۲۴ مهر ماه روز جهانی غذا، همراه با غذاهای خوشمزه‌ی ایرانی

1

قورمه سبزی | هوزاس

جاذبه‌های شکم‌گردی ایران به مناسبت روز جهانی غذا

روز جهانی غذا با این هدف نامگذاری شد تا جایگاه غذا، بخصوص غذای سالم به همه‌ی دنیا نشان داده شود. تمامی کشورها با توجه به ذائقه و فرهنگشان دارای غذاهای سنتی و مخصوصِ خود می‌باشند. غذاهای سنتی اغلب غذاهایی سالم هستند. راز سالم بود این غذاها در مواد اولیه‌ی تازه و همچنین سبزیجات خوش عطری است که در آماده کردن این قبیل غذاها استفاده می‌شود.

غذاهایی مانند قورمه‌سبزی، قیمه، فسنجان، کباب سلطانی و همچنین دیزی جزء غذاهای بسیار معروف ایرانی‌ می‌باشند که در سطح بین‌الملل نیز طرفدارانی دارد.

چشیدن طعم‌های جور وا جور از ترش تا شیرین و همچنین ملس و نمکی لذت بی‌مانندی را به همه‌ی‌ ما می‌دهد. چشیدن این طعم‌های مختلف جاذبه‌ا‌ی برای گردشگری در مناطق مختلف می‌باشد. ایران ما پر از مناطقی‌ست که می‌توانید طعم‌های مختلفی را در آن بچشید. این طعم‌های مختلف تبدیل به جاذبه‌ای برای گردشگری شده است؛ جاذبه‌ای به اسم شکم گردی.

ما در این نوشتار به مناسبت روز جهانی غذا تعدادی از غذاهای خوش‌طعمِ ایرانی را معرفی می‌کنیم و شما را به یک وعده شکم‌گردی مجازی در شهرهای مختلف ایران دعوت می‌کنیم. همراه با هوزاس باشید تا با تعدادی از غذاهای خوشمزه‌ و سنتیِ ایران بیشتر آشنا شوید.

باقلا قاتق گیلان

باقالاقاتق | هوزاس

خورشی خوش طعم، مخصوص شهرهای شمالی کشور. در این غذای خوش طعم از لوبیای مخصوصی استفاده می‌شود. لوبیا رشتی و یا پاچ باقالا.

برای طبخ این غذای سنتی ابتدا لوبیاها را می‌پزند. تخم‌مرغ را به آن اضافه می‌کنند، بعد از آن شوید و سیر را اضافه می‌کنند و اجازه می‌دهند تا این خورش بسیار لذیذ همراه با آب پخته شود. گیلانی‌ها این خورش را همراه با برنج سرو می‌کنند و کنارش زیتون پرورده را هم جا نمی‌اندازند. واقعاً حیف نیست به شهرهای شمالی و همچنین گیلان بروید و این محبوبِ همیشگیِ شمالی‌ها را امتحان نکنید؟!

کباب بریانی اصفهان

بریانی | هوزاس

مگر می‌شود به اصفهان پا گذاشت و بریانی نخورد. بریانی معروف‌ترین و لذیذترین غذای اصفهانی‌هاست. در اصفهان برای این غذای لذیذ در مقابل محل‌های طبخ، صف بسته می‌شود.

برای آماده کردن بریانی، گوشت را با ادویه‌های مخصوص می‌پزند. این غذا معمولاً روی کفگیر پخته می‌شود و روی نان (بخصوص نان سنگک) سرو می‌شود. به این شهر که سفر کردید، بعد از گشت و گذار در جاذبه‌های زیبای اصفهان، حتماً بریانی‌های سنتی را امتحان کنید.

در طی سفر به اصفهانِ پر جاذبه شما می‌توانید با اقامتی چند روزِ به اکثر مناطق دیدنی این شهر سر بزنید و غذاهای خوش طعمش را بچشید. برای اقامت در این شهر می‌توانید بهترین اقامتگاه‌ها را از سایت هوزاس ببینید و انتخاب کنید.

