معرفی ۱۰ جاذبه‌ی دیدنی و گردشگری استان سیستان و بلوچستان

0

چابهار | هوزاس

سِکا و مِکای ایران زمین

ایران همانند پازلی‌ست، هزاران تکه که هر یک از این تکه‌ها بیانگر گوشه‌ی کوچکی از زیبایی‌های بی‌نهایت کشور عزیزمان است.

هر کدام از این قطعه‌ها با قرار گرفتن در کنار یکدیگر، روستا‌ها، شهرها و استان‌هایی را تشکیل می‌دهند که برای عده‌ی کثیری از ایرانیان شناخته شده نیست و جزو اسرار محسوب می‌شود. «سِکا و مِکا» نام باستانی بزرگترین استان ایران زمین یعنی سیستان و بلوچستان می‌باشد که مورد کم لطفی‌های فراوانی قرار گرفته و کمتر به آن پرداخته شده است.

این استان صکه در جنوب شرق ایران واقع شده است، میزبان یکی از اصیل‌ترین قوم‌های ایرانی می‌باشد که تاریخچه‌ای چندین هزار ساله‌ای را با خود یدک می‌کشد.

پیش از این، از نام‌های باستانی این استان پهناور سخن گفتیم، شاید بهتر است بدانید که سِکا و مِکا دو قوم اصلیه این مرز و بوم به شمار می‌آمدند و از دوران مادها تا به امروز در سیستان و بلوچستان کنونی ساکن هستند.

جدایی از تمامی تاریخچه‌ی سیستان و بلوچستان، خوراک‌های دلچسب و هوس انگیز آن را نمی‌توان نادیده گرفت، از تَباهَگ و تنورچه که خوراک‌هایی کاملا گوشتی و لذیذ هستند گرفته تا پَکوره و بَت ماش که میان وعده‌هایی بسیار خوشمزه و کاملا گیاهی محسوب می‌شوند و …

از جاذبه‌های دیدنی و تفریحی سیستان و بلوچستان نگوییم برایتان که مملو از شگفتی‌ست و به نوبه‌ی خود دنیایی از رمز و راز به شمار می‌آید که در ذیل تنها به گوشه‌ی کوچکی از آن پرداخته‌ایم، پس هوزاس را در این مقاله همراهی کنید.

۱- کوه‌های مینیاتوری

کوه‌های مینیاتوری | هوزاس

سفر کردن به فضا یکی از آرزوهای دیرینه‌ی بشری به شمار می‌آید که آدمی تا حدودی به آن دست یافته است، اما اگر به شما بگوییم بر روی این کُره خاکی و درست در سیستان و بلوچستان می‌توانید با چشمان خود، تجربه‌ای باور نکردنی از لمس مریخ داشته باشید، آیا باور خواهید کرد؟

«کوه‌های مینیاتوری» یا همان کوه‌های مریخی، از جاذبه‌های فوق العاده‌ی چابهار محسوب می‌شود که متاسفانه آن طور که باید و شاید به آن پرداخته نشده است. جذابیت این کوه‌ها تنها به ظاهر منحصر به فردشان محدود نشده، بلکه نقاش طبیعت در هر ساعت از روز لباسی از رنگ‌های گوناگونی به تن این مریخ کوچک می‌کند و به زیبایی دو چندان آن می‌افزاید.

۲- کوه تفتان

کوه تفتان | هوزاس

درست در چند فرسنگی سیستان و بلوچستان، کوهی بلند، به نام «تفتان» وجود دارد که تنها آتشفشان بیدار و فعال ایران زمین محسوب می‌شود و همین امر سبب جذب تعداد زیادی از ماجراجویان دلیر به خود شده است.

از میان قله‌های متعددی که در آغوش تفتان وجود دارند، «چهل تن» تنها قله‌ی آتشفشانی و دردانه‌ی این کوه به شمار می‌آید. این قله با بلندای ۴۰۳۶ متری خود، افسانه‌های محلی فراوانی را در دل خود جای داده است که معروف‌ترین آنها حاکی از گمشدن ۴۰ نفر از راشدین مذهبی در این مکان می‌باشد.

