راهکار‌های کمپ زدن در کویر

0

آیا شما سفرهای هیجان انگیز را تجربه کرده‌اید؟

کویر
کویر

اگر می‌خواهید به سفری بروید که صفر تا صدش را خودتان ساخته‌اید؛ پس کمپینگ(کمپ زدن) را فراموش نکنید….

بسیاری از افراد جامعه تصور می‌کنند کمپینگ به معنای فرار از شهر و شلوغی‌‌های آن و رفتن به دل یک جنگل پر رمز و راز یا خوشگذرانی در کنار آبشارهای بلند و زیبا است. اما واقعیت چیز دیگراست…

واژه کویر معمولا تداعی کننده‌ی یک سرزمین داغ و بی آب و علف است که گرمای سوزانش دل و ذهن هر شنونده‌ای را به جوش می‌آورد. شاید بپرسید مگر کویر هم جاذبه‌ای دارد…!؟ باید بگویم بله! اما تمام جلوه‌ها و شکوهمندی‌هایش تنها زمانی تماشایی می‌شود که شما بدون هیچ یک از این پیش زمینه‌های فکری به تماشای آن بنشینید.

سکوت دلنشین رازآلودش، اعماق آسمان بی‌کرانش در کنار گرمای لذت بخش آن، سرمای زندگی‌های روزمره را از بین می‌برد.

برای ماندن در دل کویر، شاید یکی از خانه‌های محلی کویرنشینان را برگزینید. اما برای هیجان هم که شده بیایید کمپی در دل این کویر بنا کنید و در دل آن اقامت داشته باشید.

نکاتی که باید قبل از سفر در نظر بگیرید:

نکات سفر به کویر
نکات سفر به کویر

در نظر بگیرید در چه فصلی از سال هستیم. تابستان نامناسب‌ترین فصل برای سفرهای این چنینی است. اما انتخاب ماه‌های پاییز و زمستان و یا اوایل بهار گزینه‌ی مناسبی برای تجربه کویرگردی با درجه حرارتی لذت‌بخش است.

اگر برای اولین بار است که کویر را برای سفر انتخاب می‌کنید، بهتر است به سوی مقاصدی بروید که محل‌های تعیین شده‌ای برای کمپینگ دارند و نیز امکانات مناسبی را در اختیارتان می‌گذارند.

قبل از حرکت وسیله نقلیه خود را چک کنید. در ضمن؛ ماشین‌های دو دیفرانسیل، بهترین انتخاب برای اینگونه سفرهای ماجراجویانه هستند.

پیش از سفر با علایم و راهکارهای گرمازدگی آشنا شوید تا در موقع لزوم خطری شما را تهدید نکند. بردن حیوانات خانگی را فراموش کنید. کویر اصلا جای مناسبی برای آن‌ها نیست، چون ممکن است ناخواسته باعث مرگ آن‌ها شوید.

وسایل مورد نیاز برای سفر:

لباس‌های مناسب

لوازم بهداشتی و پزشکی

لوازم روشنایی در شب

آب و غذای مناسب

ظروف پخت و پز

GPS و قطب نما

نقشه راه

برای کمپینگ محل مناسبی را انتخاب کنید…

کمپینگ
کمپینگ

اگر با ماشین شخصی به این سفر می‌روید بهتر است در محلی کمپ بزنید که قبلا در آن منطقه کمپی به پا بوده است. زیرا این گونه، مشکلات کمتری هم برای خود و هم برای اکوسیستم محیط به وجود می‌آورید.

گرما و باد دو عضو جدا نشدنی در کویر هستند. همان گونه که گرما می‌تواند برایتان مشکل ساز باشد، باد و طوفان‌های شنی هم می‌توانند به نوع خود خطرآفرین باشند. پس حتی‌الامکان به فکر مکانی باشید که این دو چالش، کمترین اثر را بر روی شما داشته باشد.

برای برپایی کمپ خود محلی را انتخاب کنید که فاصله مناسبی با کمپ‌های دیگر داشته باشد. تا شما بتوانید در خلوت خود از زیبایی کویر لذت ببرید.

درست است که آب در کویر غنیمت مهمی است. اما محل اسکان خود را حتی‌الامکان در ۶۰ متری چشمه‌ها و منابع آب قرار دهید تا اقامت شما منجر به آلودگی آب نگردد.

حداقل ۷ متر از کناره جاده یا آخرین پوشش گیاهی فاصله بگیرید. برای برپایی چادر، زمین‌های سفت را انتخاب کنید و نیز جهت وزش باد را در نظر داشته باشید.

در طول اقامت خود در نظر داشته باشید که….

برای افروختن آتش از گیاهان و چوب‌های موجود در کویر استفاده نکنید. چرا که این گیاهان مکانی امن را برای جانداران ساکن منطقه فراهم میکنند.(از زغال و یا چوب‌هایی که به همراه دارید استفاده کنید). همچنین لطفا با سنگ‌های کویر اجاق درست نکنید چرا که منجر به تخریب طبیعت می‌شود.

