روز زنان روستایی+ زندگی روستایی

0

آیا تا به حال به زندگی روستایی دقت کرده‌اید؟ آیا تا به حال به دستان پینه بسته زنان روستایی نگاه کرده‌اید؟ آیا زندگی روستایی را تجربه کرده‌اید؟ زندگی روستایی نمونه ناب‌ترین و ساده‌ترین زندگی‌ها است.

روز ۱۲ آبان،۳ نوامبر، به عنوان روز جهانی زندگی روستایی و زنان روستایی، نام‌گذاری شده است. ازآن‌جا که اولین نشانه‌های اجتماعی شدن انسان‌ها به تاریخچه زندگی روستایی بازمیگردد، زندگی روستایی و زنان روستایی اهمیت بسیاری دارند.

زنان روستایی

زنان روستایی
زنان روستایی

حدود یک چهارم یا ۲۵% از جمعیت جهان را زنان روستایی تشکیل می‌دهند. زنان روستایی خانه دار و شاغل هستند. امور تربیتی و پرورشی فرزندان نیز برعهده آن‌هاست. یعنی مانند بقیه مادران به کار مادری هم مشغول هستند.

پیام مهم این روز

پیام اصلی روز جهانی زنان روستایی، حمایت از زنان روستایی یکی از بهترین راه بدست آوردن دسترسی پایدار به منابع غذایی و مبارزه با فقر، اعلام شده است و این روز بنابر علل گوناگون رو به فراموشی است.

شغل زنان روستایی

۱-اداره داخلی خانواده

۲-کشاورزی

۳-دامداری

۴-انجام فعالیت‌های هنری در خانه

۵- پرورش طیور

اهمیت زنان و زندگی روستایی

زندگی روستایی
زندگی روستایی

به گفته سیاست‌مداران بزرگ، برابری جنسیتی و توانمندسازی زنان در قالب برنامه جدید اهداف توسعه پایدار قراردارد و شامل دو برابر کردن بهره‌وری کشاورزی و درآمد تولیدکنندگان مواد خوراکی در مقیاس کوچک است، به ویژه در بخش زنان.

نقش زنان در اقتصاد روستایی

با کم شدن شغل در روستاها برای مردان، مردان روستاها را ترک کرده و برای یافتن شغل جدید و مناسب به شهرها کوچ می‌کنند. در نتیجه جامعه روستایی خالی از مردها شده و به دست زنان سپرده می‌شود.

زنان روستایی در اقتصاد خانواده و روستا نقش به سزایی دارند و با ایجاد تعاونی‌های تولیدی می‌توانند کمک بزرگی باشند. سرپرستی این تعاونی‌ها و کارگاه‌های تولیدی کوچک روستایی نیز برعهده زنان روستایی است.

محصولات کشاورزی زنان روستایی

محصولات کشاورزی
محصولات کشاورزی

آمارهای های غیر رسمی درباره فعالیت زنان روستایی در امور کشاورزی:

۶۰% در زراعت برنج،۹۰% در تولید سبزی و صیفی، ۵۰% در زراعت پنبه و دانه‌های روغنی و ۳۰% درامور داشت باغ‌ها زنان در هر سه مرحله کاشت، داشت و برداشت پا به پای مردان کارمی‌کنند.

زنان روستایی و صنایع دستی

یکی از مهم‌ترین فعالیت‌های زنان روستایی اشتغال در زمینه صنایع دستی و کارهای هنری است. از جمله صنایع دستی روستایی می‌توان، موارد زیر را نام برد:

قالی بافی، قلاب بافی، حصیربافی، گلیم بافی و جاجیم بافی و ….. زنان روستایی با کم‌ترین سرمایه به تولید صنایع دستی مشغول هستند.

زنان روستایی و دام‌داری

دام‌داری
دام‌داری

دام‌ها به دو دسته دام آزاد و دام نگه‌داری شونده تقسیم می‌شوند. انجام کارهای دام آزاد، برعهده مردان است. برای نگه‌داری دام‌های نگه‌داری شونده زنان نقش مهمی در شیردوشیدن، تعلیف دام و در موارد کمتری در چرای دام و مراقبت از آن‌ها دارند. پرورش دام تأثیر مثبتی در درآمد خانواده روستایی دارد.

اشتغال و زنان روستایی

زنان روستایی در انجام کارها هم پای مردان خود هستند. آن‌ها لحظه‌ای بی کار نبوده و همیشه در حال انجام فعالیت‌های گوناگون دیده می‌شوند. این فعالیت‌ها باعث تاثیرات مثبتی در زندگی روستایی شده است. زنان روستایی مدیران اقتصادی خانواده‌های خود هستند.

علم و جایگاه آن در روستا

علم زنان روستایی بیشتر از طریق تجربه به دست آمده است. آن‌ها از روش‌های تجربی استفاده می‌کنند و به نوبه خود در گروه زنان موفق اجتماع امروزی قرار می‌گیرند. تجربیات آن‌ها به صورت ارثی از مادران به آن‌ها رسیده است اما کلاس‌های متنوعی نیز در روستاها برگزار می‌شود.

