۱۵ روستای دیدنی ایران

1

شاید بهتر باشد ما هم به جرگه‌‌ روستا گردان ایرانی بپیوندیم؛ مگر غیر از این است که روستاهای ایران در کنار داشتن زیباترین فضا، خونگرم‌ترین و ساده‌ترین مردمان را در خود جای داده‌اند؟

روستا یعنی جریان زندگی، تلاش بی وقفه، شاکر بودن و چشم به آسمان داشتن؛ روستا رگ حیات هر کشوری است؛ تداعی کننده‌ عشق و صفا و صمیمیت است. سرشار از حس و حال خوش و پر از شادابی است، پس بیایید با هم در این مقاله نفس بکشیم….!

روستای تاریخی ابیانه_ اصفهان

روستاهای دیدنی اصفهان
روستاهای دیدنی اصفهان

این روستای زیبا و تاریخی که قدمت آن به ۴ هزار سال پیش می‌رسد در جاده‌ نطنز واقع شده است.

شما بعد از عبور از کنار روستاهای هنجن، یارند، کمجان، برز و طره به دره زیبا و آرامی می‌رسید که روستای تاریخی، بکر ودست نخورده ابیانه در آن جای گرفته است.

سیر و سیاحت در کوچه‌های کج و معوج این روستای پیر و پرخاطره که به راحتی مردم آن را به هم پیوند می‌دهد، بی اختیار انسان را به اعماق اندیشه خود فرو می‌برد.

ابیانه روستایی در دامنه کوه با نماهای کاه گلی قرمز، با زیر طاقی‌های سفید و پنجره‌های مشبک زیبا و چوبی است. هرچه در ابیانه دیده می‌‌شود جلوه‌هایی از گذشته‌های دور دارد.

خانه‌های خشتی و گلی آن مربوط به ۴ دوره ساسانی، سلجوقی، صفوی و قاجار می‌باشد. بیشتر خانه‌های ابیانه به شکل مکعب با درب و پنجره‌ی مشبک چوبی ساخته شده که به صورت پلکانی بر روی هم قرار گرفته است.

بناهای دیدنی

بناهای دیدنی ابیانه
بناهای دیدنی ابیانه

مسجدی قدیمی به نام مسجد پرزله از دوره ایلخانان به جای مانده و در محله‌ای به همین نام در این روستا قرار گرفته است.

آتشکده‌ای نیز به نام آتشکده‌ هارپارک در این روستا قرار دارد. در طول مسیر راشتا به چند سقف برمی‌خوریم که به این راهروهای سرپوشیده ساباط می‌گویند. آتشکده‌ هارپارک در اولین ساباط مسیر اصلی قرار دارد.

امام‌زاده‌ای که دو تن از فرزندان شریف امام موسی کاظم (ع) را در خود دارد نیز در این روستا قرار گرفته است. این امام‌زاده با گنبدی هشت وجهی و فیروزه‌ای، نمای زیبایی را در روستا ایجاد کرده است که مأمنی است برای دل‌گشایی و اظهار حاجت و نیاز مؤمنان آرزومند.

سایت هوزاس با ارایه‌ خدمات ویژه از قبیل خانه‌های روستایی و سوییت‌های ارزان در نزدیکی این روستا جهت پذیرایی از شما گردشگران عزیز آماده‌ می‌‌باشد.

شما گردشگران محترم می‌توانید با مراجعه به سایت هوزاس جهت رزرو و خدمات آنلاین از امکانات آن برخوردار شوید.

روستای پالنگان_ کردستان

روستای پالنگان
روستای پالنگان

روستای پالنگان در ۵۰ کیلومتری شهر کامیاران است. در داخل این روستا رودخانه‌ای با آبشار‌های بسیار زیبا قرار دارد. این رودخانه از کوه شاهو سرچشمه می‌گیرد و از سرچشمه‌های اصلی رودخانه‌ی سیروان است.

روستای پالنگان در دره‌ تنگیور در استان کردستان واقع شده است. این روستا در دامنه کوه و در دو طرف دره قرار دارد. بافت آن از لحاظ معماری به صورت پلکانی ساخته شده است و پشت بام منزل پایین به منزله‌ حیات خانه‌ بالایی است.

