پنج پیست اسکی مهیج در استان تهران

3

با سرد شدن هوا برف بازی بسیار دلچسب و لذت بخش می‌شود. می‌توان گفت برف بازی خاطرات دوران بچگی را برای افراد زنده می‌کند. اما کسانی که برف بازی برای‌شان بسیار مهم و شادی‌آور است، به مکان‌هایی مثل پیست‌های اسکی می‌روند که با حجم بالایی از برف روبرو شوند. و شهر تهران به دلیل بارش برف پیست‌های اسکی متعددی دارد. در این مطلب پنج تا از مهیج‌ترین و پرطرفدار‌ترین پیست‌های اسکی تهران را برایتان معرفی می‌کنیم.

۱- پیست اسکی دربند‌سر

دربند‌سر
دربند‌سر

پیست اسکی دربندسر در منطقه شمشک قرار دارد. این پیست یکی از مهم‌ترین پیست‌های ایران محسوب می‌شود و به دلیل نزدیکی آن به شهر تهران و موقعیت خاصی که دارد مورد توجه علاقمندان ورزش اسکی بوده است. پیست اسکی دربندسر در سال ۱۳۵۷ به کمک مربیان اسکی و اهالی شمشک ساخته شد و از سال ۱۳۶۱ فعالیت خودش را آغاز کرد.

امکانات ورزشی متعدد و مهیجی در پیست اسکی دربندسر وجود دارد که عبارت اند از:

  • یک دستگاه تله سیژ ۴ نفره به طول۱۲۰۰ متر از کشور فرانسه
  • یک دستگاه تله سیژ ۴ نفره به طول ۸۰۰ متر در ارتفاع ۳۷۵۰ متری از سطح دریا
  • یک دستگاه تله سیژ دونفره به طول ۱۱۱۰ متر،
  • یک دستگاه تله اسکی بشقابی از کشور ایتالیا به طول ۷۰۰ متر – یک دستگاه تله‌کابین ۱۲ نفره به طول ۱۸۳۰ متر با
  • ۵۷ کابین با ظرفیت ۳۰۰۰ در ساعت،
  • دو دستگاه تله اسکی چکشی

امکانات رفاهی که پیست اسکی دربندسر برای ورزشکاران و گردشگران در نظر گرفته است، خالی از لطف نیست که امکانات رفاهی این پیست شامل سه دستگاه برفکوب، پیست اسکی شب، مدرسه اسکی است. در پیست اسکی دربندسر شرایط آموزشی نیز با بهترین مربیان کشوری فراهم شده است و کسانی که آشنایی با این رشته ورزشی ندارند می‌توانند در آموزشگاه بین‌المللی اسکی دربندسر شرکت کنند و این ورزش مهیج را یاد بگیرند.

در مجموعه تفریحی پیست اسکی دربندسر دو رستوران به نام‌های رستوران چوبی و برگرلند مشغول فعالیت هستند. رستوران چوبی ۴۰۰ متر مربع مساحت دارد و از چوب نراد فنلاندی ساخته شده است. رستوران چوبی لذت یک غذای خوشمزه و لذیذ را در زمستان برایتان فراهم می‌کند. برگرلند یکی دیگر از رستوران‌های پیست اسکی دربندسر است که دارای امکاناتی نظیر پارکینگ هم می‌باشد.

۲- پیست اسکی توچال

توچال
توچال

توچال قله‌ای در شمال تهران و به ارتفاع ۳۹۶۲متراست که بخشی از دامنه‌های رشته کوه‌های البرز است. دامنه‌ جنوبی توچال مجاور با شهر تهران و قله آن مشرف به این شهر است. این قله در جنوب منطقه کوهستانی البرز مرکزی و روی خط الراس شرقی-غربی واقع شده است.

از ویژگی‌های قله توچال می‌توان به نزدیک بودن آن به مرکز شهر تهران اشاره کرد. هرچند که این پیست اسکی نسبت به سایر پیست‌های اسکی در تهران کوچک‌تر است ولی امکانات بسیار خوبی در اختیار ورزشکاران و گردشگران قرار می‌دهد.

پیست اسکی توچال اولین پیست برف گیر در تهران است. اگر آب‌ وهوا مطابق معمول باشد، زمان بازگشایی پیست اسکی تهران از اوایل آبان ماه است. پیست اسکی توچال ۱۲۰۰ متر طول دارد. هرچند در ابتدا قرار بود که این پیست اسکی برزگ‌ترین پیست اسکی جهان شود ولی این پروژه به دلیل جنگ تحمیلی و مشکلات اقتصادی پس از آن متوقف شد.

پیست اسکی توچال از امکانات بسیار خوبی برخوردار است. مدرسه اسکی توچال امکان اجازه لوازم اسکی در پیست توچال را فراهم کرده است. پیست توچال از ۳ خط تله سیژ و ۱ خط تله اسکی و تله کابین برخوردار است.

۳- پیست اسکی آبعلی

آبعلی
آبعلی

پیست اسکی آبعلی یکی از پیست‌های اسکی استان تهران است. این پیست اسکی در واقع قدیمی‌ترین پیست اسکی ایران است. بالاترین نقطه پیست از سطح دریا ۲۶۵۰ متر ارتفاع دارد و ارتفاع پایین‌ترین نقطه آن به ۲۴۰۰ متر می‌رسد. پیست اسکی آبعلی ۵۷ کیلومتر از تهران فاصله دارد و دسترسی راحت آن باعث شده تا شلوغ‌ترازبقیه پیست‌ها باشد و طرفدارن زیادی را به سمت خودش جلب کند.

