عجیب‌ترین روستاهای ایران

3

مقاصدی خاص برای رهایی!

روزمرگی زهری‌ست کشنده که آرام آرام در رگ و ریشه‌های زندگانی مدرن و ماشینی ما نفوذ کرده و روح و روان آدمی را به چالش کشیده است اما پادزهر این سم چیست؟

ما می‌گوییم کوله بار ببندید و دلتان را به جاده بزنید و هیاهوی شهر را با سفری به روستایی نه چندان دور عوض کنید. هر چند کوتاه اما به جایی بروید که تا چشم کار می‌کند آسمان آبی باشد، روستایی که به جزء صدای رقص و پایکوبیِ نسیم و پرندگان، صدای دیگری وجود نداشته باشد و …، در این بین اگر کمی اهل ماجراجویی باشید که چه بهتر!

در این مقاله مقاصدی را به شما معرفی خواهیم کرد که به عنوان «عجیب‌ترین روستاهای ایرانی» شناخته می‌شوند و شاید در آینده‌ا‌ی نه چندان دور یکی از محبوب‌ترین مقاصد سفر شما نیز به شمار بیایند!

 هر کدام از این روستاها در نوبه‌ی خود استثنایی و خاص هستند، بعضی از آن‌ها تا به حال رنگ تکنولوژی را به خود ندیدند و بعضی دیگر سرآغاز افسانه‌هایی هستند که شاید مادربزرگ برایمان تعریف می‌کرده است و …، پس ما را در این نوشتار همراهی کنید تا سری به بعضی از آن‌ها بزنیم.

روستای ایستا در شهر طالقان

اینکه می‌گویند زمان در این اینجا از حرکت ایستاده، کاملا درست است.

مردمان این گوشه از ایران زمین، ورود هرگونه تکنولوژی را به روستا پس می‌زنند؛ در کوچه پس کوچه‌هایش اثری از ماشین وجود ندارد در واقع اگر کمی بخواهیم دقیق شویم، کوچه‌ای در این روستا وجود ندارد!

عروسی و عزا، جشن تولد یا سالگرد ازدواج و … در نزد اهالی این روستا معنا ندارد اما مهمان ‌نوازند و مهمان‌ نواز می‌مانند به شرط آنکه، بانویی قصد ورود به این روستا را نداشته باشد!

بله اهالی ایستا بانویی را به این روستا راه نمی‌دهند و نمی‌گذارند احدی خارج از این دنیا، نظری به بانوان روستا بیندازد.

روستای ماخونیک در شهر بیرجند

در ۱۴۲ کیلومتری بیرجند، روستایی وجود دارد که دارای مردمانی‌ست که دسته کمی از لی لی پوت‌ها ندارند! ماخونیک یکی از ۷ روستای عجیب جهان است و بلندترین فرد این روستا، ۱۵۰ سانتی‌متر قد دارد.

مردم ماخونیک تا همین ۵۰ سال پیش نه چای می‌خوردند، نه گوشت و تماشای تلویزیون را به معنای همنشینی با شیطان می‌دانستد، اما رفته رفته از شدت اینگونه اعتقادات کاسته شد.

روستای سر آقا سید در استان چهارمحال و بختیاری

این گوشه از ایران زمین به ماسوله‌ی زاگرس معروف است و تنها ۶ ماه از سال درهایش را به روی عموم مردم باز می‌کند.

اشتباه برداشت نکنید، مهمان نوازی مردمان این روستا شهره خاص و عام است اما ننه سرما، در پاییز و زمستان بخش اعظم برف‌های خود را بر روی جاده‌های منتهی به این روستا می‌ریزد و به گفته‌ی شاهدان ماجرا، در این ناحیه ارتفاع برف به بیش از ۴ متر می‌رسد! اما اهالی این روستا سالیان درازی‌ست که به این شرایط عادت کردند و نکته‌ی جالب همین است.

روستای آب اسک در شهر آمل

اگر بخواهیم نام دیگری بر روی آب اسک بگذاریم، قطعا روستایی با سنت‌های منحصر به فرد بهترین انتخاب است.

۱ روز در ماه اردیبهشت هر سال، زمانی‌ست که زنان در این روستا شاهی می‌کنند و بر عکس روستای ایستا، ورود هر گونه آقایی در این روز و به آب اسک ممنوع است.

