یازدهمین نمایشگاه گردشگری تهران و هوزاس

0

در نخستین روز از یازدهمین دوره از نمایشگاه بین المللی گردشگری و صنایع وابسته در غرفه هوزاس میزبان آقای دکتر دیانی، رییس شرکت مادر تخصصی توسعه ایرانگردی و جهانگردی بوده ایم. در این نشست به مباحثی پیرامون پتانسیل گردشگری و صنایع دستی ایران اشاره شد که ایشان بر اهمیت دیجیتال بیس بودن صنعت گردشگری ایران تاکید داشتند.

نمایشگاه گردشگری

در ادامه به بخشی از این مصاحبه پرداخته ایم:

سلام و تشکر بابت حضور شما در غرفه . اولین چیزی که ما می خواستیم از زبان شما بشنویم این است که بدلیل سیستم گردشگری پویا در ایران ، تقاضای اقامت همواره زیاد بوده ولی از آن سمت مشکل کمبود عرضه محل اقامتی با کیفیت ، ناخودآگاه این چرخه را کند کرده. با این اوصاف شما نقش خانه مسافر با نام جدید وادی رو را در توسعه اکوسیستم گردشگری چطور می بینید؟
– با نام و یاد خدا، من هم از شما عزیزان تشکر می کنم به خاطر زحمتی که برای توسعه صنعت گردشگری می کشید و در جهت اهداف سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری است حرکت کردید چرا که دیجیتال بیس کردن صنعت گردشگری جزو اهداف اصلیمان است، چیزی که امروز آقای دکتر ربیعی وزیر محترم تعاون در مراسم افتتاحیه گردشگری ذکر کردند، شما در این جهت حرکت می کنید.

بایستی با استفاده از تکنولوژی های این دو کانال و با رویکرد خلاقانه و وابسته به گردشگری به توسعه صنعت بپردازد. طرح شما یکی از این طرح ها است که در کشورهای دیگر در سطح وسیعی از دیرباز اجرا می شد و به سرعت هم از آن استقبال شد و این استقبال نشان دهنده این است که یک تحول عظیمی در صنعت وجود داشته گرچه این فرایند قبل از اینکه شما کمک بکنید هم در حال فعالیت بوده اما به شکل صنعت در نیامده بوده و این اشکال کار است و باید سازماندهی می شد. امیدوار هستیم که از حالت زیرزمینی خارج شود و اینکار به همت شما عزیزان انجام شده. تبریک می گویم و امیدوارم در این راستا موفق باشید چراکه موفقیت شما موفقیت صنعت گردشگری است، هرچه آمار مجوزهای خانه مسافر بالامی رود و هرچه تعداد مجریان حرفه ای شما بیشتر می شود ما خوشحال تر میشویم. این به این مفهوم است که این مقوله خانه های مسافر سامان یافته تر می شود.

– شما پتانسیل اشتغالزایی هوزاس (با نام سابق خانه مسافر) را تا چه حد می بینید؟

یکی از آسیب هایی که جمهوری اسلای چند دهه با آن مواجه است، پدیده مهاجرت است. هرجا شغل باشد مردم آن جا جمع می شوند. اگر شما مشاغل روستایی را توسعه دهید مهاجرت معکوس می شود. خانه مسافر یکی ازپتانسیل هایی است که هم در روستاها و هم در شهر ها اشتغال زایی می کند. هم از بعد افزایش اشتغال و هم از بعد توسعه روستاها نقش مهمی داشته است.(یعنی افرادی که از نبود کار به شهرستان ها می روند حالا می توانند با داشتن یک ویلا و رسیدگی به آن برای هوزاس آن را آماده کنند و از اجاره دادن آن درآمدزایی کنند)

– در سامانه های موسوم به اقتصاد مشارکتی همواره یک سری مخالفت ها چه از جانب دلال ها چه از جانب کسانی که در سیستم سنتی بودند چه از جانب بنگاه های مختلف صورت می گیرد، مثل داستان اسنپ که سازمان تاکسیرانی و …اعتراضاتی داشتند. احتمال خیلی زیاد ، هوزاس نیز بااین چالش ها مواجه خواهد شد.شما فکر می کنید این مشکلات و مقاومت ها تا چه حد کار ما را با خلل مواجه خواهد کرد؟

بهرحال تغییر و نوگرایی به طور طبیعی مقاومت دارد، باید تن به بقا دهید، مقابله کنید به نوعی حرفشان را بشنوید.تغییر بها دارد می توانید دسترسی ها را آسان تر کنید، اشتغال ایجاد کنید، قیمت را کاهش دهید، این ها از دستاوردهای تکنولوژی نوین است. طبیعی است که مخالفت هایی صورت گیرد. عده ای از این تغییر آسیب می پذیرند و باید تدبیری اندیشید که کمترین آسیب را ببینند. اما صرف مخالفت و مقاومت آن ها نباید از استفاده از تکنولوژی و نواوری برای توسعه گردشگری جلوگیری کرد.از آن طرف باید با انتقادها تعامل کرد و کار را به تقابل نکشاند.

– موفقیت هایی که تا به حال کسب کردیم، ۱۰۰۰۰خانه و ۱۲۰۰۰۰شغل عدد کمی نیست اما امیدورایم در سال آینده بیش از پیش بتوانیم تعداد زیادی از خانه ها را به صورت رسمی وارد این چرخه کنیم و مشاغل در روستاها افزایش پیدا کند. با همت حضرت عالی این تغییر شدنی است.

امیدوار هستم که استراتژی و راهکارهایتان را دانش بنیان تر کنید. بهسازی سیستم در ساز و کار این فعالیت و توسعه کیفی سامانه، اینکه شما به این روش فعلی شناسایی میکنید و مجوز صادر می کنید، قابل ارتقا است. همیشه برای انجام هرکاری راه بهتری وجود دارد. پیشنهادم این است که در این سیستم ها و فرایندها تجدید نظر شود به تغییر سیستم نیاز دارید. در نهایت از زحمانت شما ممنونم و مطمئنم با پشتکار و تعامل با پیشنهادهای مختلف از پس موانع عبور خواهید کرد.

از این نوشته خوشتون اومده؟

خوشحال می‌شیم ما رو لایک کنین و انگیزه بیشتر بدین! 😊🙏

0

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. * فیلدهای ستاره‌دار الزامی هستند.

Shopping Basket