رنگ و بوی مشهد و حرم رضوی در روز شهادت امام رضا

1
حرم امام رضا | هوزاس

پیش بسوی مشهدالرضا

روز شهادت امام رضا(ع) که سر می‌رسد دوباره دل‌مان هوس زیارت می‌کند. درست مثل روزهای خوش کودکی. روزهایی که دلمان پر می‌کشید برای حرمش. هیچ وقت فراموش نمی‌کنم، پدر بلیت اتوبوس برای مشهد می‌گرفت تا پا به خانه می‌گذاشت بلند صدایمان می‌زد و بلیت‌ها را نشانمان می‌داد. من همراه خواهر و برادرهایم از خوشحالی بالا و پایین می‌پریدیم. مادرم آن ساکِ مشکی کوچک را از تَهِ انباری بیرون می‌آورد. لباس‌هایمان را جمع و جور می‌کرد و بعد راهی حرم نورانی امام رضا(ع) می‌شدیم. این شاید قصه‌ی مشابهی بین همه‌ی ما باشد. قصه‌ی سفر به مشهدالرضا.

این‌روزها باز هم مثل دوران کودکی، روز شهادتش که می‌رسد انگار کسی از مشهدالرضا صدایمان می‌زند. پس به سمت حرمش پیش برویم تا حال دلمان را بدهیم دست خودش که خوب مهمان‌نوازی‌ست و حسابی دلداری دادن را بلد است.

روز شهادت امام رضا(ع)

حرم امام رضا | هوزاس

روز شهادت امام رضا(ع) طبق قول مشهور آخرین روز ماه صفر و یا روز ۲۹ صفر بوده است. امسال روز شهادت امام هشتم شیعیان، با توجه به سال شمسی، ۱۷ آبان ماه است. روز شهادت امام هشتم در حرم‌شان حال و هوای دیگری است. این خیل عاشقانی که از راه‌های دور و نزدیک کنار هم ‌جمع شدند، انرژی مثبت و آرامش‌بخشی را در فضای حرم و شهر مشهد پخش کرده‌اند.

آنقدر حال خوش در این شهر و حرم جمع شده که باید فقط با چشم ببنید و با دل حسش کنید.

شور و حال شهر مشهد در روز شهادت امام رضا(ع)

شهر مشهد | هوزاس

فرقی نمی‌کند با چه وسیله‌ای خودتان را در روز شهادت امام مهربانی‌ها به مشهد می‌رسانید. هواپیما، اتوبوس، قطار و یا حتی پای پیاده. پا به این شهر که بگذارید همه‌ی این شور و حال شما را می‌گیرد.در این روز شهر مشهد، سیاه‌پوش عزاداری امام رضاست.

مشهدی‌ها خوب بَلدند مهمان‌داری کنند. هوای امامی که مزارش در شهرشان جای گرفته را خوبِ خوب دارند. هوای مهمانان حرم آقا را هم دارند. پا به شهر که بگذارید، از راننده تاکسی تا مغازه‌دارها و رهگذرها میزبانِ مهربانی، برای شما هستند. در این شهر که این‌روزها بسیار شلوغ است احساس غریبی نمی‌کنید.اینجا فرقی نمی‌کند ساعت چند است، صبح، ظهر، شب، نیمه‌های شب. این شهر انگار همیشه بیدار است و مشغول مهمان‌داری.

همه‌ی شهر را آذین غم بستند. پرچم سیاه روی دیوارهای شهر خودنمایی می‌کند. دستجات عزاداری نه فقط از شهر مشهد که چندین روز است که از شهرهای مختلف به سوی حرم امام رضا(ع)در حرکت‌اند. نوحه‌ها و نواهای سوگواری از کوچه و خیابان‌‌ها به گوش می‌رسد. بوی خوش گلاب همه‌ی شهر را پر کرده است و مهمانان هم همه با ارادت، صف به صف به سمت حرم در حرکت هستند.

حال و هوای کوچه‌ها و خیابان‌های منتهی به حرم امام رضا(ع)

خیابان های حرم | هوزاس

هرچه به حرم نزدیک‌تر می‌شوید این شور و حال بیشتر شما را درگیر و همراه خود می‌کند. در کوچه و خیابان‌های اطراف حرم در روز شهادت آقا امام رضا(ع)، پُر است از دسته‌های سینه‌زنی و زنجیرزنی که با پرچم و عَلَم‌های عزاداری بسوی حرم حرکت می‌کنند.

مردم در گوشه کنار کوچه و خیابان‌ها اسپند دود می‌کنند، با نذری‌هایشان از عزاداران پذیرایی می‌کنند و شربت و چای و شُله مشهدی تعارف می‌کنند.

از خیابان امام رضا و خیابان‌های اطراف که عبور کردید، گنبد طلایی و نورانی‌اش به چشمتان می‌آید و آرام آرام به حرم امن و نورانی ثامن‌الحجج می‌رسید. اینجا ناب‌ترین عزاداری‌ها را خواهید دید.

حال و هوای حرم منور امام رضا(ع)

عزاداری حرم | هوزاس

صحن نو یا صحن آزادی، همچنین صحن جمهوری و جامعحسابی شلوغ است. دستجات عزاداری وارد حرم می‌شوند و عزاداری می‌کنند. اینجا هرکسی جای دنجی برای خود انتخاب می‌کند و می‌نشیند تا برای ساعتی هم که شده با آقای مهربانی‌ها درد و دل کند. در کنار پنجره فولاد و صحن انقلاب، کنارایوان طلا، به سختی می‌توانید جای خلوتی را پیدا کنید.

اما اینجا نیازی نیست دور از چشم دیگران حرف‌های دلتان را بزنید و یا اینکه نگران باشید کسی اشک‌هایتان را ببیند. همه در حال و هوای خودشان هستند. پس نیازی نیست خجالت بکشید. کنار باقی افراد بنشینید و دل بسپارید به کبوترهای گنبد طلایی حرم امام هشتم.

هر گوشه‌ای که بروید صدای یا رضا را می‌شنوید. اینجا همه امام مهربانی‌ها را صدا می‌زنند و همه اطمینان دارند که بدون جواب این حرم را ترک نخواهند کرد. پس حسابی درد و دل کنید.

زیارت حرم نورانی امام رضا(ع)، گوارای وجودتان. التماس دعا

آپارتمان

۴ تخت

تا ۴ مهمان

۳ اتاق

از ۴۶۰٬۰۰۰ تومان

آپارتمان

۴ تخت

تا ۴ مهمان

۲ اتاق

از ۵۰۰٬۰۰۰ تومان

آپارتمان

۴ تخت

تا ۴ مهمان

۲ اتاق

از ۲۵۵٬۰۰۰ تومان

خانه

۴ تخت

تا ۴ مهمان

۲ اتاق

از ۵۵۵٬۰۰۰ تومان

از این نوشته خوشتون اومده؟

خوشحال می‌شیم ما رو لایک کنین و انگیزه بیشتر بدین! 😊🙏

1

یک پاسخ

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. * فیلدهای ستاره‌دار الزامی هستند.

Shopping Basket