معرفی ۱۰ جاذبه‌ی برتر گردشگری استان زیبای سمنان

0

سمنان | هوزاس

استانی با اقلیمی خاص

معدود استانی را می‌توان یافت که همه‌ی اقلیم‌های کویری، جنگلی، مناطق خشک و بیابانی و مناطق سرسبز را یکجا داشته باشد، «سمنان» از این دست استان‌‌های خاص و فوق‌العاده‌ی ایران زمین به شمار می‌آید، همچنین این استان از لحاظ مسافت، ششمین استان پهناور ایران زمین به محسوب می‌شود. این شهر با داشتن آب و هوای دوگانه‌ توانسته نیاز‌های طیف عظیمی از گردشگران را تامین کرده و به آن‌ها لذت سفر را هدیه دهد.

در سایت هوزاس به معرفی بخشی از جاذبه‌های این شهر زیبا پرداخته است، پس با ما همراه باشید.

۱- ارگ سمنان

ارگ سمنان | هوزاس

با کمی پرس و جو از اهالی این شهر به سرعت می‌فهمید نماد سمنان دروازه‌ای زیبا و تاریخی‌ست که قدمت آن به دوران قاجار باز می‌گردد و نام این دروازه «ارگ سمنان» می‌باشد.

این ارگ تاریخی درست در زمان بهمن‌میرزای بهاءالدّوله، فرزند فتحعلی‌شاه قاجار، ساخته شده است اما متاسفانه بر اثر گذشت زمان تنها دروازه شمالی این بنا که ارگ فعلی محسوب می‌شود باقی مانده است.

۲- مسجد جامع سمنان

مسجد جامع سمنان | هوزاس

مسجد جامع سمنان از آن دست مساجدی‌ست که فراز و نشیب‌های زیادی را به خود دیده و در طول زمان تغییرات و تحولات فراوانی در آن بوجود آمده است.

گفته می‌شود این مسجد تاریخی که قدمت آن به دوره‌ی سلجوقیان باز می‌گردد، بر روی خرابه‌های آتشکده‌ای بنا شده است، همچنین مناره مسجد جامع سمنان یکی از منارهای تاریخی ایران شمار می‌رود که در گوشه شمال شرقی مسجد جامع قرار دارد.

۳- شهمیرزاد سمنان

شهمیرزاد سمنان | هوزاس

شهر خوش آب و هوای شهمیرزاد در سنگسر سمنان واقع شده و یکی از سرسبزترین و با صفاترین منظره‌ها را دارد. این شهر بسیار خرم و سرسبز که به باغ گردوی دنیا و بهشت گمشده کویر معروف است.

اگر بخواهیم فقط و فقط درباره‌ی طبیعت این شهر خرم با شما سخن بگوییم، در حق این شهر اجحاف کرده‌ایم زیرا این شهر مملو از جاذبه‌های دیدنی‌ست.

۴- بازار سمنان

بازار سمنان | هوزاس

به جرات می‌توان گفت بسیاری از بناهای باشکوهی که در سمنان قرار دارد، از لحاظ تاریخی قدمت به دوران قاجار باز می‌گردد و در واقع این سلسله آبادانی این شهر را پایه‌گذاری کرده‌ است.

یکی از همین بناها، «بازار بزرگ سمنان» می‌باشد، شاید در ابتدا تصور کنید معماری این بازار بسیار ابتدایی و ساده و به دور از هرگونه تزییناتی باشد اما با نگاهی دقیق‌تر به آن در می‌یابیم که همه چیز به یک مکان ساده برای خرید و فروش ختم نمی شود و دیدنی‌های خاص دیگری نیز در انتظار ماست.

۵- چشمه علی سمنان

چشمه علی سمنان | هوزاس

اگر درست در دل کویر هوس گذراندن یک روز را در کنار آب کرده‌اید، «چشمه علی» را از دست ندهید که از آن دسته جاذبه‌هایی‌ست که هم شما را به قلب تاریخ می‌برد و هم با داشتن چشمه‌ای پر آب روز مفرحی را برای شما رقم می‌زند. از ویژگی‌های خاص این مجموعه، عمارتی‌ست که بر روی آب‌های این چشمه ساخته شده .قدمت آن به دوران قاجار بازمی‌گردد.

۶- گرمابه حضرت

گرمابه حضرت | هوزاس

این حمام زیبا و خارق‌العاده به دستور میرزا ابوالقاسم بابرخان، یکی از پادشاهان دوران تیموری ساخته شده است.

این حمام بین مسجد جامع و امامزاده یحیی قرار دارد و همچنین دارای یکی از زیباترین و خیره‌ کننده‌ترین کاشی ‌کاری‌ها می‌باشد؛ «گرمابه حضرت»در سال ۱۳۱۲ هجری قمری، درست در دوران حکومت مظفرالدین شاه قاجار و به دستور حاج‌ ملا علی‌ حکیم‌ الهی‌، دانشمند معروف‌ تعمیر و بازسازی شد.

۷- خانه تدین

خانه تدین | هوزاس

این خانه که به نام «خانه محمدیه» نیز معروف است، متعلق به یکی از تجار سرشناس و با اصل و نسب سمنانی بوده و قدمت آن به دوران قاجار باز می‌گردد.

اگر قصد بازدید از خانه بسیار زیبا را دارید باید به خیابان طالقانی سمنان سرزده و به سمت راسته بازار شمالی-جنوبی بروید.

۸- عمارت و باغ امیر

عمارت و باغ امیر | هوزاس

عمارت «باغ امیر سمنان»، یکی از بناهای زیبای شهر سمنان می‌باشد که قدمت آن به اواخر حکومت قاجاریه باز می‌گردد و ساخت آن تنها به ۱۰ سال طول کشیده است.

معماری این بنا توسط معمار بزرگ استاد معمار باشی و با بودجه‌ی میرزا آقا فامیلی ساخته شده است. علت نام گذاری بنا به عمارت باغ امیر، همجواری آن با باغ بزرگ امیر اعظم بوده است.

۹- گنبد پیر علمدار

گنبد پیر علمدار | هوزاس

درست در محله‌ی خور سمنان بنایی واقع شده که یک نمونه‌ ارزشمند و تاریخیه متعلق به قرن پنجم هجری قمری می‌باشد. پیر علمدار، پدر یکی از فرمانروایان حکومت آل زیار بوده و همچنین این بنا به علت دارا بودن کتیبه‌های زیبایی که به خط میخی نوشته است معروف است.

۱۰- جنگل ابر شاهرود

جنگل ابر شاهرود | هوزاس

یکی از جاذبه‌های اصلی استان سمنان که در شهرستان زیبای شاهرود قرار دارد، «جنگل ابر» است. شاید برای شما این سوال پیش آمده چرا و چگونه این ابرها این ‌چنین نزدیک به سطح زمین درحال حرکت می‌باشند؟

پاسخ سوال شما این است: این منطقه در مجاورت دو ناحیه‌ی دشت گرگان و منطقه‌ی ابر قرار گرفته است، همین امر سبب شده، ابرها به راحتی جا به جا شوند.

راه‌های تماس با هوزاس:

💻: www.hoozas.com
☎: ۰۲۱۴۲۳۶۹۳۶۹ 

خط ویژه: ۱۵۶۹

از این نوشته خوشتان آمده؟

خوشحال می‌شویم ما رو لایک کنین و انگیزه بیشتر بدین! 😊🙏

0

یک پاسخ

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. * فیلدهای ستاره‌دار الزامی هستند.

Shopping Basket