۱۵ مقصد استثنایی برای تجربه ورزش‌های زمستانی در ایران

0

سرآغاز همیشه سفید است!

چشم‌هایتان را ببندید و خاطراتی را به یاد آورید که آغازش برف یکدست و سپیدی بود که سراسر زمین را پوشانده بود و مسبب اصلی تعطیلی مدارس سراسر ایران به شمار می‌رفت و مزه‌ی یه برف بازی‌‌ چندین ساعته و حتی چند روز را به همه‌ی ما چشانده بود.

فرقی ندارد دانشجویی باشید که تازه وارد دانشگاه شده و یا مادربزرگی با نوه‌های قد و نیم قد، بارش برف که شروع می‌شود، نمی‌توان جلوی کودک درونمان را گرفت و منعش کرد تا به سراغ ساختن آدم برفی و یا جنگ گلوله‌های برفی نرود!

پس بهتر است برای اینکه کودک درونمان را کمی زنده کنیم و بدن امروزیمان را کمی ورزیده‌تر، به سراغ ورز‌ش‌های زمستانی برویم.

هر چند بسیاری معتقدند که تفریحات زمستانی پرهزینه و مشکل است اما حرفه‌ای‌های زمینه‌ی برف بازی نظر دیگه‌ای دارند! با تیوپ هم می‌شود برف بازی کرد آن هم از نوع درست و حسابی‌اش!

البته با توجه به آب و هوای آلوده‌ای که مهمان هر ساله‌ی اکثر شهرهای ایران شده است، کمتر می‌توان در درون شهر به این تفریح جذاب پرداخت!

برای تجربه‌ی یه برف بازی درست حسابی بهتر است کمی از کلان شهرها دور شد و سری به مقصدهای محبوب برف بازی و اسکی زد. اگر شما هم نمی‌دانید این مکان‌های محبوب کجا هستند، نوشتار زیر را از دست ندهید.

خیلی از مقاصد فاصله‌ی دوری با محل سکونت همه‌ی ما دارند، پس اگر برای سفری چند روزه به سراغشان برویم بهتر است. در این بین هوزاس با داشتن بیش از ۱۲۰۰۰ واحد اقامتی در سراسر ایران میزبان شما عزیزان است.

۱- پیست اسکی توچال

توچال را همه به خاطره بام تهران دلبرش می‌شناسند اما اسکی بازان قدیمی به خاطره پیست اسکی‌اش!

«پیست اسکی توچال» از آن پیست‌های معروفی‌ست که در سال ۱۳۵۵ افتتاح شد و قرار بود روزی تبدیل به بزرگ‌ترین پیست اسکی جهان شود که متاسفانه به دلیل جنگ تحمیلی ایران و عراق، تنها ۲ پیست آن ساخته شده و قابل استفاده است.

۲- پیست اسکی بین المللی دیزین

معتبرترین پیست اسکی خاورمیانه درست در حوالی کرج قرار دارد.

«دیزین» مهم‌ترین و مجهزترین پیست اسکی ایران به شمار می‌آید که مورد تایید فدراسیون جهانی اسکی قرار گرفته و نامش به عنوان یک پیست بین المللی بر سر زبان‌ها افتاده است.

فصل اسکی در این پیست از اواخر آذرماه شروع می‌شود و تا اردیبهشت ادامه می‌یابد.

۳- پیست اسکی آبعلی

آبعلی را همه به خاطره دوغ‌های خوشمزه‌ی گازدارش می‌شناسند، اما اسکی بازها به خاطره پیست هیجان انگیزش!

پیست اسکی آبعلی، ۵ پیست اسکی مختلف را در اختیار علاقه‌مندان می‌گذارد و از ۱ تله کابین، ۵ تله اسکی بشقابی، ۱ تله سیژ و ۳ تله اسکی چکشی برخوردار است.

«پیست اسکی آبعلی» از اوایل دی ماه تا اواخر اسفند ماه، برای اسکی کردن مناسب است و کاملا وابسته به میزان بارش برف زمستانی‌ست.

۴- پیست اسکی شمشک

«پیست اسکی شمشک» پس از پیست اسکی دیزین، دومین پیستی است که توانسته عنوان بین المللی بودن را ازان خود کند.

به جرات می‌توان گفت، شمشک تنها پیست داخل ایران است که با نورپردازی مناسب، امکان اسکی در شب را برای علاقه‌مندان به این ورزش فراهم کرده است.

۵- پیست اسکی دربندسر

به جرات می‌توان گفت، مجهزترین و جدیدترین پیست اسکی اطراف تهران، «دربندسر» است که در حوالی دو پیست دیزین و شمشک قرار دارد.

این پیست اولین و بزرگ‌ترین پیست اسکی بین‌المللی در سطح کشور است که با تلاش جمعی از علاقه‌مندان، پیشکسوتان، قهرمانان اسبق تیم ملی و اهالی منطقه دربندسر ساخته شده و مجهز به دستگاه برف‌ساز است.

