سفر به شهر نور، مشهد

1

کلان شهر مشهد در شمال شرق کشور‌مان قرار دارد و مرکز استان خراسان رضوی است. شهر مشهد با مساحت ۳۵۱ کیلومتر مربع دومین شهر پهناور ایران است که در گذشته روستای کوچکی بوده و امروزه به شهر بزرگی تبدیل شده است. مشهد هر ساله بیش از بیست و هفت میلیون زائر از داخل و دو میلیون زائر خارجی به خود جذب می‌کند.

علت توسعه مشهد را می‌توانیم این گونه تحلیل کنیم که در نزدیکی مشهد شهری به نام توس وجود داشت که بعد از حمله وحشیانه مغول‌ها به ایران و ویران کردن شهر توس، اهالی این منطقه به مشهد مهاجرت کردند و شهر مشهد رشد و پیشرفت کرد.
در این مقاله سعی داریم همه چیز درباره‌ سفر به مشهد و جاذبه‌های بکر و ناشناخته مشهد که کمتر کسی آنها را می‌شناسد برایتان معرفی کنیم.

حمام مهدی قلی بیک

حمام مهدی قلی بیک

حمام مهدی قلی بیک


موزه مردم‌شناسی و حمام مهدی قلی بیک مشهد به عنوان یکی از آثار ملی ایران بسیار مورد توجه مسافران و گردشگران می‌باشند‌. این حمام به نام‌های حمام شاه و حمام رضوی شهرت دارد. حمام مهدی قلی بیک تا سال ۱۳۶۷ فعال بوده و مردم از آن حمام استفاده می‌کردند اما از سال ۱۳۶۹ متروک شده و اکنون هم به صورت موزه مردم شناسی مشهد مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در این موزه اشیایی از قبیل لوازم مورد نیاز حمام‌های قدیمی، انواع سماور‌های ذغالی، قندیل، ظروف مختلف به نمایش مردم درآمده است. حمام مهدی قلی بیک در انتها اندرزگو سیزده، انتها بازار فرش قرار دارد.

رودخانه پنج دره

رودخانه بسیار زیبای پنج دره یکی از مناطق زیبا و ییلاقی است، که از رشته کوه‌های بینالود و در امتداد آن کوه زیبای فلسکه جاری می‌شود. این رودخانه پس از سیراب نمودن باغ‌های اطراف به سمت بند گلستان جاری می‌شود. رودخانه پنج دره در طول مسیر خود دره‌ای زیبا و ناشناخته ایجاد کرده است که مکان مناسبی برای گذراندن اوقات فراغت در ایام تعطیلی است.

آرامگاه نادر شاه افشار

آرامگاه نادر شاه افشار

آرامگاه نادر شاه افشار


در مجموعه‌ای به نام باغ موزه‌ی نادری در مشهد برای یادبود نادرشاه در سال ۱۳۴۲ مجسمه‌ای بزرگ ساخته‌اند که گویا محل دفن واقعی نادر شاه است. این مجموعه دارای دو سالن است که هر دوی آنها موزه‌هایی هستند که آثار جنگی و غیر جنگی مربوط به حکومت افشاریان را در معرض نمایش گذاشته است.

سده کارده


سده کارده در زمره گردشگاه‌های آبی شهر مشهد، در کیلومتر ۲۰ جاده این شهر به کلات بر روی رودخانه‌ای به نام کارده واقع شده است. رودخانه کارده بخاطر جریان دائمی و مناظر زیبا و بکر و چشم انداز کوهستانی یکی از زیباترین تفرجگاه‌های مشهد محسوب می‌شود.

چشمه گراب

چشمه گراب

چشمه گراب

در جاده مشهد – نیشابور مجموعه چشمه‌هایی با دهانه‌های مخروطی شکل با فاصله ۵۰۰ متر از یکدیگر قرار دارد. این چشمه‌ها حاوی آب معدنی با خواص درمانی هستند و املاح و کلر و سولفات آن‌ها بسیار زیاد است. آب این چشمه‌ها برای درمان بیماری‌های مفصلی بسیار اثربخش است. منشا اصلی چشمه گراب بر روی تپه مخروطی شکلی به ارتفاع ۳۰ متر واقع شده است‌.

غار زری


غار زری در ۹ کیلومتری جنوب غربی مشهد، در روستای گلستان قرار دارد. دهانه این غار در ارتفاع ۱۰ متری زمین به سمت غرب قرار گرفته است. مسیر رفتن به این غار پیچ و خم‌های بسیار دارد و درون غار فاقد منابع آبی است. توصیه می‌شود برای رفتن به غار زری از افراد محلی که با این غار آشنایی دارند، راهنمایی بگیرید.

پارک‌های آبی مشهد

پارک‌های آبی مشهد

پارک‌های آبی مشهد


پارک‌های آبی مشهد لحظات مفرح و نشاط آوری را برای مسافران و گردشگران فراهم می‌کنند. این تفریح امروزه طرفداران زیادی دارد. در شهر مشهد با همکاری مسئولین و سرمایه گذاران خصوصی چهار پارک آبی با نام‌های سرزمین موج‌های آبی، پارک ساحلی آفتاب، پارک آبی ایرانیان و موج‌های خروشان ساخته شده است. این چهار پارک آبی مهیج هر روزه میزبان تعداد زیادی از مسافران و گردشگران است.

