هفده مقصد آبشارگردی در ایران

3

ایران زیبا، زنی است به کهن سالی تاریخ آفرینش جهان. زنی کهن سال اما زیبا و پر جاذبه. آبشارها در این میان، مثل گیسوان بلند و سپید آن زن کهنسال، شکوه و زیبایی طبیعت ایران را به اوج می‌رسانند.

با این نوشته، سفر می‌کنیم به زیباترین آبشا‌رهای ایران.

۱- آبشار کبودوال

 آبشار کبودوال

آبشار کبودوال

آبشار کبودوال تنها آبشار خزه‌ای کشور است و یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری استان گلستان محسوب می‌شود.

این آبشار از دامنه شمالی کوه هارون به ارتفاع حدود دوهزارمتر سرچشمه می‌گیرد و زلال، شفاف و قابل آشامیدن است. این آبشار در پنج کیلومتری جنوب شرقی شهر علی آباد کتول قرار دارد. برای رفتن به این آبشار باید به سمت پارک جنگلی کبودوال بروید و از پارک جنگلی تا محل آبشار اصلی کبودوال حدود بیست دقیقه پیاده روی کنید.

 این مسیر پیاده روی بسیار زیبا است. در طول مسیر به سمت آبشار مناظر شگفت آور و پل‌های چوبی در کنار آبی روان و درختان جنگلی شما را به وجد می‌آورد.

۲- آبشار یخی

 آبشار یخی

آبشار یخی

ارتفاع این آبشار بین هفت تا دوازده متر است و به جز مدت کوتاهی از تابستان که باریکه آبی از کنار آن جاری می‌شود در سایر زمان‌ها یخ زده است و به همین دلیل به آبشار یخی  معروف شده است.

علت تشکیل این یخ‌ها نیز ناشی از ذوب برف‌های گودال بالای آن است که در گرمای تابستان باریکه آبی را به وجود می‌آورد و از کنار آبشار یخی عبور می‌کند. این آب مدت کوتاهی دوام می‌آورد و بلافاصله منجمد می‌شود.

این آبشار یکی از آبشارهای عجیب و منحصر به فرد  جهان است. برخی از آبشارهای دیگر ایران نیز در فصل زمستان یخ می‌زنند که بخاطر سهولت دسترسی به آنها تبدیل به جاذبه‌ای برای گردشگران و یخ نوردان می‌شوند.

 آبشار یخی هملون در ارتفاع پنج هزارمتری از جبهه جنوبی کوه دماوند استان مازندران واقع شده است.

۳- آبشار شاهاندشت

 آبشار شاهاندشت

آبشار شاهاندشت

آبشار شاهاندشت بزرگترین آبشار استان مازندران است که در فهرست آثار طبیعی کشور به ثبت رسیده است.

در بالای آبشار شاهاندشت قلعه ملک بهمن که نام تاریخی آن فرشته بوده و از عظیم‌ترین قلاع کوهستانی البرز ایران است، قرار دارد. قدمت این قلعه به سه هزار سال پیش می‌رسد. مسیر رسیدن به قلعه و آبشار، گذر از پل روستای وانا در جاده روستای شاهاندشت و گذر از روستای شاهاندشت است که حدود ۱۵ دقیقه پیاده روی دارد.

روستای شاهاندشت در کیلومتر نود و شش جاده هراز و شصت و پنج کیلومتری شهر آمل واقع شده است.

۴- آبشار بیشه

 آبشار بیشه

آبشار بیشه

این آبشار که یکی از آبشارهای پرطرفدار استان لرستان است در دل کوه‌های زاگرس قرار گرفته و فاصله آن تا شهر خرم آباد حدود شصت کیلومتر است. ارتفاع این آبشار نیز به پنجاه و هشت متر می‌رسد.

در کنار این آبشار امکانات گردشگری بسیاری فراهم شده است. این آبشار با چشم‌ اندازی زیبا یکی از نادرترین و زیباترین آبشارهای استان لرستان است که ارتفاع آن چهل و هشت متر تا نقطه برخورد با زمین است و ده متر از آن‌جا تا وصل شدن به رودخانه سزار فاصله دارد. عرض تاج آبشار نیز بیست متر است.

در استان لرستان، شهرستان دورود و کنار ایستگاه راه آهن می‌توانید این آبشار زیبا را بیابید.

۵- آبشار آب سفید

۵- آبشار آب سفید

۵- آبشار آب سفید

آبشار آب سفید الیگودرز یکی از آبشا‌رهای استان لرستان است که به عروس آبشارهای ایران شهرت دارد. ارتفاع این آبشار هفتاد متر است و به رود رودبار لرستان می‌پیوندد و سرانجام به رود دز می‌ریزد.

