معرفی برترین جاذبه‌های دیدنی و تفریحی فیروزکوه

9
فیروزکوه | هوزاس

فیروزکوه، دیدنی‌ترین شهر شرقی تهران

فیروزکوه ، این شهر خوش آب و هوا به جزء دریا کمبودی از شهرهای خطه‌ی شمالی نداشته و از نظر جذابیت با شهرهایی همانند رامسر و تنکابن برابری می‌کند! جدایی از جذابیت‌های طبیعی که گوشه به گوشه‌ی این شهر را محاصره کرده است، از تاریخچه‌ی آن نمی‌توان گذشت زیرا در کتاب‌ها کهن، به دفعات از آن یاد شده و برخی فیروزکوه را با حوادث مرتبط با دماوند هم چون افسانه فریدون و ضحاک مرتبط می‌دانند! حال هوزاس، گوشه‌ای از جاذبه‌های این شهر زیبا را به تحت مقاله‌ی زیر به قلم نوشتار آورده است، پس با ما همراه باشید.

۱- روستای لزور

روستای لزور ، فیروزکوه | هوزاس

در ۴۵ کیلومتری شمال غربی فیروزکوه، یکی از بکرترین مکان‌های ایران زمین قرار دارد، روستایی بکر به نام «لزور» که مقصدی بی‌نهایت لذت بخش برای طبیعت دوستان محسوب می‌شود. آب و هوایی بسیار معتدل و بهاری همراه با منظره‌هایی دل انگیز و روح نواز، شما را با خود به دل طبیعت می‌برد و روحتان را جلایی دوباره می‌بخشد. در لزور امامزاده‌ای وجود دارد که اگر راهی دیدارش شدید، از آب گوارایی که از چشمه‌ی اطرافش می‌جوشد، غافل نشوید که بس خنک و دلچسب است.

۲- تنگه واشی

تنگه واشی، فیروزکوه | هوزاس

به جرات می‌توان گفت، «تنگه واشی» محبوب‌ترین و معروف‌ترین مقصد گردشگری فیروزکوه به شمار می‌آید که هر ساله میزبان ماجراجویان زیادی‌ست. تنگه واشی در اصل از ۵ قسمت اصلی تشکیل شده است که به ترتیب: تنگه اول، کتیبه تاریخی قاجاریه، دشت ساواشی، تنگ سا و آبشار تنگ واشی می‌باشد که هر کدام دنیایی متفاوت و مملو از شگفتی محسوب می‌شوند. این نکته لازم به ذکر است که به هیچ وجه با دمپایی معمولی به رودخانه نروید زیرا آب به سادگی آن را همراه خود می‌برد و بدون پاپوش درمقابل با سنگ‌های خشن و بی‌رحم رودخانه به دردسر می‌افتید.

۳- دریاچه و سد لزور

دریاچه و سد لزور فیروزکوه | هوزاس

در دل روستای با صفای لزور، دریاچه‌ای به همین نام قرار دارد که در نزد مردم با نام «معجز چشمه و سد سیاه» شناخته شده است. این دریاچه زیبا که به شکل مثلث و درست در آغوش دره‌ای آرمیده، منظره‌ای را در پیش روی چشمانتان پدید می‌آورد که با خود می‌گویید حتما یکی از زیباترین رویاهایتان به واقعیت پیوسته است! اگر شیفته‌ی عکاسی در طبیعت هستید این مکان دل انگیز را از دست ندهید.

۴- تنگه‌ی میشینه مرگ

تنگه‌ی میشینه مرگ فیروزکوه | هوزاس

برترین جاذبه‌های دیدنی و تفریحی فیروزکوه

باید در همین ابتدا این نکته را بگوییم که «تنگه‌ی میشینه مرگ» یکی از خطرناک‌ترین و در عین حال زیباترین تنگه‌هایی‌ست که نظر هر بنی آدمی را به خود جلب می‌کند و سبب حیرت وی می‌شود!

این تنگه زیبا که به چهارمحال تهران نیز معروف است، داستان جالبی را در پس نام گذاری خود داراست. نام این تنگه از دو بخش تشکیل شده است که نام میش، به دلیل وجود مجسمه‌های میشی است که در راه مخفی تا قله‌ی کوه وجود دارد و نام مرگ هم، به خاطر وجود چشمه‌ای در نزدیکی قله است که خوردن آب آن برای پرنده‌ها مرگ آور است.

۵- برج مزداران

برج مزداران فیروزکوه | هوزاس

در شمالی‌ترین نواحیه روستای مزداران، برجی تاریخی قرار دارد که همتایش در منطقه یافت نمی‌شود؛ نام این برج، «مزداران» می‌باشد که به خاطره معماری ۸ ضلعی‌اش معروف شده است. ساختار بنا به صورتی است که در سمت غرب به قلعه یک بیضی بزرگ از گنبد تا پایین دیواره‌ها برش خورده است. بر این اساس است که صاحب‌نظران، معتقدند ارتباطی بین قلعه و برج سنگی مزداران وجود دارد.

