گلستانکوه؛ فرزندِ خوانسار

3

گلستانکوه، بهشت سرخین ایران

زیبایی‌های بی‌بدیل ایران در جای جای دنیا زبانزد است. ایران کشوری چهار فصل است که با توجه به شرایط آب و هوایی خاص و منحصر بفرد دارای طبیعتی خاص و منحصر بفرد نیز می‌باشد. طبیعت شگفت‌انگیزی که در چهار سوی و مرکز ایران وجود دارد ایران را به کشوری با انواع متفاوتی از جاذبه‌های طبیعی تبدیل کرده است.

جنگل هیرکانی | هوزاس

رشته کوه‌های زاگرس و البرز که چونان کمربندی در قسمت‌های شمال و شمال غربی و جنوب غربی منظره‌ای از کوهستان‌های جنگلی همراه با بلوط‌هایی که دستانشان را رو به آسمان‌ بلند کرده‌اند را آفریده و کویر مرکزی که تپه‌ها و رمل‌های طلایی همراه با درختچه‌زارهای گیچ و تاغ را در دل خود جای داده، جنوب شرجی با دریای آبی، نخلستان‌ها و جنگل‌های شگفت‌انگیز حرا و شمال سبز همراه با جنگل‌های باستانی هیرکانی و دریاچه‌ی زیبای خزر! همه‌ی اینها قطره‌ای از جاذبه‌های ایران هستند که آن را به کشوری با جاذبه‌های توریستی استثنایی تبدیل کرده است.

جنگل حرا | هوزاس

از میان تمام بخش‌ها و مناطق ایران، اصفهان در جهان به زیبایی و مهد مناظر تاریخی و فرهنگی و طبیعی شهرت دارد. اصفهان با عنوان قطب گردشگری ایران رتبه‌ی بالایی را در جذب گردشگران داخلی و خارجی در بین سایر استان‌های ایران داراست.
استان اصفهان با دارا بودن مجموعه‌ای از طبیعت‌های مختلف، از مناطق کویری و ریگزارهای جذاب گرفته تا مناطقی با سرسبزی وصف نشدنی همراه با آبشار و چشمه‌های جوشان، مناطقی که نامی جز بهشت برازنده‌شان نیست، در آستانه‌ی مرکزی ایران خودنمایی می‌کنند. از جمله این مناطق با جاذبه‌های جذاب می‌توانیم به قمصر، نطنز، ابیانه و خوانسار و … اشاره کنیم.

گلستانکوه | هوزاس

خوانسار یکی از مناطق پر جاذبه و پر بازدید در اصفهان به‌شمار می‌رود. خوانسار به معنای چشمه‌سار می‌باشد. اینجا منزلگاه چشمه‌سارهای جوشان و پریشان است و این زیباترین جلوه‌ی طبیعت می‌باشد که در این خطه خودنمایی می‌کند. خوانسار یکی از زیباترین و رویایی‌ترین شهرهای ایران نامیده می‌شود که قدم زدن در کوچه باغ‌های زیبا و باصفا، عبور از کوچه‌هایی که نم باران بوی دیوارهای کاهگلی‌اش را در هوا متصاعد کرده آدمی را غرق در رویا می‌کند.

کوچه باغ خوانسار | هوزاس

زمانی که میان تپه‌ی آریایی‌های خوانسار قرار می‌گیری غرور ایرانیتان را به اوج می‌رساند، راه رفتن در روستای دره بید و لحظاتی نشستن بر لب رود زیبایش حال دل را خوش می‌کند و خوانسار می‌شود همان‌جایی که مدت‌ها برای آرامش روح به دنبالش بودیم.
در این بین، بهشت استثنایی در قلب استان اصفهان و شهرستان خوانسار پنهان شده است، بهشتی سرخ در دامنه‌های رشته کوه‌های زاگرس بخشنده.
برای رسیدن به این بهشت سرخ باید به سمت شمال غرب اصفهان بروید، این بهشت استثنایی جایی میان گلپایگان و تیران و فریدن قرار دارد. برای رسیدن به آن به خوانسار بروید و در راه خمین – گلپایگان و اصفهان – داران به نشانه‌های در مسیر دقت کنید، نشانه‌هایی با گل‌های‌ لاله‌ی واژگون! این نشانه‌ها شما را به بهشت سرخی که در دامان خود تا چشم کار می‌کند لاله‌های واژگون را جای داده راهنمایی می‌کند، بهشتی که گلستان‌کوه نام دارد.

گلستانکوه | هوزاس

در جای جای گلستان‌کوه چشمه‌سارها جوشیده‌اند و سخاوتمندانه خود را به دشت‌های زیبا و پر گل می‌رسانند. گلستان‌کوه مجموعه‌ای کم نظیر از زیبایی‌هاست که گوشه گوشه‌ی آن گردشگران را غافلگیر می‌کند و نمای تازه‌ای از زیبایی‌ها را نشان‌شان می‌دهد. گردشگران زیادی زمانی که از گلستان‌کوه دیدن کردند همگی اذعان می‌کنند که حتی پلک‌ زدن در این فضا نابخشودنی است چرا که ممکن است بخشی از زیبایی‌های این منطقه را از چشمانشان دور نگه دارد.

