گردشگری و کار، آینده‌ای بهتر برای همه

0

گردشگری و کار، آینده‌ای بهتر برای همه

گردشگری و کار، آینده‌ای بهتر برای همه
گردشگری


گردشگری چیست؟ صنعت جهانگردی چگونه می‌تواند در پیشرفت اقتصادی جوامع تاثیرگذار باشد؟ گردشگری و جهانگردی، به طور کلی به مسافرت‌های تفریحی گفته می‌شود. واژه گردشگر از زمانی پدید آمد که افراد، از طبقه متوسط اقتصادی، اقدام به سفر کردند. در ادامه این مطلب با این پدیده بیشتر آشنا خواهید شد.

رونق گردشگری

رونق گردشگری
رونق گردشگری


چگونگی رونق این صنعت به چند فاکتور خاص بستگی دارد. این فاکتورها شامل موارد زیر هستند:
۱- موقعیت جغرافیایی
۲- شکل فرهنگ و تمدن
۳- جلوه‌های خاص طبیعی
۴- جنبه‌های جنسی
۵- ریشه‌های مذهبی
۶- فصول سال
۷- و …

سود و زیان‌های گردشگری


پدیده جهانگردی (توریسم) همواره دارای تبعات خاص خود است. از تاثیرات مثبت آن می‌توان به بالابردن درآمد اقتصادی و گردش بالای مالی اشاره کرد. اما گاهی با ورود توریست در یک منطقه، جابجایی و فرهنگ‌های جدید در بافت مقصد صورت گرفته و باعث تغییر در بافت مد نظر می‌شود.
همچنین در نقاط جغرافیایی بکر، ممکن است آلودگی‌های انسانی منجر به تخریب بافت طبیعی شود. اهمیت گردشگری به حدی در جهان رسیده است که سازمان ملل متحد یک روز در سال را به نام روز جهانی گردشگری و جهانگردی نامگذاری کرده و برای آن روز، یک شعار خاص در نظر می‌گیرد.

تاریخچه گردشگری

تاریخچه جهانگردی
تاریخچه جهانگردی


در سال ۱۹۷۰، سازمان جهانی جهانگردی سازمان ملل متحد (UNWTO) روز بیست و هفتم سپتامبر را روز جهانی گردشگری اعلام کرده و اولین جشن مخصوص این روز را ده سال بعد در این سازمان برگزار کرد. تصویب این روز یک نقطه عطف در جهانگردی به حساب می‌آید.
هدف از این روز افزایش آگاهی در مورد نقش جهانگردی در جامعه بین‌المللی و نشان دادن چگونگی اثر آن بر ارزش‌های اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و سیاسی در سرتاسر جهان است. در سال هزار و نهصد و نود و هفت، سازمان جهانی (UNWTO) در دوازدهمین جلسه خود در استانبول ترکیه، تصمیم گرفت هر سال، یک کشور را انتخاب کند تا به عنوان شریک سازمان، در جشن روز جهانی گردشگری عمل کند.
همچنین این سازمان در اکتبر سال ۲۰۰۳ در پکن چین، موقعیت جغرافیایی را در اعمال شریک خود دخیل کرد. برای مثال در فصل‌هایی که کشورهای شمالی کره زمین زیباترند، این کشورها شریک UNWTO شوند و در فصل‌هایی که کشورهای نیم‌کره جنوبی کره زمین زیباترند، این کشورها مشارکت خود را با سازمان ملل بپذیرند. به مثال‌های زیر توجه کنید:
. دو هزارو شش در اروپا
. دوهزارو هفت در جنوب آسیا
. دو هزارو هشت در آمریکا
. دو هزارو نه در آمریکا
کشورهای مختلف نیز همواره با توجه به فصل گردشگری تصمیماتی خاصی جهت افزایش گردشگران و در نتیجه بالا بردن درآمد نقدی می‌گیرند. از این قبیل تصمیمات می‌توان به برگزاری مسابقات فصلی، جشن‌های رنگارنگ و تخفیف‌های گوناگون اشاره کرد.
برای مثال کشور هند جشن رنگ‌های خود را در فصل‌های گرم‌تر قرار می‌دهد تا بتواند در کنار جذب گردشگران فروش تجهیزات خاص این جشن را نیز افزایش دهد.

روسیه نیز جشن‌های گردشگری خود را در مناطق جغرافیایی بسیار سرد برگزار می‎‌کند تا تمهیدات گران و پر هزینه خود را جبران کند.

در طول شش دهه گذشته، جهان گردی گسترش و تنوع مداومی را تجربه کرده و به یکی از سریع‌ترین و مهم‌ترین بخش‌های اقتصادی جهان تبدیل شده است. این صنعت پول ساز، وسعتی به پهنای جهان دارد و محدودیت‌های اجرایی آن به شدت کم است.

گردشگری و چرخه اقتصادی

چرخه اقتصادی
چرخه اقتصادی


گردش مالی جهانگردان، از بیست و پنج میلیون دلار در سال هزار و نهصد و پنجاه به حدود یک میلیاردو سیصد هزار دلار در سال ۲۰۱۹ رسیده است.
همچنین درآمد گردشگری بین المللی که از طریق مقصد در سرتاسر جهان حاصل شده از دو میلیون دلار در سال ۱۹۵۰ به هزار و دویست و شصت تریلیون دلار در سال ۲۰۱۵ رسیده است. این حجم از درآمد، درواقع برابر با ده درصد از تولید ناخالص جهان و معادل با ده درصد از درآمد شاغلین در جهان می‌باشد.

