زیباترین روستاهای ایران

3

بهشت در گوشه به گوشه‌ی ایران

گاهی اوقات باید کوله بار بست و فرار کرد از این همه آلودگی و دغدغه، باید فرار کرد به جایی که از پس پنجره‌‌های خانه‌‌هایش، جزء آسمان و ابرهای سپید بازیگوش یا رقص درختان در نسیم، چیز دیگری پیدا نباشد.

باید رفت، باید دید، باید در آغوش کشید عطر کاهگل‌های خیس را، باید غرق شد در آغوش بهشتی که نامش روستا‌ست.

ایران زمین خودمان، مملو از این بهشت‌های کوچک و بزرگی است که ترکیبی از حیات انسانی و طبیعتی استثنایی را به دیده نمایش می‌گذراند و مرهمی بر روزمرگی‌های خسته کننده‌ی شهرشینی محسوب می‌شوند.

در بین این بهشت‌ها، روستاهایی وجود دارند که گوی سبقت و زیبایی را از دیگر همتایان خود ربوده‌اند و در این میدان حرف اول را می‌زنند؛ در این نوشتار به معرفی برخی از زیباترین روستاهای ایران می‌پردازیم که در هر فصلی از سال، رنگ و بویی تکرار نشدنی را به خود می‌گیرند.

فیلبند در مازندران

درست در این نقطه‌ از طبرستان (مازندران)، می‌توانید بر فراز ابرها قدم بزنید و تازه‌ترین اکسیژن را ببلعید!

در روستای فیلبند، تا چشم کار می‌کند، ابر وجود دارد و از این جهت یکی از بهترین مقاصد برای عکاسی به شمار می‌آید؛ طلوع و غروب خورشید در فیلبند، به رنگ آرامش است.

خلاصه که آدم از سپری کردن روزگارش در این گوشه از دنیا خسته نمی‌شود.

اورامان در کردستان

اورامان یا هورمان (سرزمین اهورا)، روستایی بی‌نهایت بکر و زیبایی‌ست که مردمانش با دیلم و در دل کوه، خانه‌هایی پلکانی ساختند که امروزه به هزار ماسوله ایران معروف است و هزاران سنت‌ زیبا را در خود پنهان کرده است.

اگر در آخرین چهارشنبه‌ی قبل از ۱۵ بهمن ماه سری به این روستا بزنید با یکی از زیباترین این سنت‌ها، غافلگیر خواهید شد.

هجیج در کرمانشاه

در کرمانشاه (کرمانشاهان) و در حوالی پاوه، روستایی تاریخی و دلربا به نام هجیج قرار دارد که تا به چشم خود نبینید، باور نمی‌کنید که این روستا نقاشی نیست! و به راستی که هجیج یکی از شگفت‌ انگیزترین روستاهای ایران است.

اگر سری هجیج زیبا زدید، در بازگشت گیوه‌ای بخرید؛ زیرا این روستا یکی از مرغوب‌ترین گیوه‌های ایران زمین را تولید می‌کند که تماماً با هنر دست زنان و مردان هجیج ساخته شده‌اند و به قول معروف گیوه‌های هجیج لنگه به لنگه نمی‌شوند!

استخرگاه در گیلان

یکی از زیباترین روستاهایی که در نزدیکی رودبار وجود دارد و آوازه‌اش در بین طبیعت گردان پیچیده‌ است، روستا استخرگاه گیلان است.

در این روستا تا چشم کار می‌کند، سبزی و سرسبزی وجود دارد و به جرات می‌توان گفت همه چیز در استخرگاه در بکرترین حالت ممکن خود قرار دارد و اکثر مواد غذایی ارگانیک هستند.

ابیانه در اصفهان

در حوالی نطنز، روستایی سرخ به نام ابیانه وجود دارد که در بهار و پاییز همچون افسونگری زیبا، شما را به طلسم خود گرفتار می‌کند!

در این روستا زندگی همچون گذشته‌های دور در جریان است؛ مادربزرگ‌ها چارقدهای گل گلی به سر می‌کنند، با گویش پهلوی حرف می‌زنند و …، از هر جهت ابیانه یکی از زیباترین روستاهای ایران محسوب می‌شود اما متاسفانه به دلیل افسار گسیختگی برخی از گردشگران و عدم توجه مسئولین، دچار مشکلات فراوانی شده است.

افجه در تهران

در ۳۰ کیلومتری شمال شرقی تهران و در جوار دشت‌های هویچ و گرچال و قله ساکا خرم و زیبا، روستایی خوش آب و هوا به نام افجه قرار داد که بهشتی برای پایتخت نشینان محسوب می‌شود.

اگر سری به این روستای زیبا زدید، فراموش نکنید که از سقاخانه حضرت ابالفضل و چنار کهنسالی که قدمتش به ۵۰۰ سال و شاید بیشتر هم می‌رسد، دیدن کنید.

کندوان در تبریز

در ۵۰ کیلومتری تبریز، روستایی وجود دارد که معماری خاصش، گوی زیبایی را از همتایان خود ربوده است. کندوان یکی از آخرین روستاهای صخره‌ای جهان محسوب می‌شود که با وجود تمام سختی‌ها، زندگی در آن جریان دارد و مردمان مهربانش محل زندگی خودشان را ترک نکردند.

درکش در خراسان شمالی

اگر اهل طبیعت گردی هستید یا شیفته‌ی عکاسی، یکی از خیره کننده‌ترین و بکرترین مناطق، روستای درکش و حوالی آن است. این روستای دلبر از هر طرف با انبوهی از درختان سر به فلک کشیده محاصره شده است.

از همه مهم‌تر این روستای بکر در حاشیه غنی‌ترین و تنها ذخیره‌گاه جنگل‌های بلوط شرق کشور واقع شده است.

ماسوله در گیلان

ماسوله بهشت کوچک ایران است و دیگر احتیاج به معرفی ندارد!

معماری خارق العاده‌ی ماسوله، اصلی‌ترین ویژگی آن محسوب می‌شود ولی این تمام ماجرا نیست! در روستای ماسوله جنگل‌هایی بکر و تماشایی، آبشارهایی خروشان، آب و هوایی بی‌نهایت متبوع و … را با هم تجربه خواهید کرد.

مازیچال در مازندران

در نزدیکی کلاردشت، منطقه‌ای بکر به نام مازیچال وجود دارد که شما را با رقص مه، افسون می‌کند.

مازیچال از جمله معدود مکان‌هایی‌ست که با اقیانوسی از ابرهای بازیگوش شما را محاصره می‌کند.

سخن آخر

در این نوشتار، به معرفی گوشه‌ی کوچکی از زیباترین روستاهای ایران پرداختیم و می‌دانیم که هزاران روستای زیبای دیگر در گوشه کنار ایران زمین وجود دارد و که دیدنشان خالی از لطف نیست.

از این نوشته خوشتان آمده؟

خوشحال می‌شویم ما رو لایک کنین و انگیزه بیشتر بدین! 😊🙏

3

یک پاسخ

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. * فیلدهای ستاره‌دار الزامی هستند.

Shopping Basket