اربعین حسینی

0

اربعین حسینی، احیای قدرت همبستگی شیعیان

آیا تا به حال در اربعین حسینی، با مسافران کربلا هم مسیر بوده‌اید؟ آیا در روز چهل امام حسین در مراسم خاصی شرکت کرده‌اید؟ ما در این مقاله شما را با ویژگی‌های خاص این روز آشنا خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

ریشه یابی

محرم
محرم


اربعین حسینی چهلمین روز پس از شهادت امام حسین(ع) بوده که با بیست صفر مصادف است. مشهور است که اسیران کربلا روز بیست صفر سال ۶۱ قمری در بازگشت از شام، برای زیارت مدفن امام حسین(ع) به کربلا آمده‌اند. همچنین در این روز جابربن عبدالله انصاری به زیارت قبر امام حسین آمده است.
زیارت اربعین از اعمال خاص این روز است و بنابر روایتی از امام حسن عسکری(ع) از نشانه‌های مؤمن دانسته شده است. بیست صفر در ایران تعطیل رسمی است. شیعیان در این روز عزاداری امام حسین می‌کنند و راهپیمایی اربعین شیعیان به سوی کربلا، به یکی از مهم‌ترین و گسترده‌ترین مراسم عزاداری شیعیان جهان، تبدیل شده و در زمره بزرگ‌ترین اجتماعات مذهبی جهان قرار گرفته است. بیشترین زائرانی که در اربعین از دیگر کشورها به عراق می‌روند، از ایران‌ هستند.

ریشه تاریخی


اربعین به معنای چهلم می‌باشد و ۲۰ صفر را که چهل روز بعد از شهادت امام حسین(ع) در روز عاشورا است، اربعین حسینی یا روز اربعین می‌نامند. اهمیت این روز به این دلیل است که طبق نقل‌های تاریخی جابر بن عبدالله انصاری، در این روز به‌عنوان اولین زائر بر سر مزار امام حسین(ع) حاضر شده است. در برخی منابع، علاوه بر جابر، گفته شده است بازماندگان حادثه کربلا نیز در این روز به کربلا بازگشته و قبر امام حسین(ع) و سایر شهدای کربلا را زیارت کرده‌اند.

زیارت نامه اربعین

زیارت نامه اربعین
زیارت نامه اربعین


در حدیثی از امام حسن عسکری(ع) پنج نشانه برای مؤمن شمرده شده است. یکی از این پنج نشانه زیارت اربعین است. هم چنین زیارت‌نامه‌ای برای روز اربعین از امام صادق(ع) نقل شده است. شیخ عباس قمی این زیارت‌نامه را در مفاتیح الجنان در باب سوم بعد از زیارت عاشورا غیر معروفه، با عنوان زیارت اربعین نقل کرده است.
به گفته قاضی طباطبایی زیارت روز اربعین در نزد شیعیان زیارت «مَرَدّ الرَّأس» نیز خوانده می‌شود. مَرَدُ الرأس یعنی بازگرداندن سر، و منظور آن است که در این روز که اسرای اهل بیت به کربلا بازگشتند و سر امام حسین(ع) را نیز به کربلا آوردند و دفن کردند.

پیاده روی برای اربعین

پیاده روی برای اربعین
پیاده روی برای اربعین


حرکت به سوی کربلا در روز اربعین از زمان امامان معصوم(ع) در بین شیعیان رایج بوده است و شیعیان حتی در زمان بنی‌امیه و بنی‌عباس نیز به این حرکت مقید بوده‌اند. حرکت به سوی کربلا در روز اربعین از زمان امامان معصوم(ع) در بین شیعیان رایج بوده است و شیعیان حتی در زمان بنی‌امیه و بنی‌عباس نیز به این حرکت مقید بوده‌اند.
برخی گزارش‌ها از حضور پانزده میلیون شیعه در کربلا برای زیارت اربعین سال ۱۴۳۵ قمری (۱۳۹۲ شمسی) خبر داده‌اند. این تعداد در سال ۱۳۹۳ حدود بیست میلیون گزارش شده است.
در سال ۱۳۹۴ شمسی این تعداد به ۲۷ میلیون نفر رسیده‌است. آمار وزارت کشورعراق حاکی از آن است که در سال ۱۳۹۲ شمسی دست‌کم یک میلیون و سیصد هزار زائر خارجی به عراق آمده و در راهپیمایی اربعین شرکت کرده‌اند.

