معرفی «اسفراین» وادی رایحه‌های اسرارآلود خراسانی

0

اسفراین | هوزاس

جنوبی‌ترین شهرستان خراسان شمالی

اسفراین در شمال شرقی کشور، بخش خوبی از تاریخ را در خود گنجانده.

اولاً یادتان باشد که جاذبه های این شهر بیشتر تاریخی‌اند مثل ارگ دیدنی بلقیس و بقعه ی شیخ آذری.

بقعه ی شیخ آذری | هوزاس

پس اگر دنبال طبیعت هستید باید کمی در اسفراین جابجا شوید و به اماکن دل انگیزی مثل رویین بروید یا برخی دهات اسفراین که اسم های ایتالیایی طور دارند: مثل میلانلو (آدم یاد ورزشگاه آث میلان می افتد) یا پرکانلو.

ابو احمد مقدسی تاریخ نویس می‌نویسد:

ارگ بلقیس | هوزاس

اسفراین روستایی بزرگ و مرکز انگور خوب و کشتزار است، آباد و گرانقدر است، از نهری که از کوه می‌آید می‌آشامند در شهرهای این روستا مهم‌تر از آن نیست. بازارهای زیبا ویژگی دیگر دارد. مردم اهل حدیثند.

چی بخریم

سیب های اسفراین | هوزاس

سیب های اسفراین آنقدر تازه اند که آدم را یاد سیب های فیلم های مجید مجیدی می‌اندازند. البته چادر های شب مانی اسفراین هم جنس خوبی دارند و جزو سوغات این شهرند. جا دارد بگویم که یکی از اقلام اصلی جهیزیه عروس‌های اسفراینی، چادرهایی با کیفیت و درجه ممتاز است همچنین زنان کارآفرین روستای روئین توانستد با همت و پشتکار مهر اصالت صنعت نساجی چادر شب بافی را از یونسکو دریافت کنند.

چی بخوریم

قابلی پلو | هوزاس

 قابلی پلوی ویژه‌ی اسفراینی! پرسیدن دارد ؟

اصالت این غذا به شمال افغانستان باز می‌گردد. این غذا پلویی بسیار خوشمزه است که از موادی چون: گوشت، خلال بادام، خلال پرتقال، هویج و کشمش تهیه می‌شود.

کجا بمانیم

بومگردی خراسان | هوزاس

پیشنهاد هوزاس برای شما خوانندگانی که دوست دارید به شهر زیبای اسفراین سفر کنید، اقامت در «ننه کلو بابا کلو» است، این اقامتگاه بوگردی بهترین پیشنهاد برای آنهایی است که دوست دارند اقامتشان یک اقامت ساده نباشد و لمس نزدیک تری به فرهنگ دوست داشتنی مردمان خراسان داشته باشند.

راه‌های تماس با هوزاس:

💻: www.hoozas.com

خط ویژه: ۱۵۶۹

از این نوشته خوشتون اومده؟

خوشحال می‌شیم ما رو لایک کنین و انگیزه بیشتر بدین! 😊🙏

0

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. * فیلدهای ستاره‌دار الزامی هستند.

Shopping Basket