جالب‌ترین آیین‌های عزاداری محرم در شهرهای مختلف ایران زمین

3

اردبیل | هوزاس

موسم محرم الحسین از راه می‌رسد

بیرق سیاه یار این روزها بر سَردَر شهرها نقش می‌بندد و این یعنی محرم است که آرام سَر می‌رسد.

محرم همان ماهی‌ست که اشک‌ها و خون‌ها را بهم گره زد تا درسی از انسانیت و شرف، درس آزادگی و اخلاق را برای همه‌ی آدمیان و برای همه‌ی نسل‌ها به جا بگذارد.

ایران از جمله کشورهای مسلمان نشینی‌ست که هر ساله محرم را به سوگ می‌نشیند و شهرهای آن سیاه‌پوش اباعبدالله الحسین(ع) و فرزندان و یاران پاکش می‌شود. در شهرهای مختلف مردم با سنت و رسوم خاص خود ارادت خود را به این خاندان پاک اثبات می‌کنند. هرشهری به نوعی غم و اندوه را نشان می‌دهد.

تنوع آداب و رسوم در برگزاری مراسم سوگواری امام حسین(ع) سبب شده تا افراد زیادی از کشورها و شهرهای مختلف برای تماشای این آیین سنتی و شرکت در عزاداری به ایران و شهرهایی که این مراسم را با شکوه و ارادت خاص برگزار می‌کنند، سفر کنند.

در این نوشتار ما به گوشه‌ای از این آیین‌ها که در شهرهای مختلف ایران برپا می‌شود اشاره می‌کنیم:

۱- طشت گذاری در اردبیل

طشت گذاری در اردبیل | هوزاس

ارادت خالصانه‌ی آذری‌ها به سومین امام شیعیان و همچنین برادر وفادارشان حضرت ابالفضل العباس(ع) بر همه‌ی جهانیان اثبات شده است و این را از شکوه مراسمی که مردمان این خطه از کشورمان برگزار می‌کنند، می‌توان مشاهده کرد.

آذری‌ها مراسم سوگواری سید و سالار شهیدان را قبل از شروع محرم با آیین طشت‌گذاری برگزار می‌کنند. این مراسم قدمت زیادی دارد.

در این آیین که منسوب به شهر اردبیل است و بعدها به شهرهای دیگر ترک زبان و غیر ترک زبان سرایت کرده، مراسم به این ترتیب آغاز می‌شود که در مسجد اصلی شهر چندین طشتی پر آب قرار داده می‌شود و مراسم مرثیه‌خوانی و عزاداری اجرا می‌شود و در انتهای عزاداری برای تبرک، افراد مقداری از آن آب را می‌نوشند.

آب در این مراسم و در فرهنگ عاشورایی قداستی خاص دارد، بنابراین تبدیل به نمادی برای نشان دادن بزرگی و عظمت اباعبدالله الحسین(ع) در عزاداری‌ها شده است.

در روایت بی‌شماری از واقعه‌ی عاشورا آمده است، زمانی که حر بن ریاحی راه را بر امام حسین(ع) و یارانش می‌بندد، آبی برایشان باقی نمی‌ماند، سپاه حر خسته و تشنه‌اند و امام رئوف دستور می‌دهند آبهای مشک‌ها را بر طشت‌ها بریزند و افراد سپاه حر و اسبان‌شان را سیراب کنند و این راه و سنتِ فرزندان پیامبر است، از خودگذشتگی و جوانمردی.

به یاد آن واقعه‌ و آن از خود گذشتگیِ امام حسین(ع) مراسم طشت‌گذاری برگزار می‌شود و در آن طشت نماد مشک و آب نماد آب رود فرات می‌باشد.

حال اگر تصمیم به شرکت در مراسم عزاداری در اردبیل را دارید، می‌توانید وارد بخش «رزرو ویلا در اردبیل» شوید و به راحتی محل اقامت خود را انتخاب و رزرو کنید.

۲- نخل‌گردانی در یزد

نخل‌گردانی در یزد | هوزاس

مهم‌ترین مراسمی که یزدی‌ها در ایام عزاداری آقا اباعبدالله‌ الحسین(ع) برگزار می‌کنند، آیین نخل گردانی نام دارد. نخل در واقع هیچ ارتباط و شباهتی با درخت نخل خرما ندارد بلکه سازه‌ای‌ست چوبی که با آینه و پرچم و پارچه تزیین شده است.