۳- شهر سوخته

شهر سوخته | هوزاس

در نزدیکی زاهدانِ سیستان و بلوچستان، شهری تاریخی وجود دارد که یکی از ارزشمندترین میراث ایران زمین به شمار می‌آید، و این میراث چیزی جزء «شهر سوخته» نمی‌باشد.

شهر سوخته با داشتن قدمتی بیش از ۳۲۰۰ سال قبل از میلاد مسیح، به عنوان یکی از مدرن‌ترین شهرهای زمان خود به شمار می‌رفته و حتی آثاری از اولین نشانه‌های کهن‌ترین جراحی مغز دختری دوازده یا سیزده ساله در آن یافت می‌شود.

علت نام‌گذاری این شهر به «شهر سوخته» به دلیل آتش‌سوزی‌ست که در بین سال‌های ۳۲۰۰ و ۲۷۵۰ پیش از میلاد و در دو دوره‌ی زمانی مختلف، اتفاق افتاده است و متاسفانه کتبیه یا سندی که نام اصلی این شهر باستانی را بازگو کند، کشف نشده است.

۴- دریاچه‌ی سر دریا خاش

دریاچه‌ی سر دریا خاش | هوزاس

طبیعت در هر گوشه و کنار خود هنرنمایی‌هایی را به رخ می‌کشد که حتی فکر آن در ذهن نمی‌گنجد، دریاچه‌ی «سر دریا خاش» نیز نمونه‌ای بی‌نظیر از این هنرنمایی به شمار می‌آید که در ارتفاعات ۲۶۰۰ متری کوه مرتقع تفتان واقع شده است.

این دریاچه که به عروس زیبای کوه تفتان معروف است، حتی در گرم‌ترین روزهای سال نیز سر و منجمد کننده می‌باشد، کافیست لحظه‌ای اندک، آب این دریاچه را لمس کنید تا سرمایی منجمد کننده درون تار و پودتان فرو رود.

۵- هفتاد مُلا

هفتاد مُلا | هوزاس

سکوتی وهم انگیز و توام با تجربه‌ حس دوباره‌ی آرامشی گمشده در میان زندگی شهری، از ویژگی‌های قبرستانی‌‌ است که در نزدیکی روستای تَمین زاهدان واقع شده است؛ نام این قبرستان «هفتاد مُلا» می‌باشد و از قدمت دقیق آن هیچ بنی آدمی خبر ندارد.

بنا بر داستان‌هایی که نسل به نسل در بین اهالی این روستا نقل شده است، می‌توان دریافت که تعدادی از قبرهای شاخص این قبرستان آرامگاه موبدان زرتشتی‌ست که برای فرار از دست اعراب و زنده نگه داشتن دین زرتشت به این منطقه گریختند و در نهایت مهمان همیشگی این منطقه شده‌اند.

۶- روستای دَرَک

روستای دَرَک | هوزاس

درست در جنوبی‌ترین قسمت‌های سیستان وبلوچستان، روستایی وجود دارد که نظم طبیعت را برهم زده و دارای پدیده‌ای است که منطق ذهنتان را به چالش می‌کشد؛ شاید با شنیدن نام «روستای دَرَک» احساس ناراحتی و توام با ناخوشایندی فراوانی به سراغتان بیاید، اما ایمان می‌آورید که که دَرَک در این ناحیه بازتابی از بهشت به شمار می‌آید.

به سمت جنوب این روستا راهی شوید و پس از گذشتن از شن‌های داغ و طلایی، ناگهان شاهد تلاقی آبی بی‌کرانی هستید که در پس تپه‌ای به انتظار شما نشسته است! بله، روستای دَرَک میزبان تضادِ کویر با دریای بی‌انتهاست. جدایی از منظره‌ی استثنایی و خیره کننده‌ی این آبادی، آفرود آن را نمی‌توان نادیده گرفت.

۷- گِل افشان

 گِل افشان | هوزاس

سیستان و بلوچستان، استانی به شمار می‌آید که جاذبه‌های دیدنیِ فراوانی را در دل خود جای داده است که به نوبه خود بسیار خاص می‌باشند، اما مکانی ویژه در نزدیکی شهرستان چابهار وجود دارد که یکی از بی‌نظیرترین جاذبه‌های این استان به شمار می‌رود و هر ساله گردشگران فراوانی را به خود جذب می‌کند. «گِل افشان» نام آتشفشانی‌ست که به جای مواد مذاب، از خود گِلی خاکستری رنگی را طراوش می‌کند.

