معرفی جاذبه های گردشگری اصفهان ویژه نوروز

0

معرفی اصفهان

برای اکثریت قاطع مسافران بین‌المللی که قصد سفر به ایران را داشته باشند، بازدید از اصفهان و جاذبه‌های توریستی آن جزو قسمت‌های الزامی برنامۀ سفر آنهاست. در واقع ارزش اقامتی دو روزه یا بیشتر برای اکتشاف زیبایی این شهر و درک اینکه چرا بخاطر باغ‌های ایرانی مهیج و معماری اسلامی شناخته شده است را دارد. به منظور خرید صنایع دستی ایرانی و سوغات، اینجا به دلیل تنوع زیاد اجناس و محیط هنری که در همه جای این شهر احساس می‌شود، بهترین مکان است.

اطلاعات کلی در مورد اصفهان

این شهر مرکز استان اصفهان و ارتفاع آن از سطح دریا ۱۵۷۳ متر است. ویژگی منحصر به فرد این شهر که جذابیت بیشتری به آن بخشیده زاینده رود است، رودخانه‌ای به طول ۴۰۰ کیلومتر که از کوه‌های زاگرس در غرب این شهر سرچشمه گرفته و تا منطقۀ کویری مسطح در شرق این شهر در منطقه‌ای به نام باتلاق گاو خونی امتداد می‌یابد.

هوا اغلب دلپذیر و معتدل است، که نه به دلیل همسایگی با کویر بسیار خشک و نه به دلیل رودی که از درون آن عبور می‌کند زیادی مرطوب است.

با جمعیت ۲۴۰۰۰۰۰ نفر، اصفهان چهارمین شهر پرجمعیت ایران است که فرش‌های نفیس، نساجی، فولاد و صنایع دستی از تولیدات آن است. کارخانۀ فولاد مبارکۀ آن در خارج از شهر، یکی از بزرگ‌ترین کارخانه‌های فولاد منطقه است.

 تاریخچۀ اصفهان

بسیاری مصنوعات باستانی ماقبل تاریخ در این شهر یافت شده‌اند که به دوران پائولیتیک مربوط می‌شوند. در دوران ایلامیان، نام آن اسپادانا بود و در دوران مادها تبدیل به یکی از مهم‌ترین شهرهای ایران شد.

در دوران هخامنشیان و پارت‌ها، بخشی از امپراتوری بود و بعدها در زمان ساسانیان با وجود دژهای متعدد نظامی از اهمیت بیشتری نیز برخوردار شد.

برترین دوران شکوفایی در تاریخچۀ اصفهان مربوط به زمان شاه عباس اول است، شاهی از سلسلۀ صفوی، که در قرن شانزدهم اصفهان را پایتخت خود اعلام کرد. کارهای بسیاری در آن زمان در اصفهان انجام شد و این شهر شهرت و اعتبار زیادی در بین مسافران کسب کرد.

جاده‌ها، پل‌ها و کاروانسراها ساخته شدند، یکپارچگی اراضی بازپس گرفته شدند و بسیاری کارهای دیگر. اروپایی‌ها در مورد پارس (ایران) و هنرهای آن مطالبی آموختند و شروع به بازدید از ایران و اصفهان کردند.

در قرن ۱۸، افغانستان، که در آن زمان قسمتی از ایران بود در برابر دولت مرکزی قیام کرد و به این شهر حمله‌ای آغاز نمود. سلسله سرنگون شد و پایتخت بعد از این شهر بارها جابجا شد تا سرانجام در سال ۱۷۹۵ به تهران منتقل گردید.

میدان امام خمینی (نقش جهان)

میدان امام خمینی | هوزاس

که قبلاً به نام نقش‌جهان شناخته می‌شد، جزو میراث فرهنگی است که سه بنای تاریخی اطراف آن در لیست یونیسکو ثبت گردیده است.

شاه عباس اول پروژۀ سلطنتی ساخت این میدان و بازار و همچنین قصر و مساجد اطراف آن را در سال ۱۶۱۲ آغاز کرد.

بازدیدکنندگان اصفهان شیفته این میدان می‌شوند و برای تماشا و لذت بردن از زیبایی‌های آن به این مکان بازمی‌گردند.

مسجد امام خمینی

مسجد امام خمینی | هوزاس

با نام قبلی مسجد شاه‌عباس، یکی از بنا‌های تاریخی ساخته شده در پروژه‌ی سلطنتی شاه‌عباس که در جنوب مسجد امام خمینی قرار دارد، همچنان به عنوان یک مسجد و همچنین مکانی برای بازدیدکنندگان می‌باشد.