۶- پیست اسکی خورِ کرج

در نزدیکی سد امیرکبیر کرج، پیستی قدیمی به اسم «خور» قرار دارد که قدمت آن به سال ۱۳۵۰ باز می‌گردد.

این پیست باصفا در فصل زمستان به عنوان یکی از جاذبه‌های اصلی کرج به شمار می‌‌آید و گنجایش ۱۳۰۰ اسکی باز را در روز دارد.

برای رسیدن به این پیست جذاب، ۲۳ کیلومتری جاده کرج-چالوس را رد کنید، پیش از ورودی تاسیسات سد امیرکبیر، از راه فرعی به سمت خاور بروید و از روستاهای ارنگه و جی گذر کنید و تا آنجایی که تابلوی پیست را ببینید، پیش روید.

۷- پیست اسکی شیرباد

تنها پیست اسکی شرق ایران که شهرتی جهانی را ازان خود کرده است «پیست اسکی شیرباد» در خراسان رضوی‌ست.

این پیست اسکی جذاب، کمتر از ۱۰ سال است که فعالیت خود را آغاز کرده و یکی از مجهزترین پیست‌های اسکی آسیا به شمار می‌آید.

۸- پیست اسکی خوشاکو

با شروع زمستان، «خوشاکو»، تنها پیست اسکی آذربایجان غربی پر از اسکی بازانی می‌شود که ۹ ماه منتظر زمستان بودند!

این پیست با داشتن یکی از مناسب‌ترین امکانات، هر ساله گردشگران داخلی و خارجی زیادی را به خود جذب می‌کند.

۹- پیست اسکی پولادکف

در شهرستان اردکان فارس، پیست اسکی جذابی به نام «پولادکف» قرار دارد که هر چه از مناظر جذاب و امکاناتش بگوییم کم است!

این پیست اسکی به دلیل آب و هوای کوهستانی و بارش برف فراوان، جزء معدود پیست‌هایی به شمار می‌آید که در تمام طول سال دایر است.

۱۰- پیست اسکی آلوارس

اگر از شلوغی زندگی مدرن شهری خسته شدید و به ورزش‌های زمستانی علاقه دارید، «پیست اسکی آلوارس» را از دست ندهید.

با اینکه این پیست امکانات به خصوصی ندارد، اما یکی از خاطره انگیزترین پیست‌های ایران محسوب می‌شود؛ این را تنها ما نمی‌گوییم، بلکه تمام کسانی که از این پیست بازدید کردند، می‌گویند.

۱۱- پیست اسکی نسار بیجار

شاید بگویید دیگر در این فصل نمی‌توان به خاطره آب و هوای سرد کردستان، سری به آن زد و لذت برد، اما این نکته را فراموش نکنید که زمستان گردی در کردستان تازه آغاز شده است!

«نسار بیجار» از آن دست پیست‌های جذابی‌ست که با داشتن تجهیزاتی مثل تله کابین، تله سیژ، پارکینگ عمومی، هتل و رستوران در فصل زمستان، میزبان اسکی بازان عزیز است.

۱۲- پیست اسکی چلگرد

در فاصله‌ی نه چندان دور از شهرکرد، پیست اسکی به نام «چلگرد» وجود دارد که علاوه بر برف یکدست سپیدش، هوایش نیز در بیشتر روزهای زمستان آفتابی‌ و لذت‌بخش است.

آغاز برف در روزهای پایانی آذرماه در این پیست شروع می‌شود و تا پایان اسفند ادامه می‌یابد و نتیجه‌ی این بارش، ۱۵ متر برف است که اسکی بازان فراوانی را به خود جذب می‌کند.

۱۳- پیست اسکی سهند

شهر تبریز به خاطره بارش‌های پیوسته برف در فصل زمستان، میزبان یکی از مهیج‌ترین پیست‌های اسکی ایران زمین است.

«پیست اسکی سهند»، علاوه بر داشتن مدرسه اسکی برای خانوم‌ها و آقایان، دارای آشیانه برف کوب، ۱۲ دستگاه بالابر و تله اسکی بسیار مجهز با ظرفیت بالا نیز هست.

۱۴- پیست اسکی کاکان

توی دل رشته کوه‌های زاگرس و درست در دامنه‌ی کوه دنا، پیست اسکی به نام «کاکان» وجود دارد که از اوایل زمستان تا اواخر بهار پوشیده از برف یکدستی می‌شود که عمق آن به ۴ متر می‌رسد.

۱۵- پیست اسکی فریدونشهر

«پیست اسکی فریدونشهر» تنها پیست اسکی استاندارد استان اصفهان به شمار می‌آید و دارای امکاناتی همچون سالن مجهز به سیستم گرمایش، تل‌اسکی، پیست آموزشی مجزا برای افراد مبتدی، پارکینگی به گنجایش یک هزار دستگاه خودرو و یک بالابر ویژه اسکی بازان حرفه‌ای است.

از این نوشته خوشتون اومده؟

خوشحال می‌شیم ما رو لایک کنین و انگیزه بیشتر بدین! 😊🙏

0

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. * فیلدهای ستاره‌دار الزامی هستند.

Shopping Basket