بناهای دیدنی

بناهای دیدنی
بناهای دیدنی

این روستا افزون بر داشتن معماری زیبا، دارای چشمه‌ها و آبشارها و طبیعتی سرشار از زیبایی منحصر به فرد در استان کردستان است. بیش از ۲۰ چشمه‌ی جوشان در دره تنگیور است که آب زلال و خنک خود را به رودخانه‌ی تنگیور می‌ریزد. آبشارهای حاصل از ریزش آب این چشمه‌ها بسیار دیدنی است.

به واسطه خصوصیات آب این رودخانه و چشمه‌ها، بزرگترین مجتمع پرورش ماهی در کنار این روستا ساخته شده است که بیشتر گردشگران به علت تازگی و نوع ماهی‌ها و همچنین قیمت مناسب آن، اقدام به طبخ ماهی در محل می‌کنند. اهالی این روستا نیز بخشی از مایحتاج خود را از این رودخانه تامین می‌کنند.

این روستا بسیار سرسبز و دارای آب و هوای بسیار مطلوب و دل‌انگیز در فصل‌های بهار، پاییز و زمستان است. از همین لحاظ، پالنگان از دیدنی‌ترین نقاط استان کردستان به شمار می‌رود.

در فاصله ۸۰۰ متری جنوب شرقی این روستا در دره تنگیور و در محل چشمه‌های پرآب، قلعه‌ای به نام پالنگان قرار گرفته است. هنوز آثار و بقایای اتاق‌ها، آتشکده‌ها و پل‌های قدیمی در این محل پابرجاست.

سایت هوزاس با ارایه‌ خدمات ویژه از قبیل رزرو آنلاین خانه‌های دربست و سوییت‌های ارزان در اطراف این روستا جهت پذیرایی ازشما گردشگران عزیز آماده‌ می‌‌باشد.

روستای چاف_ گیلان

روستا چاف
روستا چاف

این خطه‌ سرسبز با ۲۰۰ سال قدمت از شرق به سواحل زیبای دریای خزر، از غرب به روستای چاف بالا و از جنوب به روستای سرسبز تازه آباد متصل می‌شود. سرزمین چاف از نظر موقعیت جغرافیایی و طبیعی دارای اهمیت ویژه‌ای است.

بناهای دیدنی

تالاب طبیعی که این روستا از آن بهره‌مند است، چهره‌ طبیعی روستا را دگرگون کرده است. در فصل زمستان شاهد پرواز زیبای مرغابی‌های وحشی و پرنده‌های مهاجر هستیم.

در بعضی موارد یخ بستن آب این دریاچه، راه رفتن روی آن را لذت بخش می‌کند. در بهار نیز انواع نیلوفر‌های آبی و نیزارهای مردابی و صدای انواع قورباقه‌هایی که در تالاب زیست می‌کنند، آهنگ‌های زیبایی هستند که طبیعت برای گوش شما می‌نوازد.

این خطه دارای آب و هوای معتدل و مرطوب می‌باشد. کشت صیفی جات از جمله، خیار و هندوانه و نیز نگه‌داری حیوانات از قبیل گاو، مرغ ، اردک و حتی پرورش اسب از جمله کارهای مردمان این منطقه است که چرخ اقتصاد این روستا را می‌گرداند.

از غذا‌های محلی منطقه‌ی چاف می‌توان به:

تورش واش، پنیربوروشته، باقلی قاتوق، ماهی مالابیج، کل کباب، واویچ کا و انواع نان‌های محلی اشاره کرد.

روستای چانف_ سیستان و بلوچستان

روستای چانف مرکز بخش آهوران شهرستان نیک‌شهر می باشد. این روستا در منطقه ای کوهستانی واقع شده است. کوهستانی بودن منطقه سبب جوشش آب‌های معدنی و نمایان شدن چشمه‌های آب گرم زیادی از دل کوه‌ها شده وآ ب و هوای مساعد آن نیز باعث رشد گیاهان دارویی فراوان می‌شود.

این عامل زمینه‌ی جذب بسیاری از مردم منطقه و هموطنان را فراهم کرده است.

از طوایف ساکن چانف عبارتند از: درزاده و نوکری، رییسی وملازهی، میریو مبارکی.