پیست اسکی آبعلی شامل پنج پیست بازی اسکی، یک تله‌ کابین، پنج تله اسکی بشقابی، یک تله سیژ و سه تله اسکی چکشی است. چندین رستوران، محله کمک‌های پزشکی، زمین‌های تنیس، سوارکاری، پرش و کایت از دیگر امکانات پیست اسکی آبعلی است. ویژگی‌هایی نظیر آب گرم، اماکن مقدس (امامزاده هاشم) این منطقه را متمایز‌تر از پیست‌های دیگر کرده است.

آدرس: پیست اسکی آبعلی در نزدیکی آبعلی در ۵۷ کیلومتری تهران و در جاده هراز واقع شده است.

۴- پیست اسکی بین‌المللی شمشک

شمشک
شمشک

پیست اسکی شمشک برای اولین بار در سال ۱۳۳۷ مورد بهره‌ برداری قرار گرفت. پیست اسکی شمشک بعد بعد از پیست اسکی دیزین در شهریور سال ۱۳۷۵ با تغییرات در شیب پیست از طرف فدراسیون جهانی عنوان بین‌المللی به خود گرفت. ارتفاع بالا‌ترین نقطه این پیست از سطح دریا ۳۰۵۰ متر و پایین‌ترین نقطه این پیست از سطح دریا ۲۵۵۰ متر است.

پیست اسکی شمشک شامل دو تله سیژ، سه تله اسکی بشقابی و دو تله اسکی چکشی و چهار رستوران است که در فصل زمستان پذیرای ورزشکاران و طبیعت دوستان است. این پیست در فصل تابستان محل بسیار خوبی برای تفریح و ورزش است. هوای مطلوب این منطقه و نزدیکی آن به شهر تهران باعث جلب توجه بسیاری از توریست‌های خارجی و داخلی شده است.

در هنگام فصل زمستان پیست اسکی شمشک با وجود نورافکن‌های زرد رنگ محیطی جذاب و دیدنی را فراهم آورده تا اسکی بازان بتوانند تا پاسی از شب به اسکی کردن بپردازند. و کسانی که علاقه به عکاسی دارند می‌توانند در این مکان عکس‌هایی جذاب و خاص بگیرند و ثبت خاطره کنند.

آدرس: پیست اسکی شمشک در ۵۷ کیلومتری شمال شرق تهران، در روستای شمشک قرار دارد.

۵- پیست اسکی بین‌المللی دیزین

دیزین
دیزین

دیزین علاوه‌بر این که مهم‌ترین پیست اسکی تهران است، مهم‌ترین پیست اسکی در خاورمیانه نیز به شمار می‌رود. این پیست اولین پیست اسکی در ایران است که از طرف فدراسیون جهانی اسکی مورد تایید برای برگزاری مسابقات رسمی شناخته شد و عنوان بین‌المللی به خود گرفت.

رسمیت پیست اسکی دیزین وابسته به امکانات خاص و ویژه است که شامل نکات فنی مانند شیب مسیر، طول مسیر، محل برگزاری مسابقات و امکانات رفاهی است. در این پیست اسکی چهار تله کابین، دو تله سیژ، نه تله اسکی بشقابی و یک تله اسکی چکشی در آن نصب شده است و دارای ۶رستوران زیبا و جذاب است.

مدت زمان فصلی اسکی در دیزین که بیشترین زمان را برای اسکی بازان فراهم آورده از اوایل آذر ماه تا اواسط اردیبهشت ماه می‌باشد. در سال ۱۳۷۲ با نظر فدراسیون جهانی اسکی و همکاری متخصصان این رشته پیست اسکی روی چمن در این منطقه ساخته شد که در فصل تابستان ورزش اسکی روی چمن نیز برای علاقمندان به اسکی سواری فراهم شود‌. اگر اسکی سوار حرفه‌ای هستید و دوست دارید فضای شادی را برای اسکی تجربه کنید این پیست بهترین گزینه است.

چگونه در تهران اقامت داشته باشیم؟

اقامت در تهران
اقامت در تهران

سایت هوزاس با در اختیار گذاشتن سوییت‌های مبله و آپارتمان‌های ارزان قیمت در شهر تهران اقامت شما را در این شهر فراهم کرده است. برای اقامت در این سوییت‌های مبله و آپارتمان‌ها به سایت هوزاس مراجعه کنید و با رزرو آنلاین اقامتگاه دلخواه‌تان را انتخاب کنید. امیدواریم در اقامتگاه‌های هوزاس خاطرات خوب و به‌ یادماندنی را ثبت کنید.

آپارتمان

۴ تخت

تا ۴ مهمان

۲ اتاق

از ۴۸۰٬۰۰۰ تومان

آپارتمان

۲ تخت

تا ۶ مهمان

۱ اتاق

از ۳۵۰٬۰۰۰ تومان

آپارتمان

۲ تخت

تا ۲ مهمان

۱ اتاق

از ۴۵۰٬۰۰۰ تومان

آپارتمان

۴ تخت

تا ۴ مهمان

۲ اتاق

از ۴۵۰٬۰۰۰ تومان

از این نوشته خوشتان آمده؟

خوشحال می‌شویم ما رو لایک کنین و انگیزه بیشتر بدین! 😊🙏

3

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. * فیلدهای ستاره‌دار الزامی هستند.

Shopping Basket