در این روز، یکی از زنان آب سک، به عنوان شاه انتخاب می‌شود و عده‌ی دیگری از دختران روستا هم به عنوان نگهبان؛ همچنین در این روز رقص، پایکوبی و انواع بازی‌های محلی از کله سحر تا آخرین ساعات روز بر پا‌ست.

روستای میمند در استان کرمان

دیگر از هر چه بگذریم، نمی‌توان از تاریخی‌ترین و عجیب‌ترین روستاهای جهان گذشت!

میمند، روستایی‌ست ۱۲۰۰۰ ساله که کاملاً با دست، بدون دخالت هر گونه تکنولوژی و در دل کوه کنده شده است و به معنایی در این روستا خانه‌ای را نمی‌توانید پیدا کنید که مصالحش از خشت و خاک و غیره باشد.

علاوه بر جاذبه‌های دیدنی میمند، این روستا در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارد و افتخاری برای ما ایرانی‌ها محسوب می‌شود.

ابیانه در شهر نطنز

بر خلاف تصور خیلی‌ها، این روستای سرخگون، یکی از توابع نطنز به شمار می‌آید.

در این روستای عجیب و زیبا تا چشم کار می‌کند، مادربزرگانی با لباس‌های سنتی و چارقدهای گلی گلی به چشم می‌خورند که جذابیت این روستا را دو چندان کرده‌اند.

در این روستای ۱۵۰۰ ساله باید گشت و گذار کرد و خیابان‌هایش را فتح کرد، پس کفش‌های آهنی یادتان نرود!

زرگر در استان قزوین

اهالی این روستا، به زبانی صحبت می‌کنند که به آن زرگری می‌گویند اما نام اصلی‌اش رومانو است و آوایش برای ما فارسی زبانان نا آشناست؛ همین امر موجب شگفتی و عجیب بودن این روستا شده است.

مردان و زنان این روستا شباهت فراوانی به گلادیاتورهای اروپایی دارند، همان قدر بلند و تنومند! اما دلشان دریاست و محبتشان مثال زدنی.

چهار برج در شهر اسفراین

گاهی بکر بودن طبیعت و فرهنگ مردمان یک روستا، دلیل اصلی معروف بودن آن نیست!

در چهار برج مشکلی عجیب که شاید بتوان نام آن را بیماری نامید، دلیل اصلی مشهور بودن روستا است.

روستای چهار برج از توابع اسفراین حدود ۱۰۰۰ نفر جمعیت دارد که از این تعداد بیش از ۹۰ نفر نابینا هستند و این بیماری حتی در حیوانات اهلی این روستا نیز شایع، و علت آن برای پزشکان و دانشمندان ناشناخته است.

روستای کندوان در تبریز

کندوان روستایی‌ست بی‌نهایت عجیب و زیبا که ارزش یکبار دیدن را دارد.

خانه‌های این روستا نیز همانند دیگر همتایانش (کاپادوکیه، داکوتا و میمند) در دل کوه و از سنگ یک تکه درست شده است.

درکش در استان خراسان شمالی

طبیعت گردان حرفه‌ای بدون دیدن این روستا، استان خراسان شمالی را ترک نمی‌کنند!

درکش نام روستایی‌ست بی‌نهایت بکر و عجیب که با انبوهی از جاذبه‌های طبیعی، گیاهان دارویی محاصره شده است. اگر شیفته‌ی طبیعت گردی هستید به هیچ وجهه این روستا را از دست ندهید.

سخن پایانی

در این نوشتار تنها گوشه‌‌ی کوچکی از روستاهای عجیب ایران زمین را به قلم نوشتار آوردیم و همه‌ی ما می‌دانیم جاذبه‌های این مرز و بوم بیش از تصور ماست.

برای دیدن و تجربه‌ی این عجایب باید سفر کرد و دل به جاده داد. پس فرصت را غنیمت بدانید و کوله بارتان را آماده کنید و راهی سفر شوید.

از این نوشته خوشتون اومده؟

خوشحال می‌شیم ما رو لایک کنین و انگیزه بیشتر بدین! 😊🙏

3

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. * فیلدهای ستاره‌دار الزامی هستند.

Shopping Basket