۶- چشمه دریابک

چشمه دریابک فیروزکوه | هوزاس

خبرنگاری می‌گفت: هر چه جایی زیباتر و بکرتر باشد با رغبت کمتری درباره‌ی آنجا می‌نویسم زیرا دوست ندارم مسبب نابودی این نعمت الهی به دست بشریت شوم!

این جمله درباره‌ی چشمه‌ی «دریابک» نیز صدق می‌کند، اگر از فیروزکوه به سمت جاده فرعی زرین دشت بروید، پس از طی کردن ۲۰ کیلومتر به چشمه‌ای می‌رسید که آبی گوارا و بسیار خنک دارد و مامن و پناهگاهی امن برای پرندگان به شمار می‌آید.

۷- روستای هرانده

روستای هرانده فیروزکوه | هوزاس

در قلب دره‌ای روح انگیز، روستایی به نام «هرانده» قرار دارد که از وصف زیبایی و سرسبزیش زبان آدمی قاصر است! این روستای زیبا که در ۱۵ کیلومتری جنوب‌ غرب فیروزکوه جای گرفته، از نعمت آب دائمی حاصل از نمرود برخوردار است. هرانده زیبا که مردمانش به زبان گیلکی سخن می‌گویند، در فصل تابستان، محل عبور و اتراقگاه ایل الیکایی و ایل اصانلو می‌باشد که دیدنشان خالی از لطف نیست.

۸- تپه تاریخی میراشکار

تپه تاریخی میراشکار فیروزکوه  | هوزاس

درست در ۱۲۰۰ متری جنوب شرق سرخ قلعه، تپه‌ای تاریخی به نام «میر شکار» قرار دارد که در روزگاران دور، یکی از شهرهای مهم دوره ایلخانی به شمار می‌رفته و حاوی تعداد زیادی از سفالینه‌های سرخ گون بوده که متاسفانه به تاراج رفته‌ است.

جدایی از سابقه تاریخی این تپه، از زمین‌های حاصل خیز آن نمی‌توان گذشت! زیرا ۲۵ منطقه‌ای که اطراف تپه‌ را ازان خود کرده‌اند از لحاظ حاصل خیزی رتبه و شهرتی را در بین دیگر زمین‌های زراعی فیروزکوه به دست آورده‌اند.

۹- قلعه باباریش

قلعه باباریش فیروزکوه | هوزاس

در جنوبی‌ترین نقطه‌ی فیروزکوه و بر فراز صخره‌های مرتفع مشرف به روستای مرزداران، قلعه‌ای تاریخی به  نام «باباریش» سالیان درازی‌ست که آرمیده!

بنا بر اسناد یافت شده، قدمت این قلعه تاریخی به قرن ۶ و اوایل ۷ هجری قمری می‌رسد که متاسفانه با اینکه در فهرست آثار ملی ایران زمین قرار دارد، مورد بی توجهی مسئولین قرار گرفته و امروزه قسمت‌های زیادی از آن تخریب شده است و تنها قسمتی از دیوارهای ضلع شمال شرقی و قسمتی از ۲ برج آن در جهات شمالی و غربی باقی مانده است.

۱۰- روستای مزداران

روستای مزداران فیروزکوه | هوزاس

در قلب شهرستان فیروزکوه، روستایی قرار دارد که با گذشت سالیان دراز، هنوز که هنوز است مردمانش به زبان زیبای تاتی سخن می‌گویند! نام این روستای خرم، «مزداران» می‌باشد. مزداران از دو بخش مستقل مزدا و پسوند ران تشکیل شده است. واژه مزدا خود از دو بخش مز به معنی بزرگ و دا به معنی دانا و دانشمند است پس مزدا به معنی دانش بزرگ می‌باشد که نامی‌ست برگذیده و کاملا برازنده این روستا.

جدایی از سابقه تاریخی که درون ساروج‌ها و خشت‌های این روستا عجین شده، نمی‌توان از آب و هوای دل انگیزش گذشت؛ آب و هوای مزداران به حدی معتدل است که حتی برای مردم فیروزکوه نیز به عنوان یکی از ییلاق‌های محبوب، به شمار می‌آید.

اگر کمکی در راستای رزرو خواستید، تیم پشتیبانی هوزاس برای کمک به شما آماده‌اند.

راه‌های تماس با هوزاس:

💻: www.hoozas.com
☎: ۰۲۱۴۲۳۶۹۳۶۹ خط ویژه: ۱۵۶۹

ویلا

۱ تخت

تا ۶ مهمان

۲ اتاق

از ۱۹۰٬۰۰۰ تومان

سوپیت

بدون تخت

تا ۳ مهمان

بدون اتاق

از ۳۳۰٬۰۰۰ تومان

کلبه ویلایی

بدون تخت

تا ۱۵ مهمان

۲ اتاق

از ۳۵۰٬۰۰۰ تومان

کلبه

بدون تخت

تا ۸ مهمان

۱ اتاق

از ۴۰۰٬۰۰۰۳ تومان

از این نوشته خوشتان آمده؟

خوشحال می‌شویم ما رو لایک کنین و انگیزه بیشتر بدین! 😊🙏

9

۶ پاسخ

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. * فیلدهای ستاره‌دار الزامی هستند.

Shopping Basket