اربعین در فرهنگ شیعه

اربعین در فرهنگ شیعه
اربعین در فرهنگ شیعه


در فرهنگ اسلامی و در معارف عرفانی، عدد چهل (اربعین) جایگاه خاصی دارد. چله نشینی برای رفع حاجت یا رسیدن به مقامات سلوک و عرفان معروف است. حفظ کردن چهل حدیث، اخلاصِ چهل صباح، کمال عقل در چهل سالگی، دعا برای چهل مؤمن، چهل شب چهارشنبه و. .. بسیاری از این نمونه ها و موارد.
در فرهنگ عاشورا، اربعین به چهلمین روز شهادت حسین بن علی علیهما السلام گفته می شود که مصادف با روز بیستم ماه صفر است. از سنت های مردمی، گرامی داشت چهلم مردگان است که، به یاد عزیزِ فوت شده خویش، خیرات و صدقات می‌دهند و مجلس یاد بود برپا می‌کنند.
در روز بیستم صفر نیز، شیعیان، عظیم ترین مراسم سوگواری را در کشورها و شهرهای مختلف به یاد عاشورای حسینی برپا می کنند و همراه با دسته های سینه زنی و عزاداری به تعظیم شعائر دینی می پردازند. در شهر کربلا، اربعین حسینی عظمت و شکوه خاصی دارد و دسته های عزادار، مراسمی پرشور برپا می‌کنند.

فلسفه اربعین

فلسفه اربعین
فلسفه اربعین


اهمیت اربعین از کجاست؟ اربعین خصوصیتش به خاطر این است که در اربعین حسینی یاد شهادت امام حسین(ع) زنده شد و این چیز بسیار مهمی است. اگر این شهادت عظیم در تاریخ اتفاق می‌افتاد یعنی حسین بن علی(ع) و بقیه شهیدان در کربلا شهید می‌شدند، اما بنی امیه موفق می‌شد همانطور که خود حسین(ع) و یاران عزیزش را از صفحه روزگار برافکند، یاد آن‌ها را هم از خاطره نسل بشر محو کند، در این صورت آیا این شهادت برای عالم اسلام فایده‌ای می‌داشت؟
آیا دیگر این خاطره در تاریخ، برای نسل‌های بعد، برای گرفتاری‌ها و سیاهی‌ها و تاریکی‌ها و یزیدهای دوران آینده تاریخ هم اثری روشنگر و افشا کننده داشت؟ اگر حسین(ع) شهید می‌شد، اما مردم آن روز و مردم نسل‌های بعد نمی‌فهمیدند که حسین(ع) شهید شده، آیا این خاطره چه اثر و چه نقشی می‌توانست در رشد و سازندگی و هدایت و برانگیزانندگی ملت‌ها و اجتماعات و تاریخ بگذارد؟ بله هیچ اثری نداشت.
اربعین روزی است که برافراشته شدن پرچم پیام شهادت کربلا در آن روز آغاز شد و روز بازماندگان شهداست. حالا چه در اربعین اول، خانواده امام حسین(ع) به کربلا آمده باشند و چه نیامده باشند.