سرعت رشد گردشگری


سازمان جهانی گردشگری، سازمان ملل متحد، انتظار دارد که گردشگری به طور متوسط سالانه سه درصد تا سال ۲۰۳۰ میلادی رشد کند. انتخاب روز جهانی گردشگری از طرف سازمان ملل متحد، چنین شرایطی را پدید می‌آورد تا جوامع مختلف قادر باشند موقعیت جذب گردشگر را برای خود مهیا دیده و اقدامات لازم را به عمل بی‌اورند.
همچنین وجود یکپارچگی در بین گردشگران جهانی می‌تواند کمک شایانی به افزایش درآمد مالی مقصد های معرفی شده کند.

پتانسیل های گردشگری

پتانسیل های گردشگری
پتانسیل های گردشگری


باید توجه داشت که جنبه اشتغال‌زایی در این صنعت پتانسیل بالقوه‌ای در خود دارد که تمام این پتانسیل از هزینه‌های اجرایی کمی برخوردار است و شاید با کم‌ترین هزینه‌های اولیه می‌توان گردشگران زیادی را جذب و کسب درآمد کرد.
به عنوان مثال می‌توان به طبیعت بکر اشاره داشت. استفاده از جنگل‌ها، کویر، کوه و دشت‌های مختلف به عنوان جاذبه‌های گردشگری مستلزم هزینه زیادی نمی باشد. چرا که این پدیده‌ها به‌صورت طبیعی و پایدار در سطح کره زمین گسترده شده است.
همچنین فصل‌ها نیز خود در موقعیت‌های جغرافیایی گوناگون قادراند، جاذبه‌های گردشگری خاصی پدید بیاورند. برای مثال به وجود آمدن دریاچه‌هایی از یخ در فصول سرد سال قادر است این بستر را برای جذب گردشگران فراهم کند تا با تمهیدات گوناگون بتوان مسابقات مختلف را برگزار کرد و گردشگران زیادی را جذب نمود.
الزام انتخاب چنین روزی توسط سازمان ملل قطعا انتخاب خوبی برای گسترش این صنعت است. باید توجه داشت که امسال نیز مانند سال‌های گذشته روز جهانی گردشگری با شعار خاصی همراه است.

روز جهانی گردشگری


انتخاب بیست و هفتم سپتامبر برای گرامی‌داشت روز جهانی گردشگری دلیل خاصی دارد. در این روز، فصل سفر به نیم‌کره‌ جنوبی آغاز شده و فصل سفر به نیم‌کره‌ شمالی پایان می‌یابد. این موضوع باعث می‌شود تا بسیاری از مردم در سراسر دنیا در چنین روزی به سفر و گشت‌وگذار بیندیشند.
در سال ۲۰۱۸، بوداپست پایتخت مجارستان، میزبانی این مراسم را به عهده داشت و شعار این سال نیز گردشگری و تحول دیجیتال بود. شعار امسال نیز، گردشگری و کار، آینده‌ای بهتر برای همه است. در زیر به بررسی شعار سال‌های قبل سازمان جهانی گردشگری اشاره می‌کنیم که شامل:
▪ ۲۰۱۷: گردشگری پایدار، ابزاری برای توسعه
▪ ۲۰۱۶: گردشگری برای همه، ترویج دسترسی جهانی
▪ ۲۰۱۵: یک میلیارد گردشگر، یک میلیارد فرصت
▪ ۲۰۱۴: گردشگری و توسعه‌ی جامعه
▪ ۲۰۱۳: گردشگری و آب، حفاظت از آینده‌ مشترک
▪ ۲۰۱۲: گردشگری و انرژی پایدار
▪ ۲۰۱۱: اتصال فرهنگ‌ها
▪ ۲۰۱۰: گردشگری و تنوع زیستی

در پایان اینکه:


با توجه به موقعیت جغرافیایی خاص ایران، می‌توان چهار فصل مختلف را در سراسر این سرزمین مشاهده کرد. مناطق کوهستانی و رشته کوه‌های بلند، کویرهای زیبا با شب‌های پر ستاره، مناطق شمالی سرسبز، نخل‌های سر به فلک کشیده‌ی خرمای جنوب و هزاران جاذبه‌ی گردشگری با رسم و رسوم‌های مختلف فرهنگی تاریخی ثروت‌های بی‌نظیر این سرزمین هستند.
پیشنهاد هوزاس برای شما عزیزان سفرهای متنوع در چهار فصل سال به مناطق مختلف ایران است. مجموعه هوزاس، بهترین مقاصد سفر در سراسر ایران، متناسب با هر فصل از سال را در مجموعه مقالات خود معرفی کرده و اقامتی امن و آرام در تمامی این مناطق را به شما پیشنهاد می‌کند.
پس انتخاب مقصد سفر خود، از طریق بخش رزرو آنلاین ویلا، اقامتگاه، سوییت و آپارتمان، محل موردنظر خود را انتخاب کرده و در سایت هوزاس ثبت و رزرو کنید.

ویلا

۴ تخت

تا ۴ مهمان

۲ اتاق

از ۷۰۰٬۰۰۰ تومان

ویلا

۲ تخت

تا ۱۲ مهمان

۱ اتاق

از ۶۰۰٬۰۰۰ تومان

آپارتمان

۴۲

تا ۴ مهمان

۱ اتاق

از ۳۱۰٬۰۰۰ تومان

سوئیت

۲ تخت

تا ۲ مهمان

بدون اتاق

از۱,۳۰۰,۰۰۰ تومان

از این نوشته خوشتان آمده؟

خوشحال می‌شویم ما رو لایک کنین و انگیزه بیشتر بدین! 😊🙏

0

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. * فیلدهای ستاره‌دار الزامی هستند.

Shopping Basket