شاید علت اینکه آب این آبشار به صورت مخلوط با هوا بر اثر برخورد با سنگ‌ها به شکل حباب سفید در می‌آید و به سفید معروف شده است.

آب این آبشار یکی از بهترین و سالم‌ترین آب‌های معدنی به شمار می‌رود زیرا از دل صخره‌ها به بیرون سرازیر شده و سپس در مسافت کوتاهی به یک حوضچه تبدیل می‌شود.

مسیر الیگودرز تا آبشار اتومبیل رو است. شما طبیعت دوستان می‌توانید لحظات فراموش نشدنی را در کنار این آبشار به ثبت برسانید. این آبشار در نود کیلومتری شهرستان الیگودرز واقع شده است و تنها مسیر دسترسی آن عبور از روستاهای کاکلستان و قلیان است.

۶- آبشار نوژیان

 آبشار نوژیان

آبشار نوژیان

آبشار نوژیان یکی دیگر از مرتفع‌ترین آبشارهای ایران است که در خرم آباد و در کوهستان واقع شده است .

همچنین گردشگاه جنگلی نوژیان نیز بالای کوه تاف قرار دارد. در کوه تاف انواع گیاهان دارویی می روید و دارای طبیعتی زیبا و دیدنی است. مردم و گردشگران زیادی برای تماشای این آبشار زیبا و برای جمع آوری گیاهان دارویی به این ناحیه می‌آیند.

راه ارتباطی این آبشاراز طریق خرم آباد به گردنه نوژیان و جاده آسفالت است. یا از راه آهن به ایستگاه کشور و از آن طرف هم با پای پیاده حدود دوساعت پیاده روی شما را به آبشار می‌رساند.

آبشار نوژیان در سی و هشت کیلومتری جنوب شرقی خرم آباد (بخش پای ) در استان لرستان واقع شده است.

۷- آبشار سنگان

آبشار سنگان

آبشار سنگان

مسیر دسترسی به روستای سنگان از طریق جاده کن در شمال غرب تهران است. ارتفاع این آبشار به شصت متر می‌رسد. جاده این آبشار همان جاده امام زاده داوود است. این آبشار که بلندترین آبشار استان تهران است در زمستان با یخ زدن شکلی بسیار زیبا به خود می‌گیرد. اما بهترین زمان برای رفتن به آبشار سنگان در فصل پرآبی یعنی بهار و اوایل تابستان است.

آبشار سنگان در نزدیکی روستای سنگان، حدود بیست کیلومتری شمال غرب تهران و در دامنه‌های قله پهنه حصار واقع شده است.

۸- آبشار سمیرم

آبشار سمیرم

آبشار سمیرم

این آبشار نام خود را از شهر سمیرم گرفته است. بنابراین در شهر سمیرم واقع شده و ارتفاع آن سی و پنج متر است. البته گاهی ارتفاع آن تا هفتاد متر نیز می رسد.

این آبشار از چشمه ساران و ارتفاعات بالادست آن سرچشمه می‌گیرد و از بالای تخته سنگ صخره ای صاف و عظیم به بیرون می‌جهد.

در اطراف این آبشار زیبا که از جهت طبیعی مکان بسیار دیدنی و جذابی است، محلی برای استراحت بازدیدکنندگان در نظر گرفته شده که این خود
باعث جذب گردشگران بیشتر در اطراف این آبشار شده است.

همچنین گردشگران غیر از این آبشار می‌توانند از غاری که نزدیک آن وجود دارد نیز دیدن کنند. این غار با ورودی آبشار سمیرم دو کیلومتر فاصله دارد و از سقف و دیواره های آن آب فرو می‌ریزد.

آبشار سمیرم در پنج کیلومتری شرق سمیرم و صد و شصت کیلومتری جنوب اصفهان واقع شده است.

۹- آبشار شوی

آبشار شوی یکی از بزرگترین و زیباترین آبشارهای ایران در رشته کوه زاگرس واقع شده است.

آبشار شوی

آبشار شوی

چون چندین ساعت تا رسیدن به محل آبشار پیاده روی لازم است و این مسیر در میانه روز هوای گرمی دارد بنابراین بهترین زمان برای رفتن به آبشار شوی اواخر اسفند ماه به خصوص در ایام عید تا اواخر اردیبهشت ماه است. ضمن اینکه در این موقع سال این منطقه بسیار سرسبز و زیبا است.

در مسیر پیاده روی به آبشار شوی بعد از عبور از دره سرتنگ دزفول، سه آبشار کوچک‌تر با ارتفاع‌هایی بین پنج تا بیست متر قبل از رسیدن به آن قرار دارند که این مسیر را برای عابران بسیار فرح بخش می‌کند.