مراسم‌ها و آیین‌های اربعین

مراسم‌ها و آیین‌های اربعین
مراسم‌ها و آیین‌های اربعین


مراسم سوگواری اربعین حسینی، قرن‌هاست که به طور عمده، در کشورها و مناطق شیعه نشین در اشکال گوناگون فرهنگی برگزار می‌شود. شیعیان به سبب مصایب وارده بر امام حسین (ع) و یاران ایشان و نیز اینکه چهلمین روز پس از شهادت امام حسین (ع) از روزهای زیارتی مخصوص آن امام است، به زیارت ایشان می‌پردازند و بایدهای اعتقادی خود را به انجام می‌رسانند.
درونمایه این مراسم‌ها، برگزاری آداب سوگواری بر امام حسین (ع)، خانواده و یاران ایشان، یادآوری مصایب وارده بر ایشان و اطرافیانشان و گرامیداشت یاد و مقام آنان است. این مراسم با توجه به فرهنگ‌های محلی، صورت‌ها و اشکال مختلفی می‌پذیرد.
مناسک روز اربعین در کشور عراق، بیش از هر نقطه دیگری با شدت و جدیت برگزار می‌شود. حضور شیعیان کشورهای دیگر در این مراسم و سنت پیاده روی به سوی شهر کربلا و زیارت مراقد شهداء (ع) مهم‌ترین ابعاد مناسک سوگواری روز اربعین در این کشور است.
روز اربعین در ایران، به عنوان بزرگ‌ترین کشور شیعه‌نشین جهان، تعطیل رسمی است. در این روز در اقصی نقاط ایران، مراسم سوگواری امام حسین (ع) با تنوع و همراه با به کارگیری ایده‌های فرهنگی بسیار گوناگون برگزار می‌شود.
این مراسم در بسیاری از نقاط دیگر جهان نیز برگزار شده که شبه قاره هند نمونه خوبی از این نقاط است. شیعیان شبه قاره هند (هندوستان، پاکستان و بنگلادش) بسیار پرشور در این مراسم شرکت می‌کنند. روز اربعین بار دیگر امام باره‌ها، عاشورخانه‌ها و امام بارگاه‌ها مملو از جمعیت می‌شوند؛ این روز را در پاکستان «چهلم» می‌نامند.

تعزیه در اربعین

تعزیه در اربعین
تعزیه در اربعین


اجرای تعزیه، تشکیل هیات‌های عزاداری، سینه زنی و زنجیرزنی، حرکت شتران با کجاوه به عنوان نمادی از کاروان کربلا و اسرا، نخل گردانی، اطعام دادن و نذری دادن به ویژه در شب‌های تاسوعا و عاشورا و شام‌غریبان از جمله سنت‌هایی است که هر سال در ماه محرم در استان سمنان برگزار می‌شود.
این مراسم به فراخور در اربعین نیز دیده می‌شود که مهم‌ترین آن تعزیه می‌باشد. تعزیه یکی از این سنت‌هاست که طرفداران زیادی دارد. هنرمندان این استان تعزیه را نوعی هنرنمایی برای تثبیت و تجلی نهضت حسینی و قیام عاشورا می‌دانند و معتقدند زیبایی نهضت کربلا در تعزیه ناب و اصیل متجلی مییشود.
تعزیه در حقیقت نوعی پیام‌رسانی است که برای نهادینه کردن فرهنگ عاشورا می‌توان از آن استفاده کرد. در شهرهای مانند دامغان مراسم تعزیه در مساجد شهر، و برخی روستاها برپا می‌شود.

هوزاس به شما پیشنهاد می‌دهد که با رزرو آنلاین سوییت، خانه و اقامتگاه در استان سمنان، به شهرهای این استان سفر کرده و شاهد مراسم خاص این استان باشید و ضرورت احیای اربعین حسینی را هرچه بیشتر درک کنید.

آپارتمان

۴ تخت

تا ۴ مهمان

۱ اتاق

از ۴۶۰٬۰۰۰ تومان

سوئیت

بدون تخت

تا ۵ مهمان

بدون اتاق

از ۳۸۰٬۰۰۰ تومان

سوئیت

بدون تخت

تا ۶ مهمان

بدون اتاق

از ۴۵۰٬۰۰۰ تومان

آپارتمان

بدون تخت

تا ۳ مهمان

بدون اتاق

از ۳۸۰٬۰۰۰ تومان

از این نوشته خوشتان آمده؟

خوشحال می‌شویم ما رو لایک کنین و انگیزه بیشتر بدین! 😊🙏

0

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. * فیلدهای ستاره‌دار الزامی هستند.

Shopping Basket