مولانا خداوندگار عشق و عرفان

1

آیا علاقه دارید در زمره ملت عشق باشید؟! آیا تا به حال عشق و عرفان را از دید مولانای بزرگ نظاره کرده‌اید؟!
جلال الدین محمد بلخی، مظهر عشق و عرفان در ادبیات فارسی است. این شاعر بلند قدر در طول سالیان عمر خود اشعار زیادی در این باره سروده است. با ما همراه باشید تا با خداوندگار عشق و عرفان آشنا شوید و پیوند دوستی با او برقرار کنید.

آشنایی با مولانا

آشنایی با مولانا
آشنایی با مولانا


مولانا از مشهورترین شاعران فارسی زبان ایرانی است. این شاعر بزرگ در طول حیاتش به القابی مانند خداوندگار، جلال الدین و مولانا نامیده می‌شده است. از قرن نهم القاب مولوی، مولانا، مولوی رومی و ملای رومی برای وی به کار رفته است. در برخی اشعار نیز تخلص او را خاموش دانسته اند.

نفوذ مولوی، این شاعر گرانقدر، فراتر از مرزهای ملی و تقسیمات قومی است. ملت‌های بسیاری تحت تاثیر شعر و ادب این شخصیت برجسته قرار گرفته‌اند. آثار مولانا به طور گسترده به زبان‌های گوناگون ترجمه شده و در رده محبوب‌‌ترین و پرفروش‌ترین آثار، در سراسر دنیا قرار گرفته است.

بیشتر آثار رومی به زبان فارسی‌ نگارش شده اما در برخی از اشعارش از ترکی، عربی، کاپادوکیه یونانی نیز بهره گرفته است. مثنوی معنوی که در قونیه تصنیف شده است، از عالی‌ترین اشعار زبان فارسی محسوب می‌شود.

گذری بر زندگی مولانا


مولانای عزیز در سال ششصد و چهار هجری قمری در بلخ زاده شده است. پدرش از عارفان و بزرگان صوفیه بوده و در سلوک و عرفان سابقه‌ای دیرین داشته است.

پس از هجوم چنگیزخان مغول به ایران، شیخ رومی از بلخ هجرت کرد. در طول سفرش با عطار نیشابوری ملاقات‌هایی داشته و تاثیر به سزایی از او گرفته است. پس از سفر به مکه و انجام مناسک حج با دعوت علاءالدین کیقباد سلجوقی به قونیه رفت و تا پایان عمر در آنجا ماندگار شد.مقبره مولانا نیز در همین شهر قرار دارد.

مولانا همانند دیگر شیوخ برای خود مکتبی داشت و مریدان و شاگردان بسیاری از وجود وی بهر می‌بردند. تا اینکه در سن سی و هفت سالگی مسیر زندگی مولانا به کلی تغییر کرد. آشنایی با شمس تبریزی ، نقطه عطف زندگی این شاعر است.

ملاقات با شمس

ملاقات با شمس
ملاقات با شمس


پس از ملاقات مولانا با شمس الدین تبریزی، نور الهی در قلب وی روشن شد. شمس، نماد عرفان خاص است که ماموریتش الهام این حقایق بر جان و دل مولانا بوده است. پس از این آشنایی، مولانا آثاری بر جای گذاشت که از عالی‌ترین نتایج اندیشه بشری است.

مولانا چنان شیفته شمس و تشنه عرفان و الهامات شده بود که درس و وعظ را به کلی کنار گذاشت. از آن پس به سرودن اشعار عرفانی پرشور پرداخت و طبع شعرش بسیار شکوفا شد.

چه کسی می‌داند که شمس تبریزی با شیخ رومی چه کرد که او تبدیل به شاعری عرفانی و حقیقت دوست شد! به راستی چه چیزی این قدر مولانا را دگرگون کرد! شمس تبریزی عالمی جهان دیده بود که از راه دور به جستجوی مولانا شتافت و او را پیدا کرد تا عرفان را در میان مردم پخش کند. حقیقتا رسالت شمس چیزی جز این نبوده است.

داستان‌های زیادی در مورد غیبت شمس تبریزی در میان است. برخی معتقدند برانگیخته شدن حسادت مریدان، باعث فتنه‌جویی و در نهایت قتل این بزرگوار شده است. هرچه که بود، غیبت شمس موجب شیدایی مولانا شد. بطوری که روز و شب با حالی آشفته به سماع می‌پرداخت.

روز و شب در سماع رقصان شد‌‌‌‌‌‌/ بر زمین همچو چرخ گردان شد

مولانا چندین بار برای یافتن شمس تبریزی عازم شام و دمشق شد اما هربار ناامید به قونیه بازگشت. او هرچند شمس تبریزی را نیافت؛ ولی حقیقت شمس تبریزی را در خود یافت و دریافت آنچه که او در پی آن است در خودش حاضر و متحقق است.

مرگ مولانا


مولانا پس از مدت‌ها تحمل بیماری در پی تبی سوزان در غروبی دلگیر به سال ۶۷۲ قمری جان باخت. در آن روز جانگداز، قونیه در یخبندان و سرمای بسیاری بود.

