معرفی ۱۰ جاذبه‌ی دیدنی ساری، قلب استان مازندران

9

ساری | هوزاس

شهری با آب و هوای معتدل

درست در دل استان همیشه سبز مازندران، شهری با آب و هوای بسیار معتدل و مملو از جاذبه‌های گردشگری فراوان به نام «ساری» وجود دارد که با داشتن قدمتی باستانی به عنوان پرجمعیت‌ترین شهر این استان شناخته می‌شود. جالب است بدانید این شهر جزو معدود شهرهایی‌ست که اعراب به هنگام فتح ایران نتوانستند به آن حمله کرده و ساری را جزو خاک خود کنند. جدایی از تمامی تاریخچه‌ی مملو از افتخار این شهر، نمی‌توان از جاذبه‌های دیدنی و تفریحی آن گذشت! به همین سبب، هوزاس در ذیل به معرفی برترین جاذبه‌‌های این شهر زیبا پرداخته است.

۱- چشمه‌های باداب سورت

باداب سورت | هوزاس

«باداب سورت» از آن دسته از چشمه‌های معروف و زیبای ایرانی‌ست که حتما باید قبل از مرگ، از آن دیدن کنید. این چشمه علاوه بر داشتن منظره‌ای نفس‌گیر، خاصیت درمانی معجزه‌آسایی نیز دارد، همچنین گفته می‌شود این آب برای دردهای کمر و پا، امراض پوستی، روماتیسم و مخصوصا سردرد میگرن بسیار مفید است.

۲- دریاچه الندان

دریاچه‌ی الندان | هوزاس

درست پس از اندکی پیاده‌روی و کنار زدن درختچه‌های سرسبز با منظره‌ای بی نهایت رویایی از دریاچه‌ای به نام «الندان» روبه‌رو می‌شوید!

چه در زمستان و  چه در تابستان به الندان بروید، این دریاچه شما را با داشتن منظره‌های زیبا و حیوانات مختلف غافل‌گیر می‌کند! همچنین جالب‌ترین نکته درباره‌ی این دریاچه آب آن است. آب این دریاچه زیبا تنها از باران تامین می‌شود و هیچ‌گونه رودخانه‌ای به آن سرازیر نمی‌شود که خود مایه‌ی شگفتی‌ست!

۳- تالاب سراندون و بالندون

تالاب سراندون و بالندون | هوزاس

درست در ۲۵ کیلومتری ساری، مجموعه تالابی در جوار روستای سیدمحله به نام «تالاب سراندون و بالندون» قرار دارد.

آب این تالاب شیرین بوده و متاسفانه به علت استفاده‌های بیش از حد زراعی عمق آن در فصل تابستان به شدت کم می‌شود. در پاییز و زمستان نیز، این تالاب زیستگاه مرغان مهاجر از قبیل قو، مرغابی، قره غاز، پرلا و سایر پرندگان شده که خود مایه‌ی شگفتی و زیبایی‌ست.

۴- دریاچه چورت

دریاچه‌ی چورت | هوزاس

اگر به دنبال لمس آرامش ‌بخش‌ترین حس‌های طبیعت هستید، «دریاچه چورت» را از یاد نبرید که تجسمی از رویایی‌ترین خواب‌های شما به حساب می‌آید و حتی شاید باورتان نشود ولی این دریاچه بر اثر وقوع زلزله‌ای در سال ۱۳۱۸ هجری شمسی به وجود آمده است.

۵- سد سلیمان تنگه

سد سلیمان | هوزاس

این سد در ۴۵ کیلومتری جنوب غربی ساری و در منطقه‌ای کوهستانی واقع شده است. سد رجایی دارای امکانات بی‌نظیری چون قایقرانی و اسکی بوده که باعث جذب گردشگران و بازدیدکنندگان ماجراجویی‌ست، که به دنبال تجربه‌ای مملو از هیجان هستند.

۶- آبشار اوبن

آبشار اوبن | هوزاس

واژه اوبن در زبان شیرین مازندرانی به معنای زیرآب می‌باشد، که نامی‌ست بسیار برازنده‌ی آبشاری بی‌نهایت زیبا که در این ناحیه آرمیده. « آبشار اوبن» یکی از زیباترین و بکرترین آبشارهای ایران در عمق جنگل دودانگه ساری است. این آبشار در مرز استان‌های سمنان و مازندران و در منطقه حفاظت شده دودانگه قرار گرفته که خود عامل هرچه جذاب‌تر شدن این منظره شده است.

۷- پناهگاه حیات وحش میانکاله

پناهگاه حیات وحش میانکاله | هوزاس

یکی از پر اهمیت‌ترین پناهگاه‌های حیات وحش‌ کشورهای اطراف دریای خزر، «میانکاله» می‌باشد؛ دلیل این اهمیت، در امان ماندن آخرین منطقه‌ی اطراف دریای خزر از ساخت و سازهای بی‌رویه و آلودگی محیط زیست است همچنین این تالاب هر ساله میزبان گونه‌های کمیاب پرندگان مهاجری‌ست که این مکان را پناهگاهی امن برای زندگانی می‌دانند.

۸- میدان ساعت

درست در مرکز این شهر زیبا میدانی وجود دارد که دارای برجی بلند به نام، «برج ساعت» است. اگر به این شهر زیبا سفر کنید حتما از کنار این میدان زیبا عبور خواهید کرد. این برج دارای عقربه‌ای بسیار بزرگ و مجهز به صدای زنگ ناقوس است که پس از هر تغییر ساعت به صدا در می‌آید.

۹- خانه‌ی کلبادی‌ها

خانه‌ی کلبادی‌ها | هوزاس

یکی از آن دسته از خانه‌های تاریخی که در شهر زیبای ساری قرار دارد و قدمت آن به ۱۵۰ سال پیش باز می‌گردد، «خانه کلبادی‌ها» می‌باشد. داستانی که در پس این عمارت وجود دارد بسیار تلخ و غم‌انگیز است؛ گفته می‌شود سردار جلیل از امرای ارتش قاجاری برای یگانه فرزند پسری‌اش، (امیرنصرت شکوه نظام) دستور به ساخت عمارتی باشکوه داده است اما دست روزگار، عزیز دردانه‌ی این سردار بزرگ را به مرگی زود هنگام دچار می‌کند و از آن پس این خانه به نام «امیریه» باقی می‌ماند.

۱۰- عمارت فاضلی

خانه‌ی فاضلی‌ها | هوزاس

عمارتی متعلق به دوره قاجار درست دل این شهر سرسبز، به نام «عمارت فاضلی» قرار گرفته که معماری‌ سرخ رنگش سبب جذب تعداد زیادی از گردشگران به خود شده است.

در حال حاضر خانه فاضلی‌ها دارای کاربری خاصی نیست و برای بازدید عموم آزاد است و همانگونه که از نامش مشخص است از دارایی‌های خاندان فاضلی‌ها به شمار می‌آید.

اگر هم کمکی در راستای رزرو خواستید، تیم پشتیبانی هوزاس برای کمک به شما آماده‌اند.

راه‌های تماس با هوزاس:

💻: www.hoozas.com
☎: ۰۲۱۴۲۳۶۹۳۶۹

خط ویژه : ۱۵۶۹

از این نوشته خوشتون اومده؟

خوشحال می‌شیم ما رو لایک کنین و انگیزه بیشتر بدین! 😊🙏

9

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. * فیلدهای ستاره‌دار الزامی هستند.

Shopping Basket