این آبشار در دهستان شوی از توابع شهرستان دزفول، استان خوزستان است و در نزدیکی کوه سالن و یکصد کیلومتری دزفول واقع شده است.

۱۰- آبشار مارگون

آبشار مارگون

آبشار مارگون

آبشار مارگون یکی از زیباترین آبشا‌رهای کشور است و یکی از تفرجگاه‌های یاسوجی‌ها و شیرازی به صورت مشترک محسوب می‌شود.

ارتفاع آبشار مارگون هفتاد متر است. این آبشار در حقیقت، از آبشا‌رهای ریز و کثیری ساخته می‌شود که از شکاف‌های صخره ای وسیع، فرو می‌ریزند و سرچشمه رودخانه ای را می‌سازند. از این نظر این آبشار بزرگ‌ترین و مرتفع‌ترین آبشار چشمه‌ ای  جهان است.

حتی به گفته شاهدان در مواقعی از زمستان در این آبشار قندیل‌هایی از یخ تشکیل می‌شود و زیبایی خاصی به آبشار می‌بخشد.

۱۱- آبشار آسیاب خرابه

آبشار آسیاب خرابه

آبشار آسیاب خرابه

آبشار آسیاب خرابه یکی از مناطق دیدنی آذربایجان شرقی و منطقه آزاد ارس است. تمام دیواره این آبشار پوشیده از خزه و گیاهان آبزی است که منظره دل انگیزی را پدید آورده اند.

این آبشار به علت وجود ویرانه‌های یک آسیاب آبی به آسیاب خرابه معروف است. آبشار آسیاب خرابه در گذشته آسیاب آبی بوده که مردم آن منطقه از آن استفاده می‌کردند.

 ولی هم اکنون به دلیل تخریب قسمت‌های عمده آن کاربردی ندارد. در آسیاب خرابه آبشارهای کوچک و بزرگ بسیاری پدید آمده است که از بالای آسیاب به سمت پایین سرازیر می‌شود.

این آبشار در بیست و هفت کیلومتری هادی شهر، نوار مرزی ایران و آذربایجان، پنج کیلومتری روستای منجن آباد و در حاشیه رود ارس قرار دارد.

۱۲- آبشار مجن

آبشار مجن

آبشار مجن

آبشار مجن در شهری به نام مجن در استان سمنان و شهرستان شاهرود واقع شده است. این آبشار یکی از جاذبه‌های گردشگری شهر مجن محسوب می‌شود.

آبشار مجن در محوطه‌ ای باریک و غار مانند محصور شده است. برای دیدن آبشار مجن، باید وارد آب سرد و زلال شوید و با حدود بیست متر پیاده روی در آب  از فضایی زیبا و هیجان آور لذت ببرید.

در مسیر شاهرود به بسطام پس از حدود دو کیلومتر، راه آسفالته عریضی در سمت چپ دیده می‌شود که مسیر روستای مجن است. پس از طی حدود سی کیلومتر در این مسیر به روستای مجن می‌رسیم.

از روستا تا آبشار حدود بیست و پنج کیلومتر راه است که ده کیلومتر این مسیر خاکی است. ولی جاده‌ی خاکی خیلی خوبی است و برای انواع وسایل نقلیه قابل تردد است.

در انتهای این جاده خاکی به پارکینگ آبشار که در کنار آبشار واقع شده است می‌رسید و پس از چند متر پیاده روی درون آب سرد به زیر آبشار می‌رسید.

جالب است بدانید که از زیر آبشار تا بالای آن به صورت پلکان مارپیچ طراحی شده است که شما با عبور از آن می‌توانید به بالاترین نقطه آبشار برسید. آوای آب و موسیقی طبیعت در این آبشار، بی اندازه هیجان انگیز و انرژی‌زاست.

۱۳- آبشار نیاسر

آبشار نیاسر

آبشار نیاسر

آبشار نیاسر در شهر نیاسر واقع شده است. آبشار نیاسر در فصل بهار پر آب تر از هر زمان دیگری بوده و از ابتدای اردیبهشت ماه تا اواخر خرداد ماه پذیرای علاقمندان به طبیعت گردی است.

این آبشار یکی از جاذبه‌های دیدنی است که در اواسط اردیبهشت به یکی از مناطق پربازدید ایران تبدیل می‌شود و حتی در تورهای یک روزه کاشان به آن سر می‌زنند.

این آبشار در شهر تاریخی نیاسر حدود صد و سی کیلومتری شمال غرب کاشان و در محله ی قدیمی سرکمر واقع شده است.

۱۴- آبشار لاتون

آبشار لاتون

آبشار لاتون

آبشار لاتون صد و پنج متر ارتفاع دارد و بلندترین آبشار استان گیلان است. این آبشار زیبا در جنگل‌های آستارا واقع شده است.

