دلایل افزایش قیمت مسکن در ایران

0

دلایل افزایش قیمت

در شهرهای بزرگ و کوچک قیمت مسکن در مناطق مختلف شهر متفاوت است. البته در شهرهای کوچک این اختلاف قیمت کمتر به چشم می‌خورد زیرا تعداد مناطق در شهرهای کوچک کمتر است.

می توان گفت سبک زندگی مردم از دیر باز بر روی نوع زندگی آن ها و محیط زندگیشان همچنین نوع خانه سازی نیز تاثیر به سزایی داشته ولی متاسفانه امروزه به علت افزایش جمعیت و تقاضا نه تنها موضوع حریم شخصی بلکه آرامش خانواده ها نیز دچار مشکل شده است.

آمارها و تحقیقات نشان دهنده آن است که مدرنیته شدن کسب و کارها یکی از دلایل افزایش خانه سازی و ساخت و ساز در تهران و کلان شهرهای کشورمان شده است.

بررسی های میدانی نشان می دهد افزایش قیمت مسکن عمدتا در محله های میانی تهران رخ داده تا مناطق بالای شهر؛ با این حال در برخی مناطق هم تغییر چشمگیری در قیمت ملک دیده نمی شود و صد البته بخشی از این افزایش قیمت ها به مجوز ساخت، کاربری، موقعیت مکانی، متراژ زمین و قرار داشتن در منطقه‎ای مناسب نیز بستگی دارد.

نتایج بررسی‌‌ها در مناطق ۲۲ گانه تهران حاکی از این است نیمی از کل معاملات خرید آپارتمان در شهر تهران، در مناطق ۵ ، ۴ ، ۲ ،‌ ۱۵ و ۱۴ انجام می‌شود.

این مناطق به ترتیب، دارای اولویت مکانی برای تعریف پروژه‌های جدید مسکونی هستند که از بین این مناطق ، منطقه ۵ بشترین پتانسیل را برای شروع پروژه‌های جدید مسکونی در بالاترین سطح نسبت به سایر مناطق ۲۲ گانه را دارد.

نقشه تهران | هوزاس

بنا بر تحقیقات آماری، با توجه به مقدار تراکم مناطق مختلف و پر جمعیت، تعدد ساخت و سازها بیشتر میشود همچنین با توجه به وام مسکن برای خرید خانه مخصوصا در کلان شهرها به طور مثال تهران، در روند بازار مسکن اثر خوبی در این چند ساله اخیر گذاشته است.

البته ابن را هم باید ذکر کرد که هنوز افراد بسیار زیادی برای گرفتن حداقل این وام شرایط لازم و کافی را ندارند و حتی میشود گفت که این مبلغ وام برای خرید ملک کافی نیست .

جدول قیمت ها | هوزاس

مقدار تراکم ساخت و ساز محاسبه شده برای مناطق مختلف شهر تهران نشان می دهد که از سالهای گذشته تاکنون، همیشه میان شمال شهر و جنوب شهر تفاوت زیادی وجود داشته است میتوان این تراکم را نشات گرفته از ازدیاد جمعیت در این نواحی دانست.

قطعا جمعیت در مناطق مرکز و جنوبی کلان شهرها بیشتر از مناطق شمالی است همچنین با توجه به مهاجرت روستاییان به حاشیه کلان شهرها و ازدیاد جمعیت در این مناطق باعث تراکم جمعیتی در این منطقه شده است و این باعث عدم توازن در شهرها شده است البته لازم به ذکر است معمولاً در ایران و دربیشتر کشورها مهاجرت از روستا به شهر انجام می‌شود و سبب مشکلاتی در اقتصاد می‌شود.

آمارهای رسمی نشان می‌دهد که روند صدور پروانه‌های ساختمانی به‌عنوان شاخص پیش‌نگر رونق ساخت مسکن در ایران طی ۲فصل پیاپی تابستان و پاییز سال گذشته مثبت شده است که می‌تواند نشانه‌هایی از رونق در بخش تولید مسکن قلمداد شود.

ولی همچنان در بخش هایی از کشور با رکود مواجه هستیم مانند شهر گیلان که به عنوان یکی از پر تراکم ترین شهرهای ایران عزیزمان با مشکل کاهش نرخ ساخت و ساز مواجه شده است.

ساخت و ساز | هوزاس

یکی از عوامل رونق در بازار ساخت و ساز را میتوان افزایش سرمایه گذاری در بخش های مختلف کشور دانست ، با توجه به آمارها و ارقام ، سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در ساختمان‌های جدید مناطق شهری در طی سال‌های۹۱ تا ۹۳ به‌ترتیب ۵۴.۷، ۲۳.۱و ۷.۵درصد مثبت بوده است.

میتوان گفت در آذرماه امسال میانگین قیمت مسکن شهر تهران به ۵ میلیون و ۹۰ هزار تومان رسید، معاملات نیز ۵۰ درصد و قیمت ۱۵ درصد نسبت به ماه مشابه سال قبل افزایش یافت البته باید خاطر نشان کرد که در حال حاضر خانه های ۱۵۰ تا ۲۰۰ میلیون تومانی بیشترین فروش را در شهر تهران دارند.

از این نوشته خوشتون اومده؟

خوشحال می‌شیم ما رو لایک کنین و انگیزه بیشتر بدین! 😊🙏

0

یک پاسخ

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. * فیلدهای ستاره‌دار الزامی هستند.

Shopping Basket