بناهای دیدنی

 بناهای دیدنی سیستان و بلوچستان
بناهای دیدنی سیستان و بلوچستان

ـ نخلستان کسمروز

ـ محمدآباد

ـ قله مرتفع پاک

ـ رودخانه‌ جسیس

ـ چشمه‌های آب معدنی

روستای چانف ۶۷ چشمه‌ی آب گرم معدنی و نیز گوگردی دارد که برای درمان بسیاری از بیماری‌های پوستی، دردهای مفاصل و نیزدرمان بیماری‌های کلیوی دفع سنگ کلیه موثر است. بسیاری از بیمارانی که از این آب نوشیده‌اند خواص درمانی آن را غیر قابل انکار می‌دانند.

سایت هوزاس با ارایه‌ خدمات ویژه از قبیل بهترین و ارزان‌ترین ویلاهای جنگلی در اطراف این روستا جهت پذیرایی از شما گردشگران عزیز آماده‌ می‌‌باشد.

شما گردشگران محترم می‌توانید با مراجعه به سایت هوزاس، اقامتگاه مدنظر خود را انتخاب و به صورت آنلاین رزرو کنید.

روستای ده‌لؤلؤ_کرمان

کرمان اگرچه شهر گرم و خشکی محسوب می‌شود اما روستا‌هایی با آب و هوای متفاوتی در سینه‌ی خود جای داده است.

در ۲۰ کیلومتری شمال کرمان روستای ده لؤلؤ مابین رشته کوه‌های لیسون و تیزنگ قرار دارد. قرار گیری روستا در منطقه‌ای کوهستانی آب و هوای خنکی را برای روستا نشینان به ارمغان آورده است. این ویژگی، روستای ده لؤلؤ را به مقصدی برای علاقه مندان به کوهنوردی هم مناسب کرده است.

مناظر دیدنی

مناظر دیدنی کرمان
مناظر دیدنی کرمان

در میان طبیعت محسورکننده‌ روستای ده لؤلؤ جاذبه‌های طبیعی از جمله: آبشار وامق آباد وچشمه‌های خروشانی به چشم می‌خورد که سرزندگی را به روستا هدیه می‌دهد.

در فصل بهار پس از بارش باران، دشت‌های روستا سراسر رنگ و زیبایی می‌شود. رویش گل‌های وحشی جلوه‌ای دیگر از طبیعت را در معرض نمایش می‌گذارد و عطر و رنگ گل‌ها هر گردشگری را مجذوب خود می‌کند. درختان زیاد و کهنسال این منطقه و همچنین چشمه سارهای طبیعی و آب فراوان باعث رونق کشاورزی شده است.

تابستان خنک و دلچسب و حتی زمستان خوش آب و هوا باعث توجه بسیاری از گردشگران داخلی و خارجی به این منطقه شده است.

درختان سردسیری این منطقه نظیر هلو، زردآلو و گردو می‌باشد.

سایت هوزاس با ارایه‌ خدمات ویژه از قبیل رزرو روزانه سوییت، خانه دربست و کلبه‌های روستایی، اقامتی امن و آرام را برای گردشگران و ایران گردان به ارمغان آورده است.

روستای سرکلاته_ گلستان

روستای سرکلاته
روستای سرکلاته

این روستا، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان کردکوی در استان گلستان است. از شمال به جاده‌ ساری- گرگان،از شرق به روستای سالیکنده،از جنوب به اراضی جنگلی و از جنوب غرب به روستای کارکنده محدود می‌شود. این روستا تحت تاثیر اقلیم کوهپایه‌ای،آب و هوای معتدل دارد.

این روستا دارای پیشینه‌ای بسیار غنی می‌باشد. زیرا منطقه‌ای باستانی به نام خرابشهر در مجاورت آن قرار دارد.

نام قدیم این روستا« تشیه» بوده است و نام فعلیه آن از خرابه‌های شهر تشیه تاثیر پذیرفته و به نام سرکلاته‌ خرابشهر معروف شده است.

در معماری سنتی روستا، سقف خانه‌ها شیروانی سفالی و مصالح آن‌ها از چوب و کاه‌گل است. این نوع معماری با شرایط اقلیمی روستا تناسب معقول دارد و از زیبایی ویژه‌ای نیز برخوردار است.