کمر مقبولا


در فاصله ۳ کیلومتری طرقبه و یک کیلومتری دره داغستان، منطقه‌ای به نام کمر مقبولا وجود دارد. در کمر مقبولا تخته سنگ‌های آتشفشانی زیادی وجود دارد که جلوه خاصی به این منطقه داده است. دیدن از این آثار سنگی خالی از لطف نیست و می‌تواند بسیار لذت بخش باشد.

باغ گیاه شناسی ملی مشهد

باغ گیاه شناسی ملی مشهد

باغ گیاه شناسی ملی مشهد


باغ گیاه شناسی مشهد یکی از دیدنی‌های این شهر است که دارای ۲۵ هکتار است. در این مجموعه تفریحی و طبیعی یازده کلکسیون مختلف که ترکیبی از علم و معماری هستند در کنار هم جمع شده‌اند. باغ گیاه شناسی مشهد در سال ۱۳۹۲ افتتاح شد.

در این باغ ۱۸۰ گونه‌ی گیاهی مختلف و ۴۰۰ نمونه‌ی ژنتیکی نگهداری می‌شود. این علاوه‌بر جنبه گردشگری و تفریحی جنبه آموزشی و علمی نیز دارد.

مراکز خرید شهر مشهد

مراکز خرید شهر مشهد

مراکز خرید شهر مشهد


یکی مهم‌ترین دلایل سفر به شهر مشهد برای مسافران و گردشگران پاساژ‌ها و مراکز خرید مشهد است. از شیک‌ترین و بزرگ‌ترین مراکز خرید می‌توانیم به پاساژ پروما، مجتمع تجاری الماس شرق، مرکز خرید آرمان، مجتمع تجاری وصال، بازار رضا و بازار عباس قلی خان نام برد.

خانه‌ی ملک


خانه‌ی ملک از آثار تاریخی دوره‌ی حکومت قاجار است. خانه‌ی ملک در گذشته بسیار وسیع و مقتدر بوده اما امروزه فقط دو طبقه‌ی آن باقی مانده است. طبقه‌ی بالا خانه ملک دارای سقف مشبک و منبت کاری شده چوبی زیبایی است. هم اکنون خانه‌ی ملک مرکز هنرهای سنتی میراث فرهنگی و گردشگری استان خراسان رضوی است.

این خانه در سال ۱۳۷۷ ثبت ملی سازمان میراث فرهنگی شد. حمام خانه‌ی ملک تنها نمونه حمام خصوصی تاریخی در شهر مشهد معرفی شده است. خانه‌ی ملکی را در سال ۱۳۸۸ به عنوان خانه‌ی توریست مشهد انتخاب کردند. این خانه در خیابان امام خمینی واقع شده است.

سوغات مشهد

سوغات مشهد

سوغات مشهد


مسافرانی که به شهر مشهد سفر می‌کنند پس از زیارت مرقد مطهر امام رضا به دنبال خرید سوغاتی برای خویشاوندان خود هستند که خوشبختانه تنوع کالا‌ها و سوغاتی‌های شهر مشهد بسیار زیاد است و می‌توان برای هر سن و سلیقه‌ای خرید کرد. در بین سوغات مشهد می‌توان از زعفران، زرشک، خشکبار، جیلی بیلی، فیروزه، مهر و تسبیح، جانماز، عطریات، نقل و نبات به عنوان بهترین سوغاتی‌های مشهد نام برد.

بهترین زمان سفر به مشهد


بهترین زمان برای سفر به شهر مشهد فصل پاییز است چون در این فصل بخاطر بازگشایی مدارس افراد کمتری به شهر مشهد مسافرت می‌کنند بنابراین هزینه‌های سفر کاهش پیدا می‌کند. آب و هوای مشهد در فصل پاییز بسیار معتدل و خوب است.

چگونگی اقامت در شهر مذهبی مشهد

اقامت در مشهد

اقامت در مشهد


سایت هوزاس با اجاره آپارتمان‌های مبله و سوییت‌های ارزان، اقامت مسافران و گردشگران در شهر مشهد را بسیار آسان و راحت کرده است. سوییت‌ها و آپارتمان‌های مبله سایت هوزاس از امکانات و تجهیزات لازم و مناسبی برخوردار است. شما می‌توانید با اجاره آپارتمان‌های مبله با قیمتی مناسب و ارزان در شهر مشهد سفر خاطره انگیزی را تجربه کنید. فقط کافی است که به سایت هوزاس مراجعه کنید و اقامتگاه دلخواه خودتان را انتخاب کنید.

آپارتمان

۴ تخت

تا ۴ مهمان

۳ اتاق

از ۴۶۰٬۰۰۰ تومان

آپارتمان

۴ تخت

تا ۴ مهمان

۲ اتاق

از ۵۰۰٬۰۰۰ تومان

آپارتمان

۴ تخت

تا ۴ مهمان

۲ اتاق

از ۲۵۵٬۰۰۰ تومان

خانه

۴ تخت

تا ۴ مهمان

۲ اتاق

از ۵۵۵٬۰۰۰ تومان

از این نوشته خوشتان آمده؟

خوشحال می‌شویم ما رو لایک کنین و انگیزه بیشتر بدین! 😊🙏

1

یک پاسخ

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. * فیلدهای ستاره‌دار الزامی هستند.

Shopping Basket