر دیگران حاضر شود!

۴- آبشار کرکبود

آبشار کرکبود | هوزاس

در انتهای روستای خرم و سرسبز کرکبود، آبشاری به همین نام قرار دارد که هر چه زیباییش وصف کنیم کم است. برای رسیدن به این آبشار روح انگیز می‌بایست از دل این روستا و از لا به لای درختان سر به فلک کشیده‌ی کرکبود عبور کنید و به دشتی برسید که محل طلاقی کوهستان با آسمان به شمار می‌آید! پس از گذشت از این دشت به آبشار کرکبود خواهید رسید که گوارایی هر قطره آبش روح شما را جلا می‌بخشد.

۵- آبشار شله بن

آبشار شله بن | هوزاس

نام طالقان با آبشارهای دل انگیز و مملو از آب گره خورده و مکانی ایده آل برای طبیعت دوستان و به ویژه آبشار دوستان به شمار می‌آید! در بین تمامی روستاهای این شهر زیبا، روستای بزج، میزبان یکی آبشارهای روح انگیز طالقان به نام «شله بن» می‌باشد که هر ساله گردشگران فراوانی را به خود جذب می‌نماید؛ این آبشار از سه طبقه تشکیل شده و در مسیر دسترسی به آن می توان از کوچه باغ‌های قدیمی روستای خسبان و بزج نیز دیدن کرد.

۶- روستای اورازان

روستای اورازان | هوزاس

درست در قلب رشته کوه‌های البرز، روستایی خرم و تاریخی به نام «اورازان» قرار دارد که لقب پر آب‌ترین روستای شهر طالقان را ارزان خود کرده است! اورازان همان مکانی است که نویسنده‌ی بزرگ ایرانی، جلال آل احمد به دفعات از آن یاد کرده و کتابی را در باب این روستای زیبا نوشته است.

نکته‌ی دیگر جالبی که درباره‌ی این روستا وجود دارد، مردمان ساکن اورازان می‌باشد که همه‌ی آن‌ها از پیر و کوچک همه سیدزاده هستند!

۷- امامزاده هارون

امامزاده هارون | هوزاس

در نزدیکی روستای سرسبز و خوش آب و هوای جوستان طالقان، آرامگاهی به نام «هارون» قرار دارد که متعلق به یکی از فرزندان امام کاظم (ع) است و نزد مردمان غیور طالقان از احترام خاصی برخوردار است ولی متاسفانه توجهات کافی نسبت به مقام ایشان صورت نگرفته است و بارگاه ملکوتی این سادات بزرگوار، کوچک و بسیار ساده و محقر جلوه می‌کند.

۸- کتیبه گردنه عسلک طالقان

کتیبه عسلک | هوزاس

کتیبه‌ای به نام «عسلک» در یکی از روستاهای تاریخی طالقان قرار دارد که حاوی تاریخچه‌ای کهن بوده و میراثی گرانبها برای اهالی طالقان به شمار می‌آید! این اثر تاریخی در ۳ کیلومتری جنوب غرب گردنه‌ عسلک و در دامنه‌ی ارتفاعات یخچال و میش ‌چال قرار گرفته است. جالب است بدانید که ایوب میردفتر در دوره سلطنت ناصرالدین شاه قاجار، در قالب این کتیبه دستور به ساخت نهری در این روستا را داده که همین تصمیم سبب درگیری‌های خونینی بر سر آب شده است.

۹- خانه آیت الله طالقانی

خانه آیت الله طالاقانی | هوزاس

درست در دل روستای گیلرد طالقان، خانه یکی از عالمانی قرار دارد که نقش به سزایی در ایجاد نهضت آزادی ایران داشته و یکی از پایه گذاران انقلاب سال ۵۷ به شمار می‌رود! و آن شخص بزرگوار کسی جزء «آیت الله طالقانی» نمی‌باشد.

در کوچه پس کوچه‌های این روستای خرم خانه‌ای خشتی به رنگ گِل سرخ خودنمایی می‌کند که یکی از میراث‌‌های گران‌بهای ایشان محسوب می‌شود و معماری به سبک دوران قاجار را در تار و پود خود جای داده است.

۱۰- روستای دیزان

روستای دیزان | هوزاس

در دامنه رشته کوه‌های البرز، روستایی به نام «دیزان» قرار گرفته که از خوش آب و هوایی‌‌ آن هر چه بگوییم کم است! یکی از دلایل معروفیت این روستا وجود مراتع سبزی‌ست که تا چشم کار می‌کند، این روستا را محاصره کرده و همین امر سبب خوش آب و هوایی دو چندانش است! البته لازم به ذکر است که نام این روستا در ابتدا «دژ‌ها» یا «دژان» بوده و تنها دلیل این نام گذاری به سبب وجود قله‌های متعدد باقی مانده از دوران اسماعیلیان بوده است.

کجا بمانیم؟

هتل کوروش | وادیربو

ویلا‌ها و واحدهای اقامتی فراوانی در گوشه کنار طالقان یافت می‌شود اما هیچکدام از آن‌ها به پای «هتل کوروش» نمی‌رسد! به شما این تضمین را می‌دهیم که اگر طعم غذاهای خوش رنگ و بوی این هتل زیبا را بچشید محال است بار دیگری به آن سر نزنید!!

همچنین اگر در آخر هفته‌ها قصد سفر به طالقان را داشته باشید، آقای انوش (مدیریت مجموعه) با موسیقی زنده، شب‌های خاطره انگیزی را برای شما رقم می‌زند.

اگر هم کمکی در راستای رزرو خواستید، تیم پشتیبانی هوزاس برای کمک به شما آماده‌اند.

راه‌های تماس با هوزاس:

💻: www.hoozas.com
☎: ۰۲۱۴۲۳۶۹۳۶۹
خط ویژه: ۱۵۶۹

از این نوشته خوشتون اومده؟

خوشحال می‌شیم ما رو لایک کنین و انگیزه بیشتر بدین! 😊🙏

0

یک پاسخ

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. * فیلدهای ستاره‌دار الزامی هستند.

Shopping Basket