برای دفع زباله، آن‌ها را درون گودالی نسبتا عمیق در فاصله ۶۰ متری از منابع آب دفن کنید.

به شما توصیه می‌کنیم در میانه‌های روز چرت کوتاهی بزنید یا کتاب بخوانید و پیاده‌روی یا فعالیت‌های سنگین را به اوایل صبح یا بعدازظهر موکول کنید.(این دقیقا استراتژی جانداران ساکن خشکی است)، تا به آب کمتری احتیاج پیدا کنند.

اگر برای دیدن زیبایی‌های کویر در روز چادر خود را ترک می‌کنید باید در نظر بگیرید، که تا برگشتن شما تابش آفتاب می‌تواند چادر شما را مثل کوره گرم کند. پس توجه داشته باشید چه چیزهایی را درون چادر گذاشته‌اید، ترجیحا دو قسمت از چادر را باز بگذارید که هوا جریان داشته باشد.

برای حفاظت از لوازم حساس در برابر گرما آن‌ها را در گودالی دفن کنید یا آن را در سایه‌ بگذارید. نور خورشید و گرمای کویری ممکن است اشتهای شما را کاهش دهد. اول توصیه می‌شود به موقع غذا بخورید و دوم این که میان وعده‌ها را افزایش دهید.

شاید تصور کنید در طبیعت کویر، هیچ جانداری وجود ندارد. اما بهتر است بدانید کویر زیستگاه جانداران زیادی است که بسیاری از آن‌ها در حال انقراض هستند. پس از آسیب زدن و یا شکار آن‌ها اجتناب کنید.

خزندگان و حشرات زیادی در کویر زندگی می‌کنند. مراقب باشید به حریم زندگی آن‌ها تجاور نکنید تا از گزیدگی آن‌ها در امان باشید.(بهتر است در مورد آن‌ها تحقیق کنید تا بیشتر درموردشان بدانید و از تماشای‌شان لذت ببرید. نه آن که بترسید).

نکات مهم و ضروری در سفر به کویر….

کویر
کویر

خودتان و تجهیزات‌تان را برای درجه حرارت بالا در روز و درجه حرارت پایین در شب آماده کنید.

قبل از تاریکی هوا محل کمپ را انتخاب و در آن مستقر شوید. به دستگاه‌های GPS یا موبایل اکتفا نکنید. چون بسیاری از آن‌ها در کویر کار نمی‌کنند. پس لازم است که همراه خود نقشه نیز داشته باشید.

آب یکی از احتیاجات ارزشمند در این سفر است. توصیه می‌شود میزان آب مورد نیاز خود را پیش بینی کنید و حتی بیشتر از آن، آب به همراه داشته باشید.(توصیه می‌کنیم برای اطمینان خاطر فیلتر تصفیه آب را فراموش نکنید).

منابع سوختی خود از قبیل باک ماشین یا کپسول گاز مسافرتی را چک کنید و با منابع سوختی پر به سفر بروید. در انتخاب چادر دقت کنید. برای چادرتان رنگ‌هایی را انتخاب کنید که نور و گرما‌ی کمتری را از خود عبور دنهد تا درجه حرارت درون چادر تا حد زیادی کنترل شود.

به یاد داشته باشید که قبل از ترک محل کمپینگ:

همه اثرات انسانی را پاک کنید تا جایی که ردپایی از شما در دل طبیعت نباشد. زغال و خاکستر مصرفی را دفن نکنید زیرا تجزیه آن‌ سال‌ها زمان می‌برد.

پیشنهاد ویژه ما:

اگر اهل سفر و عاشق کویر هستید اما در کمپ کردن تجربه ندارید، برای رزرو و اجاره خانه‌های کویری و یا سوییت‌های ارزان در شهرها و روستاهای حاشیه‌ای کویر، کافیست به سایت هوزاس مراجعه کنید و از خدمات آنلاین ما بهره‌مند شوید.

نتیجه گیری:

کویرگردی
کویرگردی

خالق هستی به انسان دو چشم داده است تا آفریده‌هایش را نظاره‌گر باشد. زیرا او آفریده‌هایی دارد که می‌توانند مامنی برای تازگی و طراوت وجود انسان‌ها باشد.

کویر یکی از هزاران آفریده خداوند است که ویژگی‌های لذت‌بخش آن، از روشنایی و گرمایش گرفته تا سکوت و پاکی آسمانش، همه و همه می‌توانند مرهمی برای این همه شلوغی‌ها و روزمرگی‌هایمان باشد.

وبلاگ هوزاس، زیباترین کویرهای ایران را برای شما معرفی کرده است.

از این نوشته خوشتان آمده؟

خوشحال می‌شویم ما رو لایک کنین و انگیزه بیشتر بدین! 😊🙏

0

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. * فیلدهای ستاره‌دار الزامی هستند.

Shopping Basket