دنده کباب کرمانشاه

دنده کباب | هوزاس

اصلاً غذاهای کبابی خوشمزگی دیگری دارند. طعم لذیذ دودی‌شان به این سادگی‌ها از زیر زبانمان بیرون نمی‌رود. دنده کباب کرمانشاه غذایی بسیار خوش طعم و بسیار پرطرفدار در کرمانشاه است. دنده‌های گوسفندی را با پیاز، آبلیمو، رب و زعفران و همچنین سایر ادویه‌ها طعم‌دار می‌کنند و بعد هم در آتشی ملایم کبابش می‌کنند. به کرمانشاه و طاق بستانش که سفر کردید، حتماً دنده کباب‌هایش را هم بچشید.

کوفته تبریزی

کوفته تبریزی | هوزاس

 غذایی لذیذ در شهر تبریز که چشیدنش را به همه‌ی مهمانان این شهر توصیه می‌کنیم. گوشت، لپه و همچنین انوع سبزیجات را با هم مخلوط کرده و به شکل گلوله در می‌آوردند و در محلولی از آب و رب می‌پزند.

گاهی این کوفته‌ها را بصورت مغزدار طبخ می‌کنند. در میانه‌ی این کوفته‌‌‌ها تخم‌مرغ آب پز و یا زرشک و گردو قرار داده و به این ترتیب مغزدار می‌شوند. لذت خوردن کوفته تبریزی میان محلی‌های روستاهای تبریز با سبزی‌های کوهیِ‌شان‌ لذتی دیگر دارد. امتحانش کنید.

لذت گشت و گذار در شهر تبریز را با اقامت در محلی مناسب دو چندان کنید.

قیمه نثار قزوین

قیمه نثار | هوزاس

غذایی که در عین خوش طعمی، زیبایی ظاهری فوق‌العاده‌ای هم دارد. قیمه‌ نثار غذای مجلسی در قزوین است. در این غذای خوش طعم انواع خلال‌ها از جمله بادام و پسته و خلال پوست پرتقال استفاده می‌شود.

برای تهیه‌ی این غذا در منزل می‌توانید برنج را جداگانه بپزید. گوشت‌های قیمه‌ای را هم همراه با رب و ادویه‌جات بپزید. مخلوطی از خلال‌ها را تفت دهید و به گوشت اضافه کنید. در آخر همه‌ی مواد را مخلوط کرده و سرو کنید؛ همچنین می‌توانید برای تزئین خلال‌ها را جداگانه روی برنج بریزید. به همین راحتی.

با سفر به شهر زیبای قزوین می‌توانید سایر جاذبه‌های شکم‌گردی این شهر را نیز امتحان کنید. برای اقامت در این شهر هوزاس اقامتگاه‌های مناسبی را برای شما در نظر دارد. با مراجعه به سایت هوزاس از این اقامتگاه‌ها دیدن کنید و به سلیقه‌ی خود انتخاب و رزرو کنید.

قلیه ماهی جنوبی

قلیه ماهی | هوزاس

ماهی را با انواع سبزیجات و ادویه‌های محلی می‌پزند و تبدیل به غذایی خوش طعم به نام قلیه ماهی می‌کنند. قلیه ماهی با برنج سرو می‌شود. این غذای خوش طعم بخش جدانشدنی سفره‌های شهرهای جنوبی است. چشیدن این طعم‌ لذیذ، تند، ترش و خوشمزه را به همه‌ی کسانی که به شهرهای جنوبی بخصوص بوشهر سفر می‌کنند، توصیه می‌کنیم.