نخل، نماد تابوت پیکر مطهر امام حسین(ع) است که بر روی دستان عاشقان آن حضرت تشییع می‌شود. بدلیل بزرگی مقام شامخ سومین امام شیعیان، نخل را بسیار بزرگ و عظیم می‌سازند.

این نخل در روزهای سوگواری سید و سالار شهیدان برروی دستان عزادارن گردانده می‌شود و در همان حین مرثیه‌‌‌های پُر سوزِ عزاداری اجرا می‌شود. این مراسم به قدری بزرگ و باشکوه است که از بیشتر شهرها و کشورها برای شرکت در این مراسم، راهی شهر یزد می‌شوند.

اگر تصمیم به شرکت در مراسم عزاداری در یزد را دارید، می‌توانید وارد بخش «رزرو اقامتگاه در یزد» شوید و به راحتی محل اقامت خود را انتخاب و رزرو کنید.

 

۳- گل‌مالی در استان لرستان

گل‌مالی در استان لرستان | هوزاس

در مراسم سوگواری امام حسین(ع)،‌ آیینی سنتی در لرستان برگزار می‌شود، که جزء میراث ثبت شده ملی کشور محسوب می‌شود. «گِل مالی» و یا «خَه‌رَّه‌گیری».

در روز شهادت سومین امام شیعیان، یعنی روز عاشورا در محرم الحرام، هموطنان لر در میدان اصلی شهرشان جمع می‌شوند و از گِل نرم همراه با گُلابِ نذری، حوضچه‌ای از گِل درست می‌کنند.

عزاداران حسینی وارد این حوضچه می‌شوند و به نشانه‌ی غم و اندوه در مصیبت سومین امام شیعیان، خود را گل اندود می‌کنند. مرد و زن، پیر و جوان، کودک و کهنسال و این نشان دهنده‌ی اوج عاشقی و ارادت به سید و سالار شهیدان است.

در این روز نواها و سازهای غمگینی به صدا در می‌آید و دستجات عزاداری بر مصیبت آقا امام حسین(ع)، با زدن بر سینه به عزاداری می‌پردازند. شکوه این مراسم چشم‌های بسیاری را خیره می‌کند و بسیاری از افراد خواهان شرکت در این مراسم می‌باشند.

اگر تصمیم به شرکت در مراسم عزاداری در لرستان را دارید، می‌توانید وارد بخش «رزرو اقامتگاه در لرستان» شوید و به راحتی محل اقامت خود را انتخاب و رزرو کنید.

 

۴- مراسم قربانی مسجد اعظم زنجان

مراسم قربانی مسجد اعظم زنجان | هوزاس

 زنجان با عنوان مرکز شور و شعور حسینی در ایران نام برده می‌شود. این شهر هر ساله میزبان خیل کثیری از عزاداران حسینی می‌باشد که از تمام شهرهای ایران و همچنین خارج از کشور به این شهر سفر می‌کنند.

حسینیه‌ی اعظم زنجان، بعنوان دومین قربانگاه جهان اسلام، بعد از منا شناخته می‌شود. در ایام سوگواری امام سوم شیعیان هزاران قربانی در این حسینیه صورت می‌گیرد.

مراسم عزاداری در این حسینیه به شکل ساده برگزار می‌شود، به این ترتیب که مداحان مرثیه‌هایی را در سوگ امام رئوف و مدح ایشان می‌خوانند و عزاداران نیز با سینه‌زنی و زنجیر زنی همراهی می‌کنند. اما این ادب و شعور و همچنین تجمع عظیم و یکپارچه سبب شده این مراسم به عنوان الگویی برای همه‌ی عزاداری‌ها تبدیل شود و هر ساله رسانه‌های متعددی برای نمایش این شکوه و عظمت در این ایام به زنجان سفر کنند.

اگر تصمیم به شرکت در مراسم عزاداری در زنجان را دارید، می‌توانید وارد بخش «رزرو اقامتگاه در زنجان» شوید و به راحتی محل اقامت خود را انتخاب و رزرو کنید.

