سفر به عجیب‌ترین و رمزآلودترین مناطق ایران!

5

روستای درک | هوزاس

سفر با طعم آدرنالین

ماجراجویی، سفر و نیاز به کشف مکان‌های جدید و خارق العاده، همچون عضو جدایی ناپذیری‌ست که از ابتدای خلقت بشر تا به امروز همراه انسان‌ها بوده و همین امر عامل اصلی ایجاد حس دلنشین کنجکاوی می‌باشد که آدمی را به سوی کشف ناشناخته‌ها جذب کرده و او را راهی سفرهای مرموز می‌کند!

مقصد این سفرها معمولا مناطق رویایی و بکری‌ست که هوش از سر آدمی می‌برد و با داشتن مناظری مملو از سرسبزی و طراوت، خستگیه سفر را از تن می‌زداید! اما برخی از این سفرها به مکان‌هایی ختم می‌شود که رازهای سر به مُهری را در دل خود گنجانده‌اند و هنوز که هنوز است، در نزد مردم به عنوان عجیب‌ترین و شاید ترسناک‌ترین مناطق به شمار می‌آیند؛ این مکان‌ها عمدتا شاهکار قلم نقاش هستی بوده و برخی به دست آدمیزاد و شاید برخی به دست موجودات بیگانه ساخته شده است!

تعداد زیادی از این مکان‌ها که تعدادشان در ایران زمین خودمان کم نیست، به قدری جذاب و عجیب هستند که هر ساله عده‌ی زیادی از گردشگران را به خود جلب کرده و به عنوان عجیب‌ترین و رمزآلودترین مناطق شناخته می‌شوند.

۱- دریاچه‌ی ارواح

دریاچه‌ی ارواح | هوزاس

در دل جنگل‌های انبوهِ پهن برگ‌های نوشهر، دریاچه‌ای به نام «ممرز» قرار دارد که با صدای سکوت خوفناک و ترسناک ارواح به استقبال شما می‌آید! فرقی نمی‌کند کجای این جنگل باشید، ممرز نیروی خارق العاده‌ای در جذب و کشش شما به سمت خود را دارد.

این دریاچه به خاطره حضور درختان مرده و خشکیده‌ی فراوانی که سطح دریاچه را به اشغال خود درآورده‌اند و افسانه‌های فراوانی که درباره‌ی ممرز وجود دارد، به «دریاچه‌ی ارواح» نیز مشهور شده است.

افراد محلی و روستایی این منطقه معتقداند به هنگام تاریکی، هیچگاه نباید در اطراف دریاچه‌ی ارواح قدم زد چون اجنه و ارواح خبیثی که در حوالی ممرز وجود دارند، شما را اسیر خود کرده و عصاره زندگی شما را می‌مکند!

۲- ریگ جن

ریگ جن | هوزاس

کویر و گرمای طاقت فرسایش، کویر و آسمان پهناورش، کویر و عجایب خارق العاده‌اش، همچون آغوشی دلپذیر شما را در بر می‌گیرد و حس سادگی زندگی را به وجودتان تزریق می‌کند؛ اما کویری در ایران زمین وجود دارد که تمامی این ویژگی‌ها را تنها برای طبیعت گردانان حرفه‌ای داراست و برای آدم‌های بی‌تجربه، همچون قتلگاهی مخوف محسوب می‌شود. «ریگ جن»، سومین ریگ زار بزرگ ایران است که در جنوب استان سمنان واقع شده و مساحتی برابر با کلان شهری همچون تهران دارد.

درست در دل این مثلث برمودای مخوف، جهانی کوچک در زیر پایتان قرار دارد که هیچ جنبنده‌ی زنده‌ای تا شعای ۵۰ کیلومتری به چشم نمی‌خورد! بله حیات به طور کامل در این نقطه از زمین متوقف شده است و حتی قطره‌ای آب در آن یافت نمی‌شود.

۳- تخت سلیمان

تخت سلیمان | هوزاس

رمز و رازها و افسانه‌ها در جای جای ایران زمین و در بطن مکان‌ها و جاذبه‌ها یافت می‌شوند اما درست در دل شهر تکاب آذربایجان، یکی از خارق العاده‌ترین افسانه‌ها بساط خود را در قالب بنایی به نام «تخت سلیمان» پهن کرده است.

بحث برانگیزترین و معروف‌ترین این افسانه‌ها، حاکی از دفن شدن انگشتر سلیمان نبی در اعماق این دریاچه است. بنابر باورهایی عامیانه، کل مجموعه‌ی سلیمان نبی به دست اجنه و نیروهای ماورایی ساخته شده و سلیمان تنها با در دست داشتن این انگشتر خاص و ویژه به آنها دستور می‌داده و بنا بر همین افسانه‌ها پس از افتادن انگشتر سلیمان در این دریاچه، عمق آن به طرز عجیبی افزایش پیدا کرده است!

۴- دره ستارگان

دره ستارگان | هوزاس

گوشه به گوشه‌ی ایران زمین را که بنگریم، دنیاهای کوچکی وجود دارد که سِحر و جادوی طبیعتش ما را شیفته‌ی خود می‌کند!

