۲۰ مهر ماه روز بزرگداشت حافظ شیرازی، شاعر غزل‌سرای ایرانی

0

حافظ | هوزاس

حافظ،‌ نامی ارزشمند میان ایرانیان

لازم نیست شیرازی باشی تا حافظ را بشناسی. همه‌ی ایران و اغراق نیست اگر بگوییم همه‌ی دنیا او را می‌شناسند. او متعلق به همه‌ی ما ایرانی‌هاست. وقتی دلت می‌گیرد و سری به دیوانش می‌زنی تا فالی بگیری و آرام شوی، پس حافظ برای تو هم هست. وقتی سر سال تحویل دیوان خواجه را توی دست دارید پس شاعرمان به شما هم تعلق دارد. وقتی در بلندترین شب‌ سال، همان یلدای خودمان، کنار جمع عزیزانتان، کنار هندوانه و آجیل، میان خنده‌های شادتان، دیوان حافظ هم جا خوش کرده، پس خواجه به شما هم تعلق دارد.

اصلاً حافظ و شعرهایش برای همه‌ی آن کسانی‌ است که غزل‌های عاشقانه‌اش را فهمیدند و تکرار کردند. برای همه‌ی آن کسانی که وقتی پا به شیراز می‌گذارند، بوی بهارنارنج‌های شیراز مستشان می‌کند و همچنین عاشق.

خواجه حافظ شیرازی شاعر غزل‌سرای ایرانی بسیار معروف و پرطرفدار است. نه فقط در ایران که در همه‌ی جهان.

ما ایرانی‌های اهل شعر، شاعر شیرین سخن‌مان را هم بسیار دوست می‌داریم، بخاطر همین روزی را با نامش نامگذاری کردیم. تا یادش و مقامش را گرامی بداریم. روز ۲۰ مهر ماه همان روزی است که به نام روز بزرگداشت حافظ نامگذاری شده است.

روز بزرگداشت حافظ شیرازی

حافظ | هوزاس

روز بزرگداشت خواجه حافظ شیرازی که می‌رسد دیگر شیراز جای سوزن انداختن هم نیست. این شهر پر می‌شود از مردمان هنر دوست. این نشان می‌دهد که جای خواجه میان قلب ایرانی‌ها حسابی محفوظ است. خیلی‌ها اصلاً این روز فرخنده را عید می‌نامند.

در این عید بزرگ پیدا کردن جای مناسب برای اقامت در شیراز بسیار سخت می‌شود. بنابراین مهمانان خواجه سعی می‌کنند قبل از ورود به این شهر اقامتگاه مناسبی را بصورت اینترنتی رزرو کنند. در این شهر با کمک سایت‌های رزرو خانه و اقامتگاه می‌توانید رزرو هتل شیراز را داشته باشید تا برای شرکت در این جشن بزرگ و ادبی هیچ‌گونه نگرانی نداشته باشید.

برای جشن بزرگداشت برنامه‌های متنوعی در شهرهای مختلف برگزار می‌شود. در کنار آرامگاه خواجه حافظ هم که پر می‌شود از هزاران نفری که از راه‌های دور و نزدیک خودشان را به حافظیه رسانده‌اند. بنابراین برنامه‌های متنوعی برای این افراد تدارک دیده می‌شود. شب شعر، که در ‌آن شعرهای خواجه خوانده می شود، گل افشانی و همچنین نورافشانی آرامگاه حافظ، اجرای موسیقی سنتی و همچنین بازدید رایگان از آرامگاه گوشه‌ای از این جشن است.

آرامگاه حافظ شیرازی

حافظ | هوزاس

پا به شیراز که بگذاری آنقدر حال و هوای فوق‌العاده پیدا می‌کنی که مدام دلت برایش پر می‌کشد. بعد از طبیعت زیبای شیراز جاذبه‌های تاریخی این شهر حالتان را حسابی خوش می‌کند. فضای حافظیه هم که بسیار فوق‌العاده است و با همه‌ی فوق‌العاده‌های دیگر شیراز حسابی فرق می‌کند. آرامگاه خواجه حافظ شیرازی یا همان حافظیه در قلب شهر شیراز قرار دارد. دقیقاً مابین چهار راه ادبیات و چهار راه حافظیه. هر سال گردشگران داخلی و خارجی زیادی به این آرامگاه سر می‌زنند. تماشای معماری سنتی و ایرانیِ بنایِ آرامگاهِ خواجه بسیار لذت‌بخش است. هر کسی دوست دارد حداقل یک عکس یادگاری در کنار آرامگاه حافظ داشته باشد.