پیر و جوان، مسیحی و یهودی، مسلمان و گبر، همه‌ی مردم به اتفاق در این ماتم شرکت کردند. این عزا و سوگ چهل شبانه روز به طول انجامید. افلاکی در این باره می‌گوید: بسی مستکبران و منکران که آن روز، زنار بریدند و ایمان آوردند.

آثار مولانا

آثار مولانا
آثار مولانا


در این بخش به طور مختصر به معرفی آثار منظوم و منثور مولانا می‌پردازیم.

آثار منظوم

آثار منظوم
آثار منظوم


● مثنوی معنوی: این کتاب از بیست و شش هزار بیت و شش دفتر تشکیل شده است. چهارصد و بیست و چهار داستان پی در پی به زیباترین شکل ممکن و به شیوه تمثیل درباره ی سختی‌های راه رسیدن به خدا در مثنوی معنوی بیان شده است. مولانا در این کتاب مجموعه ای از اندیشه‌های فرهنگ اسلامی را گرد آورده است.

● دیوان شمس: دیوان شمس که به دیوان کبیر نیز معروف است شامل رباعیات، غزلیات و ترجیع‌بندهای مولانا است. به اعتبار اینکه بخش اعظمی از این غزلیات خطاب به شمس تبریزی است، این کتاب را کلیات شمس می‌نامند.

آثار منثور


● فیه ما فیه: این کتاب که مقالات مولانا نیز نامیده شده است، با نثری روان و درون مایه‌ای از مطالب عرفانی دینی و اخلاقی نگارش شده است. در واقع این کتاب پس از فوت مولانا، با جمع آوری یادداشت‌هایی از سخنرانی‌های سی ساله ی وی گردآوری شده است.

● مجالس سبعه: این کتاب به هفت خطابه نیز معروف است. مجموعه‌ ای از مواعظ و سخنرانی‌های مولانا که بر سر منبر بیان می‌کرد در این کتاب جمع آوری شده است.
● مکتوبات: مکتوبات یا مکاتیب، نام مجموعه نامه‌های صدوپنجاه گانه ای‌است که از مولانا جلال الدین محمد بلخی به یادگار مانده است.

مولانا، انسانی بود زمینی که آسمانی می‌اندیشید و آسمانی زندگی می‌کرد. مولانا انسانی بود که از اسرار هستی و حقیقت جهان آگاهی یافته بود و آن را در دلنوشته‌هایش برای مردم بازگو می‌کرد.

مروری بر زندگی شمس تبریزی

مروری بر زندگی شمس تبریزی
مروری بر زندگی شمس تبریزی


محمد بن علی بن ملک داد تبریزی ملقب به شمس تبریزی که جزو صوفیان ایرانی مسلمان در سده هفتم هجری است. سخنان وی که توسط مریدانش جمع آوری شده است، در کتابی به نام مقالات شمس تبریزی به نگارش درآمده است.

مکتب شمس تصوف و عرفان است. او در محضر شاگران بلندمرتبه‌ای به تحصیل پرداخته است. او اوایل زندگی‌اش را در شهر خوی واقع در استان آذربایجان غربی گذرانده و پس از آن به سیر و سلوک مشغول شده است.

در منابع قدیمی ذکر شده است که مزار شمس در شهر خوی قرار دارد. برخی مدفون بودن شمس در خوی را به دلیل وجود مقبره ای با یک مناره در خارج از شهر خوی که از آغاز سده‌ی پانزدهم میلادی به «مناره شمس تبریزی» معروف بوده، معتبر می‌داند.

مزار شمس تبریزی، این عارف حقیقت طلب، در خوی در دهه‌های اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته و برای بازسازی آن اقدامات بسیاری صورت گرفته است. هم‌اکنون این اثر تاریخی یکی از جاذبه‌های دیدنی شهر خوی و استان آذربایجان غربی محسوب می‌شود. ملاقات با مزار شمس تبریزی حس و حالتان را عجیب عرفانی خواهد کرد.

پیشنهاد سایت هوزاس برای شما دوستداران شعر و ادب و همچنین علاقمندان به اماکن تاریخی ملاقات از مزار و مناره شمس تبریزی است. شما می‌توانید بدون هیچ زحمت و دغدغه‌ای اقامتگاه مناسبی را در شهر خوی و یا شهرهای اطراف آن، واقع در استان آذربایجان غربی از سایت هوزاس به صورت آنلاین رزرو کنید.

سوئیت

۴ تخت

تا ۴ مهمان

۲ اتاق

از ۵۲۰٬۰۰۰ تومان

ویلا

۴ تخت

تا ۸ مهمان

۲ اتاق

از ۱,۲۰۰,۰۰۰ تومان

آپارتمان

۲ تخت

تا ۱۲ مهمان

۲ اتاق

از ۱۹۰٬۰۰۰ تومان

آپارتمان

۱ تخت

تا ۴ مهمان

۱ اتاق

از ۲۵۰٬۰۰۰ تومان

از این نوشته خوشتان آمده؟

خوشحال می‌شویم ما رو لایک کنین و انگیزه بیشتر بدین! 😊🙏

1

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. * فیلدهای ستاره‌دار الزامی هستند.

Shopping Basket