اموردینی روستایی‌ها

مسجد یا امام‌زاده در روستا مرکز امور دینی روستاییان است که در این مراکز به برپایی نماز و فرائض دینی مشغول هستند. مراسم‌های مذهبی در این مراکز برپا می‌شود. روستاییان به انجام واجبات و ترک محرمات اهتمام کامل می‌ورزند. آن‌ها نمونه دیندار ترین و ساده‌ترین افراد هستند.

یاری‌گری روستاییان

روستایی‌ها در فصل برداشت که مهم‌ترین فصل زندگی آن‌هاست به یکدیگر کمک می‌کنند. در امور نگهبانی مزارع خود در برابر حیوانات وحشی و تخریب‌گر نیز یاور یکدیگر هستند. همچنین جشن‌ها و آیین‌های مختلفی را که مرتبط با تغییر فصل‌ها و شغل و پیشه مردم است را به یاری یکیدیگر برگزار می‌کنند.

سازمان مرکزی تعاونی روستایی

سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران در سال ۱۳۴۲ با ماهیت شرکت سهامی دولتی و به صورت نامحدود تأسیس شد. سازمان مرکزی تعاونی روستایی برای رفاه حال روستاییان تأسیس شده است.

این سازمان زیرساخت‌های اجتماعی، کاربردی، حقوقی و… نیز دارد.

خانه‌های روستایی‌ها

روستا
روستا

خانه‌های روستایی اغلب ساده است. کف خانه‌ها پوشیده از قالی‌هایی است که مادر خانواده با زحمت بسیارآن را بافته است. دیوارهای خانه روستایی ممکن است کاه گلی باشد و اثری از کاغذ دیواری‌های زیبا و تزیینات شهری در آن نیست. وسایل تزیینی خانه‌های روستایی نیز صنایع دستی روستاییان است.

مهر و محبت خانواده روستایی

اغلب همسران روستایی دل یکدیگر را نمی‌شکنند و باهم به مهربانی رفتار می‌کنند. فرزندان روستایی به پدر و مادر خود احترام می‌گذارند. آن‌ها از پدران و مادران خود درخواست‌های غیرمعمول ندارند و به طور کلی روابط خانوادگی آن‌ها بر احترام و مهر و محبت بنا نهاده شده است.

غذاهای محلی

غذاهای محلی
غذاهای محلی

غذاهایی که در یک خانه روستایی پخته می‌شود، مواد اولیه آن محصول خود روستا است. پس می‌تواند سالم‌ترین و خوشمزه‌ترین غذا باشد. در روستا خبری از فست فود و غذاهای مضر نیست. شیر و تخم مرغ و نان محلی مهمان همیشگی سفرهای روستایی است.

گویش و لباس محلی

لباس محلی
لباس محلی

هر روستایی گویش محلی مخصوص خود را دارد. این گویش‌ها شیرین و گیرا هستند. مردم روستا همگی به همین گویش زیبا صحبت می‌کنند. لباس‌های آنها متناسب با محل زندگی آن‌ها است و توسط همین زنان روستایی دوخته شده است.

حمایت از سبک زندگی روستایی

زندگی روستایی ساده‌ترین و بی آلایش‌ترین نوع زندگی جوامع بشری است. خانواده‌های روستایی اساس یک خانواده خوب را دارا هستند. فرزندان آن‌ها موفق‌ترین و کارآمدترین افراد جامعه بوده و با هوش و سخت کوشی خود، ثروت جوامع به شمار می‌روند. همین‌ها دلایل محکمی برای حمایت از زنان و زندگی روستایی است.

هوزاس و زندگی روستایی

هوزاس با امکان رزرو آنلاین اقامتگاه‌های روستایی و بوم‌گردی این امکان را برای شما فراهم می‌کند تا از نزدیک با زندگی روستایی آشنا شوید. در این خانه‌های روستایی محفلی فراهم است که با زنان روستایی به گفت و گو بپردازید و از دست‌پخت خوشمزه و لذیذ زنان روستایی نیز لذت ببرید.

اتاق

بدون تخت

تا ۷ مهمان

بدون اتاق

از ۵۶۴٬۰۰۰ تومان

اتاق

بدون تخت

تا ۴ مهمان

بدون اتاق

از ۳۲۲٬۰۰۰ تومان

اقامتگاه روستایی

بدون تخت

تا ۵ مهمان

بدون اتاق

از ۳۴۵٬۰۰۰ تومان

اقامتگاه روستایی

بدون تخت

تا ۴ مهمان

بدون اتاق

از ۲۱۰٬۰۰۰ تومان

از این نوشته خوشتان آمده؟

خوشحال می‌شویم ما رو لایک کنین و انگیزه بیشتر بدین! 😊🙏

0

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. * فیلدهای ستاره‌دار الزامی هستند.

Shopping Basket