معرفی ۱۰ جاذبه‌ی دیدنی محلات، «هلند ایران»

36
محلات | هوزاس

محلات پایتخت گُل ایران

«محلات» یکی از شهرهای زیبا و پرجاذبه‌ی استان مرکزی می‌باشد که آوازه‌‌اش در تمامی ایران زمین پیچیده است و ناخودآگاه یادآور تصویری از گُل‌های رنگارنگ است. محلات این شهر پر گُل و زیبا با عنوان هلند ایران و یا بهشت افسانه‌ای شناخته شده است. این شهر خوش رنگ و بو بالاترین میزان تولید گُل را در سطح کشور داراست. جالب است بدانید جذابیت این شهر معطر تنها گُل آن نیست، در این شهر جاذبه‌های گردشگری متنوعی وجود دارد که سبب شده مقصد گردشگری بسیاری از طبیعت دوستان قرار گیرد حال هوزاس تعدادی از جاذبه‌های این شهر زیبا را در این نوشتار به شما معرفی می‌کند:

۱- آب گرم محلات

آب گرم محلات | هوزاس

نام محلات علاوه بر عجین شدن با گل‌های رنگارنگ، با آبگرم‌های فراوان نیز گره خورده است! این آبگرم‌ها در غالب مجموعه‌ای در ۱۵ کیلومتری شرق این شهرستان آرمیده‌اند و از زمان‌های دور تا به امروز شفا بخش بیماری‌های فراوانی چون رماتیسم می‌باشند؛ این چشمه‌های آبگرم شامل ۶ چشمه به نام‌های شفا، دنبه، سلیمانیه، سودا (بختیاری)، حکیم و روماتیسم می‌باشد که هر کدام دارای اثرات شفا بخش مخصوص به خود هستند.

۲- پارک سرچشمه محلات

پارک سرچشمه | هوزاس

یکی از پر طرفدارترین و زیباترین مکان‌هایی که در دل شهر محلات نهفته است، «پارک سرچشمه» این شهر می‌باشد. این پارک زیبا حیات و سرزندگی خود را مدیون چشمه‌ای به همین نام می‌باشد! مطمئن باشید، درختان تنومند و سر به فلک کشیده‌ی این پارک شما را در دل داغ‌ترین روزهای گرم تابستان، از گزند اشعه‌ی آفتاب سوزان حفظ کرده و گوارایی و خنکی رود جاری در این پارک روح شما را جلا می‌بخشد.

۳- آتشکده خورهه محلات

آتشکده خورهه محلات | هوزاس

درست در دل روستای خرم خورهه، مکانی وجود دارد که بیشترین شباهت را با تخت جمشید تاریخی ایران زمین داشته و از این رو به تخت جمشید محلات نیز معروف است. نام این مکان تاریخی که قدمتش به هزاره‌ی دوم میلادی باز می‌گردد، «آتشکده خورهه» می‌باشد.

اسناد به جای مانده از آن دوران حاکی از ارزش مادی و معنویه این بنای تاریخی می‌باشد و آثار باستانی یافت شده دلیل محکمی بر کاربرد این مکان به عنوان آتشکده‌ای بزرگ و باشکوه می‌باشد که متاسفانه امروزه تنها ستون‌های عظیم آن باقی مانده است.

۴- چنار دوهزار ساله

چنار دوهزار ساله | هوزاس

در خیابان سرچشمه محلات در جوار بوستان زیبای سرچشمه، چناری قطور وجود دارد که شکوه و زیباییش شما را محو خود می‌کند! این درخت کهنسال در نزد مردم عزیز محلات با نام «چنار دو هزار ساله» معروف است. این چنار، تمامی فراز و نشیب‌های شکل گیری این محله را به چشمان خود دیده و در تمامی خوشی‌ها و ناخوشی‌های اهالی این شهر، همچون میهمان عزیز سهیم شده است به گونه‌ای که اگر لب به سخن باز کند کتابی قطور از تجربیاتش می‌توان نوشت!

