ویژگی های معماری سنتی ایرانی

8

ویژگی های خانه های سنتی

درهای چوبی با درکوب های سنگین، یک راهرو بلند با چشم اندازی از حیاط، حیاطی با حوض فیروزه ای مملو از سیب های گلاب، نور آفتابی که از پنجره های مشبک روی طاقچه مادربزرگ میتابد؛ همه اینها یادآوری از بافت معماری سنتی ایرانیست .

خانه های سنتی | هوزاس

می توان گفت معماری سنتی ایرانی یکی از بی نقص ترین معماری های جهان بوده است زیرا بدون داشتن هیچ گونه وسایل و ابزارآلات پیشرفته ای چنین خانه های با ظرافتی و ریزه کاری زیبا ساخته می شد که طراحان آینده هم از آن الهام می گرفتند.

معماری سنتی ایرانی نیز تجلی از فرهنگ جامعه آن زمان بوده، معماران در این سبک توجه زیادی به نمای بیرونی خانه ها نداتشته اند و بیشتر توجهاشان به اندرونی خانه بوده .

خانه های سنتی 2 | هوزاس

یکی از عجایب این سبک از معماری توجه بیش از حد معماران به جزئیات بوده، به طور مثال در بیشتر خانه های سنتی، درهای ورودی دولنگه و چوبی بوده و هر لنگه کوبه ای نیز داشته.

زن ها حلقه ای که صدای زیری داشت را و مردها کوبه چکشی شکل را به صدا در می آوردند.

همچنین در سر در ورودی، هلال تزئینی بالا سر در خانه بوده که نه تنها جنبه زینتی داشته بلکه در فصل زمستان مانع از ریزش برف بوده و در تابستان ها نیز مانعی برای تابش مستقیم آفتاب به شمار می رفته است.

درهای سنتی | هوزاس

در بدو ورود به خانه به هشتی می رسید، اغلب این هشتی ها به شکل نیمه هشت ضلعی بوده اند و برای انشعاب قسمت های مختلف خانه و گاه برای دسترسی به چند خانه ساخته می شدند.

از هشتی به دالان ها میرسید که اصلی ترین دالان به حیاط خانه منتهی میشد و همچنین دارای راهروهای فراوان به همراه پیچ و خم بود تا حریم خصوصی خانه رعایت شود و مهمان نتواند سریعا فعالیت های جاری در حیاط را متوجه شوند.

پس از گذر از دالان ها به حیاط خانه که قلب امارت است میرسید ، اتاق های خانه در دور تا دور حیاط قرار داشت اند ، در اغلب این خانه ها در مرکز حیاط حوض فیروزه ای رنگی قرار داشت است.

حیاط های سنتی | هوزاس

بزرگترین اتاق مجاور به حیاط، تالار خانه نام می گرفته است که معمولا از دیگر بخش های خانه از تجمل بیشتری برخوردار بوده و معماری این اتاق همراه با تزیینات بسیار زیبا بوده است.

دکوراسیون اتاق های تالارها با گچ بری، آیینه کاری، نقاشی روی گچ و با نقاشی روی چوب تزیین می شدند. تالارها عموما برای پذیرایی از مهمان های مهم استفاده میشده و جنبه شاه نشین خانه را داشته است .

تالارها | هوزاس

نشیمن خانه ها اغلب از اهمیت کمتری نسبت به تالارها برخوردارند و معمولا محل تجمع افراد خانواده در کنار همدیگر بودند ، در این جا تزئینات بسیار کمتر دیده میشد.

مطبخ های این خانه ها معمولا در زیر زمین ها یا اتاق های پشتی قرار داشت، مطبخ ها معمولا مربع یا مستطیل شکل بودند و نزدیک آب انبار و چاه آب قرار داشتتند.

آشپزخانه | هوزاس

جهت خانه تابع زاویه نور خورشید و قبله است .

ارسی ها گونه خاصی از پنجره چوبی و مشبک بوده اند که با بالا و پایین رفتن باز و بسته می شدند. بلندای ارسی از کف تا آسمانه است.

ارسی | هوزاس

از این نوشته خوشتان آمده؟

خوشحال می‌شویم ما رو لایک کنین و انگیزه بیشتر بدین! 😊🙏

8

۱۰ پاسخ

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. * فیلدهای ستاره‌دار الزامی هستند.

Shopping Basket