آرامگاه خواجه تنها به گنبد و ستون‌‌های زیبای بالای مزار خلاصه نمی‌شود. این آرامگاه حدود ۲ هکتار مساحت دارد. وقتی وارد محوطه‌ی آرامستان می‌شوید باید از میان باغ ورودی عبور کنید. باغی پر از درختان نارنج و گلهای رنگارنگ. در میان این باغ زیبا حوض‌های سنگی قرار دارند که همگی کنار هم فضای دل‌انگیزی را ایجاد کرده‌اند. همچنان که از میان این باغ زیبا عبور می‌کنید به تالار میانی یا همان ایوان بیست ستونی می‌رسید. از میان ستون‌های زیبای تالار می‌توانید آرامگاه شاعر شیرین سخن ایرانی را ببینید. این آرامگاه میان باغچه‌ای پر گل قرار دارد.

روز جشن بزرگداشت که می‌شود محوطه‌ی آرامگاه و باغ و همچنین تالار پر می‌شود از جمعیت. هزاران نفر از دوستدارن خواجه گرد او جمع می‌شوند و یادش و نامش را گرامی‌ می‌دارند. بله. ایرانی‌ها اینچنین عشق و محبت‌شان به شاعر دوست‌داشتنی‌شان را به همه‌ی دنیا نشان می‌دهند.

فال حافظ

حافظ | هوزاس

غبار غم برود حال خوش شود

مطمئناً خیلی از ما وقتی دل‌مان می‌گیرد اولین کاری که می‌کنیم تفألی به حافظ می‌زنیم. دیوان حافظ شیرازی در خیلی از مراحل زندگی ایرانیان همیشه کنارشان و کنارمان بوده است. جشن‌ها، شادی‌ها و حتی غم‌ها. شاید حتی همین حالا دقیقاً همین حالا، اگر به سراغ دیوان خواجه حافظ خانه‌یمان برویم و آن را ورق بزنیم، حتماً می‌توانیم جای اشک‌ها و بوسه‌هایمان را رویش ببینیم.

رفتن به سراغ دیوان حافظ برای ما آداب خاصی دارد. کتاب را با احترام بر می‌داریم. نیت می‌کنیم. حافظ را به شاخ نباتش قسم می‌دهیم و آرام کتاب را باز می‌کنیم و او چه مهربانانه حرف دلمان را میان شعرها و غزل‌هایش می‌آورد.

برای خیلی از خارجی‌ها بسیار هیجان‌انگیز است که در چهار راه‌های ایران، کودکان کاری هستند که گدایی نمی‌کنند. آن‌ها شعر می‌فروشند. شعرهای حافظ، همان فال حافظ را می‌فروشند. برایشان باورکردنی نیست که ما در خیابان‌های شهرمان، پول می‌دهیم و تک بیت‌های حافظ را می‌خریم. اگر عشق میان ایرانی و حافظ را می‌دانستند تعجب نمی‌کردند.

روز بزرگداشت حافظ در همه‌ی ایران بخصوص کنار آرامگاهش پر می‌شود از صدای شعر خواندن. مردمی که خواجه را قسم می‌دهند به شاخه نباتش، همان عشق دیرینه‌اش، و فال حافظ می‌گیرند.

شعر حافظ همه بیت الغزل معرفت است           آفرین بر نفس دلکش و لطف سخنش

از این نوشته خوشتون اومده؟

خوشحال می‌شیم ما رو لایک کنین و انگیزه بیشتر بدین! 😊🙏

0

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. * فیلدهای ستاره‌دار الزامی هستند.

Shopping Basket