۸- تالاب لیپار

تالاب لیپار | هوزاس

درست در ۱۵ کیلومتری شرق چابهار و در نزدیکی روستای رَمین، تالابی وجود دارد که رنگ خاص و زیبای آن، چشمان شما را جذب خود کرده و زیبایی بی‌حد و اندازه‌اش ندای تحسین شما را برمی‌انگیزد.

تالاب «لیپار»، با رنگ صورتی جذاب خود، خبر از وجود تعداد زیادی از پلانگتون‌های بازیگوش را به شما می‌دهد که باعث ایجاد اکوسیستمی خاص در این منطقه شده است.

طی بررسی‌ها انجام شده این اکوسیستم شامل ۹۳ گونه پلانکتون گیاهی، ۳۱ گروه پلانکتون جانوری، ۶۴ گونه از انواع نرم‌تنان، ۸۵ گونه انواع ماهی، ۲۴ گونه از سخت پوستان، ۱۴ گونه مایوبنتوز و ۴۶ گونه مختلف از جلبک‌ها می‌باشد که سرتاسر این تالاب را فرا گرفته‌اند.

۹- قبرستان جن

قبرستان جن | هوزاس

قبرستانی خموش و مخوف با قدمتی ۲۵۰۰ ساله در ۵ کیلومتری شمال غربی چابهار و در روستای زیبای تبس وجود دارد که داستان‌ها و افسانه‌های فراوانی را دل خود جای داده است؛ بلوچ‌ها به این قبرستان «جن سنط» یا گورستان جن می‌گویند.

این قبرستان، بنا بر افسانه‌های نقل شده از مردمان بومی منطقه، مکان جذابی برای ماجراجویانی‌ست که به دنیای ماورالطبیعه علاقه دارند، زیرا عموم این داستان‌ها حکایت از وجود اجنه در این منطقه را دارند و بنا بر نقل‌ قول‌های بزرگان روستای تبس، این قبرستان متعلق به اجنه می‌باشد و هر بنی بشری که به هنگام غروب خورشید پای در این قبرستان می‌گذارد، گرفتار نفرین اجنه می‌شود.

۱۰- آبشار پالیزوک

آبشار پالیزوک | هوزاس

در سیستان و بلوچستان، تعداد انگشت شماری آبشار وجود دارد، که هر یک، مانند گل‌هایی خوش رنگ و بو دارای زیبایی‌ها و جذابیت‌های منحصر به فردی هستند.

«آبشار پالیزوک» در زُمره این آبشارها محسوب می‌شود که نه تنها زیبایی‌های فراوانی را در خود جای داده، بلکه دارای تاریخی ۱۰۰۰ ساله می‌باشد و این موضوع از سنگ نگاره‌های بسیار قدیمی پالیزوک قابل استناد است.

کجا بمانیم؟

زهک | هوزاس

سیستان و بلوچستان از آن دست استان‌هایی است که سابقه‌ی خوبی در تامین امنیت شهروندان ندارد، اما هوزاس برای شما عزیزان پیشنهاد‌های جذابی دارد، که هم تضمین کننده‌ی امنیت و آرامش شما مسافرین است و هم اقتصادی و به صرفه می‌باشد، بوم گردی «زَهَک» از آن دست بوم‌ گردی‌های جذابی به شمار می‌آید که شما را به خوبی با فرهنگ مردمان بلوچ آشنا می‌کند و برنامه‌های مفرحی را چون شترسواری و شاهنامه خوانی و … را برای مهمانانش فراهم می‌کند. پس توشه‌ی سفر ببندید و راهی سیستان و بلوچستان شوید.

اگر هم کمکی در راستای رزرو خواستید، تیم پشتیبانی هوزاس برای کمک به شما آماده‌اند.

راه‌های تماس با هوزاس:

💻: www.hoozas.com
☎: ۰۲۱۴۲۳۶۹۳۶۹ 
خط ویژه: ۱۵۶۹

از این نوشته خوشتان آمده؟

خوشحال می‌شویم ما رو لایک کنین و انگیزه بیشتر بدین! 😊🙏

0

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. * فیلدهای ستاره‌دار الزامی هستند.

Shopping Basket