گلستانکوه | هوزاس

دشت لاله‌های این منطقه که مجموعه‌ایست از انواع لاله‌های واژگون، لاله کوهی، لاله آتشی و لاله‌ی بیشه‌زار را باید از فراز قله‌ی گلستان‌کوه به نظاره نشست تا زیر پایتان فرشی از گل‌های خوش‌بو باشد و بالای سرتان سقفی از آسمان پاک و لاجوردی.
افسانه‌های کهن درباره لاله‌‌های واژگون این‌گونه داستان‌سرایی میکنند، سیاووشِ جوان و پاک نهاد شاهنامه‌ی فردوسی زمانی که خونش به ناحق در دشت ریخته شد، لاله‌ها شاهد مرگش بوده‌اند و سالهاست که از غم، سر به زیر انداخته‌اند و رویشان سرخ شده و در سوگ او و بر بی گناهی سیاووش به پهنای گلبرگ‌هایشان اشک می‌ریزند، اشک‌های لاله واژگون در واقع همان شیره‌ی بی‌رنگی‌ست که در درون آن قرار دارند و گاهی سرازیر می‌شوند، به همین جهت است که از این لاله‌ با نام اشک سیاووش نیز یاد می‌شود. این گل‌ها عمر کوتاهی دارند انگار به کوتاهی عمر سیاووش جوان.

چو سرو سیاووش نگون‌سار دید             سرا پرده‌ی دشت، خون‌سار دید
بیفکند سر را ز انده نگون              بشد زان سپس لاله واژگون

کردهای پاوه و همچنین اورامانات معتقند هرکس این گل‌ها را بچیند درهای رحمت و برکت الهی بر روی او بسته خواهد شد.

سیاووش | هوزاس

بهار بهترین فرصت برای تماشای زیبایی‌های گلستان‌کوه و دشت لاله‌هایش است. اینجا بهار که می‌شود لاله‌ها جوانه‌ می‌زنند، قد می‌کشند و از دل خاک سر بیرون می‌آورند و شهر لاله‌های سرخ را می‌سازند. اینجا همانجایی‌ست که میزبان گونه‌های گزنگبین، اشک مژگان و انواع گل‌های زیباست، دشت بی‌انتهایی از کلکسیونی از زیبایی‌های طبیعی.
ممکن است با اتمام بهار لاله‌ها از دشت خداحافظی کنند، بنابراین بهترین زمان برای تماشای لاله‌های واژگون گلستان‌کوه از اوایل اردیبهشت تا اواخر خرداد می‌باشد.
منطقه گلستان‌کوه برای اقامت گردشگران، دهکده‌ی توریستی را با امکانات رفاهی و تفریحی در این منطقه بهره‌برداری کرده است تا گردشگران با اقامت در آن با آسودگی و فراغ بالی به تماشای زیبایی‌های گلستان‌کوه بنشینند.

دهکده توریستی گلستان‌کوه

دهکده توریستی گلستان‌کوه | هوزاس

دهکده‌ی توریستی و گردشگری گلستان‌کوه در کیلومتر ۲ جاده خوانسار – اصفهان، روبروی سد خاکی باغکل قرار دارد. از ابتدای ورودتان به این دهکده‌ی توریستی از زیبایی و جذابیت بی‌حد این مجموعه تعجب خواهید کرد شاید هم تصور کنید به یک دهکده‌ی تفریحی در سوئیس و یا آمریکا وارد شده‌اید درصورتی که این دهکده در گلستان‌کوه کشورمان ایران واقع شده است.

این مجموعه با معماری فوق‌العاده و همراه با المان‌های کاملاً به روز و مدرن دارای مجموعه فضاهای خدماتی از قبیل پارک آبی، استخر، زمین‌های ورزشی، رستوران‌ها، بازارچه و فودکورت، پارک تفریحی و تله کابین می‌باشد، همچنین در فضاهای مسکونی دارای ویلا و واحدهای مسکونی آپارتمانی می‌باشد که قسمت‌هایی از آن بهره‌برداری شده و مابقی آن در فازهای آتی بهره‌برداری خواهد شد.

هر ویلا ظرفیت اسکان تا حداکثر ۸ نفر و با امکانات کامل را داراست. بخش ویلاهای اقامتی دارای ساختمان پذیرش و اداری جداگانه بوده و در این بخش پارک، به همراه وسایل بازی کودکان طراحی گردیده است.

دهکده توریستی گلستان‌کوه | هوزاس

این مجموعه با چشم‌انداز فوق‌العاده‌ای به سوی دریاچه سد باغکل و سلسله قلل کوسیل فضایی منحصر به فرد برای تماشای دو عنصر آرامش‌بخش یعنی آب و سنگ را برای آرامش روح و جان گردشگران فراهم آورده است.