یکی از این دنیاها که معنای جدیدی را به آسمان بخشیده است، «دره ستارگان» می‌باشد. این دره زیبا درست در جنوبی‌ترین نواحی ایران و در جزیره زیبای قشم قرار دارد. مردم محلی معتقداند این دره بر اثر برخورد ستاره‌ای سرگردان با زمین به وجود آمده و از آن پس محل اسکان دائم اجنه و ارواح شده است!

به دلیل وجود همین افسانه‌ها، بومیان منطقه هرگز به شما این اجازه را نمی‌دهند که به تنهایی و در هنگام شب پای در این منطقه بگذارید!

۵- باغ درویش خان

باغ درویش خان | هوزاس

باغ‌ها به سرسبزی درختان و گل‌های زیبایشان که روح و روان هر بیننده‌ای را جلا می‌بخشد، می‌نازند و مردم باغی را بدون این ویژگی‌ها نمی‌شناسند، اما باغی در سیرجان کرمان وجود دارد که عنوان عجیب‌ترین باغ ایران را ازان خود کرده است.

«باغ درویش خان» تنها باغی‌ست که به جای درختان مملو از میوه‌های آبدار و شیرین، تنه‌های خشکیده‌ی درختانی را در خود جای داده است که میوه‌هایش تنها سنگ‌های سخت و خشن هستند!

ماجرای این باغ به دهه ۴۰ خورشیدی و درست در زمان طرح اصلاحات اراضی باز می‌گردد که مسبب اصلی خشک شدن درخت‌های خرم باغ درویش خان اسفندیار پور شد و ناراحتی این اتفاق تلخ آن چنان بر تن این مرد سایه افکند که زندگی را از یاد برد. چند سالی بعد درویش خان شروع به ساخت درخت‌های سنگی کرد تا بلکه مرهمی بر این زخم کهنه باشد.

۶- جهنم دره

جهنم دره | هوزاس

«جهنم دره» مکانی‌ست درست برعکس نامش، سرسبز و پوشیده از درخت که تعداد گونه‌های جانوری و گیاهی‌اش از موی سر بیشتر است! اما به دلیل شیب تند صخره‌ها که سبب مرگ تعداد زیادی از روستاییان و بومیان این منطقه شده، جهنم دره به این نام شهرت پیدا کرده است.

جالب است بدانید مسیری که از میان این دره‌ی بکر می‌گذرد، در گذشته‌های دور به عنوان بخشی از راه ابریشم شناخته استفاده می‌شده که امروزه به دلیل خطر سقوط صخره و صعب العبور بودن، متروکه مانده است.

۷- قبرستان جن

قبرستان جن | هوزاس

قبرستانی عجیب و ترسناک در نزدیکی شهر چابهار سیستان و بلوچستان وجود دارد که رمز و رازهای فراوانی را در دل خود جای داده است. «قبرستان جن» از آن مکان‌های مخوفی‌ست که اگر علاقه به داستان‌ها و افسانه‌های ماورالطبیعه دارید، نباید دیدارش را از دست بدهید!

به گفته‌ی اهالی بومی، هر فردی که شب هنگام وارد این منطقه شده است، چند روز بعد بی‌هیچ دلیلی می‌میرد!

۸- کال جنی

کال جنی | هوزاس

فرسایش و حضور سیلاب‌های فراوان، دره‌ی عجیبی را درست در قلب طبس، به نام «کال جنی» پدید آورده که داستان‌های فراوانی را در بند بندِ وجود خود به تصویر کشیده است. عمده‌ی این داستان‌ها درباره‌ی اجنه‌های مختلفی هستند که در این دره یافت می‌شوند!

این دره‌ی زیبا حکم بهشتی را دارد که در دل داغ‌ترین نقطه‌ی جهنم به وجود آمده و به جرات می‌توان گفت، کال جنی تنها منطقه‌ی بکری‌ست که از دیدنش خسته و دل زده نمی‌شوید!

۹- جنگل جیغ

جنگل جیغ | هوزاس

جنگل‌ها، منابع بی‌پایانی از آرامش هستند که موجب بازگشت حس مثبتی می‌شوند که در لابه لای زندگی روزمره رو به اتمام رفته است! اما درست در نزدیک طرقبه‌ی مشهد جنگلی وجود دارد که به محض غروب خورشید، درختانش جیغ می‌کشند!

برخی از ماجراجویانی که دل بزرگی دارند و شبی را تا صبح در این جنگل سپری کردند و تا خود صبح مانند بید لرزیدند!، بارها گفته‌اند که به محض غروب خورشید صدایی که از جنگل به گوش می‌رسد، جز زجه و جیغ زنی نیست که زنده زنده در آتش سوزانده می‌شود!

۱۰- روستای دَرک

روستای درک | هوزاس

درست در جنوب سیستان و بلوچستان منطقه‌ای وجود که تصور شما را از کویر به هم می‌زند! «روستای دَرک» همان منطقه‌ایست که همچون مرزی بی انتها دریا را به وصال کویر می‌رساند!

بر خلاف تصوراتی که از سفر به سیستان و بلوچستان وجود دارد، سفر به روستای درک یکی از امن‌ترین گشت و گذارهای بدون تکنولوژی، در تمام ایران است.

از این نوشته خوشتان آمده؟

خوشحال می‌شویم ما رو لایک کنین و انگیزه بیشتر بدین! 😊🙏

5

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. * فیلدهای ستاره‌دار الزامی هستند.

Shopping Basket