۵- آتشکده آتشکوه

آتشکده آتشکوه | هوزاس

یکی از مهم‌ترین و ارزشمندترین بناهایی که در شهر محلات آرمیده است، «آتشکده آتشکوه» می‌باشد. این آتشکده‌ی تاریخی که امروزه خموش گشته، تاریخچه‌ای کهن و متعلق به هزاره‌ی دوم قبل از میلاد مسیح دارد که خود این امر باعث شگفتی است زیرا ستون‌های به جا مانده از این بنا، با گذشت این همه سال همچنان باشکوه و مقتدرانه پا برجاست.

۶- روستای خورهه

روستای خورهه | هوزاس

درست در شمال شرق محلات، روستایی خوش آب و هوا به نام «خورهه» قرار دارد که هر چه از آب و هوای خوش و خرمش بگوییم کم است! همچنین نام این روستا در کتاب اوستا، به معنای ییلاق تعریف شده که نامی‌ست بسیار برازنده و زیبا!

این روستا جاذبه‌های فراوانی را در دل خود جای داده که معروف‌ترین آنها آتشکده خورهه می‌باشد که حاکی از قدمت تاریخی این روستا دارد.

۷- قلعه جمشیدیه

قلعه جمشیدیه | هوزاس

یکی از دیگر آثار تاریخی که همچون نگینی در دل محلات می‌درخشد، «قلعه جمشیدیه» یا قلعه‌ی گبری می‌باشد. این قلعه که همچون دژی محکم و استوار در مقابل تجاوز غارتگران ایستاده است، نسبت به همتایان خود از سلامت بیشتری برخوردار است. نکته جالب دیگری که به وضوح در این قلعه مشاهده می‌شود، ضد حریق بودن آن است!

۸- سد باستانی نیم ور

سد باستانی نیم ور | هوزاس

سد تاریخی «نیم ور» یا بند نیم ور از آن دست جاذبه‌های کهن محلات محسوب می‌شود که معماری خاص و بی‌همتایش، علت اصلی قدمت آن به شمار می‌رود. لازم به ذکر است قدمت این سازه به دوران حکومت ساسانیان باز می‌گردد و در نوبه‌ی خود جزو اولین سازه‌های ذخیره سازی آب به شمار می‌آید.

۹- غار شاه بلبل

غار شاه بلبل | هوزاس

غاری در دل کوه‌های شرقی محلات نهفته است که در نزد مردم این شهر از احترام خاصی برخوردار است و نامش «شاه بلبل» می‌باشد. این غار با وجود آب کمش، محل مقدسی برای مردم به شمار می‌رود و عده‌ی زیادی از خانواده‌ها نذورات و قربانی‌های خود را به این غار می‌برند و نزد نیازمندان تقسیم می‌کنند و حتی برای برآورده شدن حاجت، شبی را در این غار صبح می‌کنند!

۱۰- بقعه شاه قلندر

بقعه شاه قلندر | هوزاس

درست در دامنه‌ی کم شیب کوه‌های محلات، بقعه‌ای آجری به نام «شاه قلندر»، قرار دارد. این بقعه مربوط به دوره ایل خانی می‌باشد که ریاست فرقه اسماعیلیه را به عهده داشته است؛ این بقعه در داخل باغ روستای انجدان و در ۵۰ کیلومتری سرچشمه و سراب قرار دارد. بنای بقعه باشکوه و ۸ ضلعی می‌باشدکه در هر ضلع بنا یک طاق نمای بلند آجری که داری ۴ در ورودی در چهار جهت است، قرار دارد.

اگر هم کمکی در راستای رزرو خانه در محلات خواستید، تیم پشتیبانی هوزاس برای کمک به شما آماده‌اند.

راه‌های تماس با هوزاس:

💻: www.hoozas.com
☎: ۰۲۱۴۲۳۶۹۳۶۹ خط ویژه: ۱۵۶۹

سوئیت

۲  تخت

تا ۵ مهمان

بدون اتاق

از ۲۰۰٬۰۰۰ تومان

کلبه ویلایی

بدون تخت

تا ۱۵ مهمان

۲ اتاق

از ۲۰۰٬۰۰۰ تومان

از این نوشته خوشتون اومده؟

خوشحال می‌شیم ما رو لایک کنین و انگیزه بیشتر بدین! 😊🙏

36

یک پاسخ

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. * فیلدهای ستاره‌دار الزامی هستند.

Shopping Basket