جشن میانه پاییز

1

آیا تا به حال چیزی درباره جشن میانه پاییز شنیده‌اید؟ جشن میانه پاییز در چه روزی برگزار می‌شود؟ تاریخچه این جشن چیست؟ جشن میانه پاییز و زمان گاهَنباری به نام 《ایاثْرِم》 به معنای《آغاز سرما》 نام‌گذاری شده است. جشن میانه پاییز، مانند دیگر جشن‌های اصیل ایرانی از خاطره‌ها محو شده است و کمتر کسانی هستند که نام آن را بدانند. در این مطلب بیشتر با جشن میانه پاییز آشنا خواهید شد.

ایران، سرزمین جشن‌ها و آیین‌ها است. در ابتدا ممکن است، گمان کنید که این جمله بسیار اغراق آمیز است. اما کافی است با کمی مطالعه و تحقیق درباره ایران باستان به واقعیت این جمله پی ببرید.

برخی از این جشن‌ها، همانند نوروز باستانی، شب چله و حتی جشن مهرگان به شهرت رسیدند و دیگر جشن‌ها کمتر به گوش مردم آشناست.

جشن‌ها و فاصله میان آن‌ها، در متون کهن ایرانی دارای تعریف و اندازه‌های مشخصی است. که مانند دانه‌های یک زنجیر در پیوستگی کامل با یکدیگر هستند. تغییر جای یکی از این دانه‌ها موجب گسستگی کل مجموعه خواهد شد.

برای مثال، چنان که در منابع ایرانی آمده است، جشن سده پس از ۴۰ روز بعد از شب چله یا همان شب یلدا و پس از ۱۰۰ روز از اول آبان قرار دارد. همچنین جشن سده، ۲۵ روز قبل از جشن مهرگان است.

این اندازه‌ها و فاصله‌های تعریف شده در متون ایرانی، تنها با گاه‌شماری ایرانی که بزرگ‌ترین دستاورد گاه‌شماری در جهان است، تطابق دارد. (ماه‌های ۳۱ روزه)

جشن میانه پاییز در تقویم چه روزی است؟

این جشن، در میانه پاییز است که مصادف می‌شود با پانزدهم آبان ماه.

جشن میانه پاییز چگونه برگزار می‌شود؟

جشن پاییز
جشن پاییز

هنگام این گاهنبار، از روز اشتاد ایزد تا روز انارم ایزد از ماه مهر (ماه مهر، هفتمین ماه تابستان بر اساس گاهنامه ایران باستان می‌باشد) برابر با ۲۰ تا ۲۵ مهرماه است. نام این گاهان‌بار، از واژه اوستایی 《ایاسریمه》گرفته شده است.

زمان برگزاری این گاهنبار، در زندگی کشاورزی و دامپروری هنگامی است که گله‌های گوسفند از چراگاه‌های تابستانی به محل زمستانی خود باز می‌گردند. در باور سنتی زرتشتیان، گاهنبار ایاسریمه، هنگامی است که خداوند گیاهان را آفریده است.

این گاهنبار، همانند گاهنبار‌های دیگر، در خانه یا تالارهای عمومی برگزار می‌شود. به طور کلی عنصر دینی این جشن‌ها، خواندن جشن و نیایش این است که موبدان انجام می‌دهند و حاضرین در جشن دست یکدیگر را می گیرند و همازور(هم‌پیمان، هم‌باور و هم‌اندیش) می‌شوند.

در اعتقاد آنان، پیروزی در یگانگی و همازوری می‌باشد. به ویژه در گذشته، مقاومت در برابر بلایای طبیعی مانند: سیل، خشک‌سالی، زلزله و طوفان فقط از طریق همازوری و پشتیبانی یکدیگر، مقدور بوده است.

شرکت در مراسم گاهنبار، وظیفه دینی برای همه بوده و هزینه برگزاری آن را هر کس به صورت داوطلبانه و به اندازه وسع خود می‌داده؛ اما همه شرکت کنندگان به یک اندازه از آن جشن هم بهره بوده‌اند.

عنصر اجتماعی این جشن‌ها در این بوده است که همه زرتشتیان، زن و مرد، پیر و جوان و کودک، فقیر و غنی، ارباب و رعیت همه یکسان در آن شرکت می‌کردند و دور هم گرد می‌آمدند و از یک سفره غذا می‌خوردند، که این امر باعث همبستگی بیشتر اجتماعی می‌شد.

علاوه بر این، در پایان این جشن هر آن‌چه که از خوردنی و غذا باقی می‌‌ماند را به خانه نیازمندان و بی‌نواییان می‌بردند. این کار جزئی از نیکوکاری و دهش است که در دین زرتشت، بسیار به آن سفارش شده است.

ناگفته نماند که، این جشن هنوز هم در استان کرمانشاه برگزار می‌شود و به تعداد فرزندان خانواده خروس سر بریده و پخته می‌شود.

سفر در پاییز رنگارنگ

سفر پاییزی
سفرپاییزی

تمام جاده‌ها، جنگل‌ها، شهرها و روستاها در فصل پاییز، رنگ و بوی ویژه‌ای دارند. مناظری دلنشین، با آب و هوایی فوق‌العاده. سفر در پاییز با هر مقصدی که باشد، می‌تواند بسیار خاطره‌انگیز شود.

شما می‌توانید با سفر به شهر‌های باستانی، که در آن جشن میانه پاییز برگزار می‌شود، با یک تیر چند نشان بزنید. هم با تاریخ، فرهنگ، آداب و رسوم ایران باستان آشنا می‌شوید و هم از دیدن مناظر زیبا و طبیعت روح‌تان جلا می‌یابد.

در مورد اقامت در این شهرها نیز، بدون هیچ دغدغه و نگرانی از طریق سایت هوزاس و رزرو آنلاین اقامتگاه می‌‌توانید مکان دلخواه خود را انتخاب نمایید و اوقات خوشی را برای خود و همراهان خود رقم بزنید.

از این نوشته خوشتان آمده؟

خوشحال می‌شویم ما رو لایک کنین و انگیزه بیشتر بدین! 😊🙏

1

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. * فیلدهای ستاره‌دار الزامی هستند.

Shopping Basket