مسجد شیخ‌لطف‌الله

مسجد شیخ فضل الله | هوزاس

مسجدی است خصوصی، به عنوان بخشی از همان پروژه سلطنتی که در قسمت شرقی میدان ساخته شده است. گرچه بنای این مسجد چندان بزرگ نیست اما گنبد‌ قابل ملاحظه‌ای دارد. نکته منحصر‌به‌فرد آن، سبک‌های هنری و معماری به کار رفته در آن است.

 عمارت عالی‌قاپو

عالی قاپو | هوزاس

ساختمانی شش طبقه که به دستور شاه‌عباس اول به‌عنوان اقامتگاه و محل کار وی ساخته شد. محل آن در ضلع غربی میدان امام‌خمینی واقع شده است.

کاخ چهل­ستون

چهل ستون | هوزاس

در اواسط قرن ۱۷، شاه عباس دوم دستور داد قصر وی در خارج از میدان معروف امام خمینی ساخته شود. این کاخ با ستون­های متعدد و استخری بزرگ به­ شکل عمارتی در وسط یک باغ ایرانی بنا شده است.

کاخ هشت‌بهشت

هشت بهشت | هوزاس

این کاخ در نیمه دوم قرن هجدهم ساخته شده است، کاخی زیبا در میان باغ‌های سلطنتی و نزدیک به خیابان معروف باغ-چابهار واقع شده است. طرح مربع ساختمان و نقاشی مینیاتور جلوه و زیبایی خاصی به ساختمان داده است.

مسجد جامع

مسجد جامع | هوزاس

مسجدی بسیار بزرگ که در اصل یک معبد آتش بوده و بعد‌ها تبدیل به مسجد شده است. در طول تاریخ در چندین دوره تاریخی، این مسجد بسیار ترمیم و بازسازی شده است. انواع کاشی‌ها و آجر‌ها و محراب‌ ترکیبی مثال‌زدنی را به ارمغان آورده است.

کلیسای وانک

کلیسا وانک | هوزاس

این ساختمان در اواسط قرن هفدهم در منطقه ارمنیان به نام جلفا بنا شده است. که شامل تعدادی ساختمان است از جمله آنها می‌توان به کلیسا و موزه و کتابخانه و دیگر سازه‌ها و آثار تاریخی اشاره کرد. نقاشی‌های تزئینی داخل ساختمان‌ها، آثار نقاشان ایرانی ارمنی هستند که هنر اروپاییان را در زمان خود آموخته بودند.

سی‌و سه‌پل

سی و سه پل | هوزاس

۳۳پل در اوایل قرن هفدهم ساخته شده است و هم‌اکنون نیز به عنوان بلندترین پل آجری شهر شهرت دارد. هر بازدیدکننده‌ای بدون شک یک‌بار از راه رفتن بر روی آن به سمت دیگر رودخانه لذت برده است.

 پل خواجو

پل خواجو | هوزاس

پل خواجو و سد آبی در زمان شاه‌عباس‌دوم ساخته شدند(اواسط قرن هفدهم) و به عنوان بهترین پل و سد در کل استان محسوب می‌شوند.

برای عبور از رودخانه دو پاگاه وجود دارد که مردم می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند، در مرکز آن اتاق پذیرایی برای لذت بردن خانواده سلطنتی از مناظر و باغ‌ها قرار دارد و رودخانه رو به مشرق می خروشد.

 پل شهرستان

پل شهرستان | هوزاس

قدیمی‌ترین پل شهر محسوب می‌شود که گفته ‌می شود ساختار اصلی پل در قرن چهاردهم بنا شده است. درواقع مسیر اتصال از بانک جنوبی به شمال بوده است و هنگامی که مسافران وارد اصفهان می‌شدند از این پل می‌گذشتند.

 پل جوی

پل جوی | هوزاس

این پل در اواسط قرن هفدهم و به دستور شاه عباس دوم به‌منظور آبیاری باغ‌های سلطنتی بنا شده است. و به همین دلیل این آبرسانی در بالای آن ساخته شده است.

منارجنبان

منار جنبان | هوزاس

این بنای تاریخی در اصل یک مقبره برای یک عارف در قرن چهاردهم بود. بعدها در دوره‌ی صفویه تعدادی مناره به بالای آن اضافه شد که ساختمان منحصربه‌فردی در برابر لرزه‌های شدید شد. هنگامی که یک مناره برای لرزیدن هل داده می‌شود، مناره دیگر نیز شروع به لرزیدن می‌کند.

همچنین سامانه هوزاس از شما دعوت می‌کند تا مهمان نوروزی سامانه ما در اقامتگاهای بوم گردی اصفهان باشید.

بوم گردی هوزاس | هوزاس

از این نوشته خوشتان آمده؟

خوشحال می‌شویم ما رو لایک کنین و انگیزه بیشتر بدین! 😊🙏

0

یک پاسخ

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. * فیلدهای ستاره‌دار الزامی هستند.

Shopping Basket