کلم پلوی شیرازی

کلم پلو | هوزاس

غذایی پر طرفدار در شیراز. اگر به رستوران‌های شیراز سر بزنید، می‌بینید که این غذای خوش طعم به‌عنوان غذای اصلی منو‌ها می‌باشد. برای طبخ این غذا از کلم قمری استفاده می‌کنند. مایع برنج این غذا تشکیل شده از کلم قمری، گوشت و همچنین سبزی‌های خوش عطر شامل شوید و ریحان و همچنین ترخون.

اگر کلم پلوی شیراز را امتحان کنید حتماً به فهرست غذاهای مورد علاقه‌تان اضافه می‌شود.

شیراز پر است از جاذبه‌های دیدنی و همچنین شکم‌گردی. شما می‌توانید با اقامتی چند روزِ در این شهر اکثر مناطق دیدنی‌ش را ببینید و غذاهای خوش طعمش را بچشید. برای اقامت در این شهر هم می‌توانید بهترین اقامتگاه‌ها را در این شهر از سایت هوزاس رزرو کنید.

اشکنه بیرجند

اشکنه |هوزاس

در میان همه‌ی غذاهای لذیذ در خراسان اشکنه جایگاه دیگری دارد. در ایران و همچنین در بیرجند انواع اشکنه‌ها با طعم‌های مختلف و همچنین روش‌ها و مواد اولیه‌ی مختلف طبخ می‌شود. معروف‌ترین آنها اشکنه بلغور است. برای تهیه‌ی این اشکنه ابتدا بلغور و شیر را با هم می‌جوشانند و بعد در زیر نور آفتاب خشک می‌کنند. بعد از آن آب اضافه کرده و با پیاز داغ همراه با تلیت نان درونش میل می‌کنند. امتحان کردن این اشکنه در خود بیرجند لذتی دیگر دارد.

تنورچه چابهار

تنورچه | هوزاس

 کبابی بسیار لذیذ در سیستان و بلوچستان طبخ می‌شود که تنورچه نام دارد. این کباب در تنور آماده می‌شود به همین خاطر به آن تنورچه می‌گویند. برای آماده کردن این کباب خوش طعم، محتویات شکمی گوسفند را خالی کرده، شکم را دوخته، مزه‌دار می‌کنند و برای پخت درون تنور قرار می‌دهند. در سفر به سیستان و همچنین چابهار حتماً این کباب خوش‌ طعم را امتحان کنید.

آش دوغ آذربایجان غربی

آش دوغ | هوزاس

 محال است به شهرهای آذری بروید و بوی خوشِ آش دوغ به مشا‌متان نرسد. آش دوغ غذای خوش طعم و همچنین معروفِ شهر‌های ترک زبان است. این آش از برنج و نخود، سبزی‌های معطر و همراه با دوغ آماده می‌شود.

این آشِ پرطرفدار را که بچشید، طعم لذیذش را به این سادگی‌ها فراموش نخواهید کرد. بخصوص اگر مهمان محلی‌های آذربایجان باشید و آنها این غذا را با دوغ‌های ترشِ محلی‌شان آماده کنند.

می‌بینید؟؟

اینجا ایران است. در میان تنوع فرهنگ‌ها و رنگ‌ها، تنوع طعم‌های مختلف هم همه‌ را جذب این سرزمین می‌کند. غذاها و خوردنی‌ها بخشی از فرهنگ مناطق می‌باشند. پس چه خوب است این فرهنگ‌ها را حفظ کنیم. بیایید گاهی هم میان همه‌ی این خوردنی‌‌های فست فودی و خوش رنگ و لعابِ خارجی، غذاهای سنتیِ ایرانی را هم بچشیم. همراه هم باشیم و نگذاریم فرهنگ‌های خوشمزه‌یمان از یادها برود.

از این نوشته خوشتون اومده؟

خوشحال می‌شیم ما رو لایک کنین و انگیزه بیشتر بدین! 😊🙏

1

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. * فیلدهای ستاره‌دار الزامی هستند.

Shopping Basket