آبشار لاتون از دامنه‌های کوه اسپیناس سرچشمه می‌گیرد و به رودخانه لوندویل می‌رسد. این رودخانه به سمت کوته کومه و لوندویل حرکت کرده و در پایان به دریای خزر می‌پیوندد.

بهترین زمان برای سفر به آبشار لاتون نیمه اول بهار یا اواخر زمستان است که آب و هوای منطقه معتدل بوده و رطوبت کمتر به صعود آسان شما کمک خواهد کرد.

برای رسیدن به آبشار لاتون ابتدا باید به شهر لوندویل در مسیر جاده تالش به آستارا بروید، سپس راه فرعی در جهت جنوب را در پیش گرفته و پس از طی چند کیلومتر به روستای کوته کومه می‌رسید. سپس باید راه مالرویی به طول شش کیلومتر را در دل جنگل‌های زیبای منطقه، پی بگیرید که پیمودن این مسیر حدود چهار ساعت زمان می‌برد.

۱۵- آبشار زردلیمه

آبشار زرد لیمه در شهر اردل در استان چهار محال بختیاری واقع شده که ارتفاع آن حدود چهل متر است و عرض تاج آن نیز به شصت و پنج متر میرسد.

در واقع آبشار زرد لیمه یکی از عریض‌ترین آبشارهای ایران است و در میان یک منطقه کوهستانی و جنگلی همچون الماسی خودنمایی می‌کند.

برای رسیدن به آبشار زرد لیمه باید به سمت جاده دشت الیکوه بروید و از روستای کاج عبور کنید و پس از اینکه به روستای رستم آباد رسیدید به سمت جنوب روستا حرکت کنید.

۱۶- آبشار آب پری

آبشار آب پری در شهر رویان واقع شده است.

وقتی به آبشار آب پری نزدیک می‌شوید چهره ای متفاوت از یک آبشار خواهید دید. جذابیت این آبشار به سنگ‌هایی برمی‌گردد که در اثر رانش زمین در شیب تند کوه قرار گرفته‌اند و آب از میان آن‌ها جریان دارد.

با وجود این جریان آب، درختان و گیاهان زیادی اطراف آن رشد کرده اند و به زیبایی این مکان افزوده اند. بهترین زمان برای سفر به این آبشار فصل بهار و تابستان است، به دلیل این که دمای این منطقه حدود ده درجه از رویان خنک‌تر است.

اگر از چالوس پنجاه کیلومتر به سمت شرق بروید، پس از نوشهر و پارک جنگلی سیسنگان به شهر رویان می‌رسید و در داخل جنگل رویان آبشار آب پری را می‌بینید.

۱۷- آبشار دوقلوی شیرپلا

آبشار دوقلوی شیرپلا در دربند تهران واقع شده است و یکی از زیباترین آبشارهای تهران است.

آبشار دوقلوی شیرپلای دربند، حدود بیست متر ارتفاع دارد. دلیل نامگذاری آبشار دوقلو شیرپلا این است که در زیر پناهگاه شیرپلا قرار دارد. دلیل دیگر این نام گذاری، دوشاخه شدن آب هنگام ریزش از ارتفاع است. آبشار شیرپلا در پانزده کیلومتری جاده کرج به چالوس در مسیر امامزاده داوود واقع شده است.

در این مقاله ما سعی کردیم که زیباترین و بکرترین آبشارهای ایران را به شما معرفی کنیم. با خواندن این مقاله و انتخاب مقاصد آبشارگردی‌هایتان، هوزاس بهترین و امن‌ترین ویلاها و اقامتگاه‌ها را در هر کجای ایران که بخواهید، در اختیار شما خواهد گذاشت.

فقط کافی‌ست وارد سایت هوزاس شوید و از قسمت رزرو آنلاین ویلا و اقامتگاه، محل مورد نظرتان را انتخاب و ثبت کنید.

ویلا

۴ تخت

تا ۴ مهمان

۲ اتاق

از ۷۰۰٬۰۰۰ تومان

خانه

۴ تخت

تا ۸ مهمان

۲ اتاق

از ۲۱۰٬۰۰۰ تومان

ویلا

بدون تخت

تا ۲۰ مهمان

بدون اتاق

از ۱،۰۳۰،۰۰۰ تومان

ویلا

۴ تخت

تا ۴ مهمان

۲ اتاق

از ۲۸۷٬۰۰۰ تومان

از این نوشته خوشتان آمده؟

خوشحال می‌شویم ما رو لایک کنین و انگیزه بیشتر بدین! 😊🙏

3

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. * فیلدهای ستاره‌دار الزامی هستند.

Shopping Basket