همچنین بدلیل فاصله از جاده مواصلاتی سکوتی عجیب و باورنکردنی در این دهکده حاکم شده است، بطوری که افرادی که در این مجموعه اقامت داشته‌اند اذعان می‌کنند سکوتی که در این مجموعه حکم فرماست حس واقعی آرامش، همان چیزی که در زندگی شلوغ و پرهیاهوی شهری از آن محروم بوده‌اند را در این مجموعه یافته‌اند، همچنین اذعان می‌کنند که در این مجموعه صدای زمین و صدای زندگی را شنیده‌اند! یعنی همان سکوت را.

فرزند خوانسار

فضل الله جواهری | هوزاس

دهکده توریستی گلستان‌کوه با تلاش‌های مردی از دیار غیرت به این مرحله رسید، مردی که سنگ‌های جلوی پا و کاستی‌ها و فراز و فرودهای روزگار نتوانست او را از هدفش دور بسازد، سختی‌های زیادی را متحمل شد، زمین خورد و دوباره دست به کمر گذاشت و برخواست این‌بار قوی‌تر از قبل، قوی‌تر و مصمم‌تر از پیش تا جایی که امروز نام پرآوازه‌اش را همه‌ی خوانساری‌ها شنیده‌‌اند.

او خیر شهر خوانسار است مردی که خواست خوانساری بماند، خواست نام خوانسار تا ابد بماند. خوانساری‌ها، خیر شهرشان را فرزند خوانسار می‌نامند.

فرزند خوانسار سال‌ها پیش با دستانی خالی از شهرش کوچ می‌کند و حالا پس از سال‌ها تلاش بی‌وقفه دوباره به شهرش برگشته اما اینبار با انگیزه بالا و با توان مضاعف، برای ساختن و آبادانی شهرش خوانسار.

فضل الله جواهری | هوزاس

پسر خوانسار یا فرزند خوانسار همان «حاج فضل اله جواهری»، خیر خوش‌نام و خوش آوازه‌ی خوانسار است. فردی که در کتاب خاطراتش همه‌ی مشقت‌ها و یاس و ناامیدی‌هایش، زمین خوردن‌ها و برخواستن‌ها را برای خوانندگان شرح می‌دهد، او خاطراتش را با ساده‌دلی هرچه تمام‌تر روایت می‌کند همانطور که در بخشی از کتاب فرزند خوانسار می‌گوید:
«می‌خواهم راحت و آرام صحبت کنم؛ انگار که دارم برای نوه‌هایم می‌گویم.

دلم می‌خواهد آنچه را بگویم که بودم و هستم، آنچه که برایم اتفاق افتاده و بعد خرد خرد آمده‌ام جلو و رسیده‌ام تا آلان».
و به این ترتیب با روایتگری‌هایش می‌رسیم به جایی که مثال نابرده رنج، گنج میسر نمی‌شود را با جان و دل حس می‌کنیم.
او در کتابش از پدری سخن می‌گوید که از کودکی نان حلال درآوردن و به فکر مردم بودن را به او آموخته بود، بطوریکه در بخشی از کتاب نصیحتی‌هایی از پدرش را عیناً نقل می‌کند:
پدرم همیشه نصایح جالبی در مورد کسب و کار به ما می‌کرد: مثلاً می‌گفت: هیچ‌گاه، چیزی را بدون آنکه رویش کاری انجام داده باشی خرید و فروش نکن، یعنی اینکه تولیدکننده باش، یا می‌گفت: در معامله با مردم همیشه ضرر را برای خودت نگه دار و همیشه به فکر سود نباش.
در فصل چهارم از این خاطرات جناب جواهری درباره «مدیریت و رهبری» سخن می‌گویند و پندارها و تفکراتش در زمینه کسب و کار و همچنین در زمینه مدیریت و رهبری سازمان را بدون خصاصتی در اختیار خوانندگان قرار می‌دهد.
در ادامه در فصل پنجم از این خاطرات با عنوان «خوانسار، زادگاه من» درباره دغدغه‌ها و آرزوهایش برای خوانسار سخن می‌گوید و تمام تلاش‌ها و اقداماتش را برای مانایی خوانسار را همراه با او دوره می‌کنیم.
او مردی با طبع بلند از گوشه‌ی کوچکی از ایران به نام خوانسار است و به راستی که او فرزند خَلَف خوانسار است.
فرزند خوانسار: «دوست دارم کارهایم طوری باشد که نه فقط امروز که تا برای ۵۰۰ سال دیگر هم مردم بتوانند از قِبل آن سود ببرند».

از این نوشته خوشتون اومده؟

خوشحال می‌شیم ما رو لایک کنین و انگیزه بیشتر بدین! 😊🙏

3

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. * فیلدهای ستاره‌دار الزامی هستند.

Shopping Basket