۵- سینه‌زنی واحد در بوشهر

سینه‌زنی واحد در بوشهر | هوزاس

مراسم عزاداری در بوشهر دارای قدمت زیادی دارد و همچنین شهرت جهانی می‌باشد. این مراسم همچنین جزء آثار ملی کشور ثبت شده است.

در این مراسم ابتدا با نواهای غمناک همراه با نوازندگی سنج، غمبر و دمادم مراسم آغاز می‌شود و بعد از آن دستجات عزاداری بصورت حلقه‌هایی که «بُر» نامیده می‌شود، در حالی که هر کدام دست چپ را بر کمر دیگری گذاشته، بصورت حلقه‌های متحدالمرکز به دور مداح حرکت کرده و به سینه‌زنی می‌پردازند.

این مراسم جلوه و شکوه عظیمی دارد که نشان از ادب و احترام عاشقان بر اباعبدالله الحسین(ع) و فرزندان پاکش دارد.

اگر تصمیم به شرکت در مراسم عزاداری در بوشهر را دارید، می‌توانید وارد بخش «رزرو اقامتگاه در بوشهر» شوید و به راحتی محل اقامت خود را انتخاب و رزرو کنید.

۶- شام غریبان در مشهد

شام غریبان در مشهد | هوزاس

مشهد مقدس با در آغوش داشتن هشتمین امام رئوف شیعیان، مرکز تجمع و سوگواری در محرم است. ارادتمندان بسیاری از سراسر ایران و همچنین سایر کشورها، برای عرض تسلیت به ساحت پاک امام رضا(ع)، به مشهد‌الرضا سفر می‌کنند. در حرم آقای مهربانی‌ها نیز مراسم عزاداری به شکل باشکوهی برگزار می‌شود.

خیل عظیم دستجات به حرم امام رضا(ع) می‌آیند و در جوار حرم به عزاداری می‌پردازند. همچنین مراسم شام غریبان که با حمل شمع توسط خادمان حرم در صحن شکل می‌گیرد، جلوه‌ای دیگر از ادب و خضوع یاران راستین امامت را به نمایش می‌گذارد.

اگر تصمیم به شرکت در مراسم عزاداری در مشهد را دارید، می‌توانید وارد بخش «رزرو اقامتگاه در مشهد» شوید و به راحتی محل اقامت خود را انتخاب و رزرو کنید.

۷- تعزیه‌‌های باشکوه در اصفهان

تعزیه‌‌های باشکوه در اصفهان | هوزاس

آیین‌های بسیار متنوعی در ایام سوگواری محرم در اصفهان برگزار می‌شود. که همگی شکوه خاص خود را دارند. اما مهم‌ترین این مراسم که سبب شده تا افراد زیادی را در این ایام به اصفهان بکشاند، مراسم تعزیه‌خوانی است.

تعزیه قالبی‌ست نمایشی که وقایع قیام امام حسین(ع) را به نمایش در می‌آورد. برخی از تعزیه‌های اصفهان به ثبت ملی نیز رسیده‌اند. این تعزیه‌ها اغلب در ردیف‌های آوازهای ماهور، چهارگاه و شور بغداد اجرا می‌شود.

فرهنگ تعزیه‌خوانی، نوعی از عزاداری محسوب می‌شود که در شهرهای مختلف ایران برگزار می‌شود، اما در اصفهان به بخشی از رسوم محرم تبدیل شده که نسل به نسل در شهرهای مختلف اصفهان حفظ شده است.

اگر تصمیم به شرکت در مراسم عزاداری در اصفهان را دارید، می‌توانید وارد بخش «رزرو اقامتگاه در اصفهان» شوید و به راحتی محل اقامت خود را انتخاب و رزرو کنید.

 

محرم که سر می‌رسد تمام ایران سیاه‌پوش سوگ امام پاک و رئوف و آزادی‌خواه شیعیان، می‌شود. هر گوشه‌ای از ایران به سبک و سیاق خود به عزاداری می‌پردازند و به این ترتیب ارادت خود به ساحت پاکِ امام حسین(ع)، را به جهانیان نشان می‌دهند.

«و به راستی که حسین(ع) سرور آزادگان جهان است»

از این نوشته خوشتون اومده؟

خوشحال می‌شیم ما رو لایک کنین و انگیزه بیشتر بدین! 😊🙏

3

۳ پاسخ

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. * فیلدهای ستاره‌دار الزامی هستند.

Shopping Basket