این روستا آثار باستانی زیادی دارد که عبارتند از:

آبشار نربنه

آبشار لاملیچ

دیوار تمشینه

آرامگاه امامزاده قاسم

قلعه‌ بانوسرا

نارنج قلعه

مردم روستای سر کلاته به زبان تبری سخن می‌‌گویند، و پیرو مذهب شیعه‌ جعفری هستند.

چشم انداز جنگل‌های زیبا و متراکم درختان پهن برگ راش و آزاد، عبور رودخانه‌های پرآب و خروشان« میرانلو» در غرب و« دوآب» در شرق روستا با حواشی سرسبز و زیبا، همراه با رنگ‌ آمیزی مزارع پنبه، شالیزار و گل‌های زرد کلزا و چشمه‌های فراوان درون جنگل‌های انبوه، فضای رویایی مناسبی برای دیدار گردشگران و علاقه‌مندان به طبیعت، در این روستا فراهم آورده‌اند.

سایت هوزاس با ارایه‌ خدمات ویژه از قبیل بهترین ویلاهای جنگلی و روستایی در این روستا جهت پذیرایی ازشما گردشگران عزیز آماده‌ است.

برای کسب اطلاعات بیشتر و انتخاب و رزرو آنلاین اقامتگاه موردنظرتان، به سایت هوزاس مراجعه کنید.

روستای شالان_ کرمانشاه

روستای شالان_ کرمانشاه
روستای شالان_ کرمانشاه

روستای شالان از توابع بخش کرند شهرستان اسلام آباد غرب در استان کرمانشاه است. این روستا از شمال و شمال شرق به ارتفاعات دالاهو، از جنوب شرق به ارتفاعات بانه ریز و از جنوب به ارتفاعات رنگ علیان محدود می‌شود.

آب و هوای آن در فصل پاییز و زمستان سرد و برفگیر و در بهار و تابستان نسبتا خنک است.

مناظر دیدنی

در جنوب روستا رودخانه‌ الوند قرار دارد. این رودخانه در دو سوی تفرجگاه‌ها و چشم اندازهای زیبا پدید آمده و محل رویش انواع گیاهان دارویی، مرتعی و گل‌های وحشی رنگارنگ است.

جنگل‌های انبوه و گسترده‌ گردو، انار و انجیر کوهی از تفرجگاه‌های زیبا و کم نظیر روستا است. در کنار مزارع روستا، ارتفاعات صخره‌ای دالاهو قرار گرفته که بلندترین قله‌ی آن ۲۲۵۰ متر ارتفاع دارد. در۴ کیلومتری روستای شالان آبشار زیبا و ویرانه‌های قصر یزدگرد قرار دارد که قدمت آن به دوران ساسانی می‌رسد.

وجود آثار و بقاع متبرکه همانند زیارتگاه مسجد عبدا… بن عمر، بابا یادگار، مقبره‌ی باباشیخ، مقبره‌ی بایزی، مقبره‌ی بابافقی و همچنین مقبره‌ ابودجانه نشانگر قدمت و سابقه‌ تاریخی روستا است.

مردم روستا به زبان کردی و با لهجه‌ کلهر سخن می‌گویند و پیرو مذهب تسنن هستند.

شغل مردمان این دیار، کشت گندم و جو، دامداری، زراعت، پرورش زنبورعسل و جنگل داری و باغداری است.

سایت گردشگری هوزاس در اطراف این روستا نیز اقامتگاه‌های ویژه‌ای برای مسافران و گردشگران عرضه می‌کند.

روستای فیلبند_ مازندران

روستای فیلبند
روستای فیلبند

این روستا از توابع دهستان خشرود شهرستان بابل محسوب می‌گردد. روستای فیلبند یکی از زیباترین ییلاق‌های ایران است که برفراز ابرها واقع شده است. حتی محلی‌های این منطقه نیز در ماه‌های گرم سال به ییلاق فیلبند می‌روند و از هوای خنک این منطقه استفاده می‌کنند.

اما در زمستان به دلیل سرما و بارش برف شدید خالی از سکنه است و تعداد کمی از اهالی در ییلاق باقی می‌مانند.

مناظر دیدنی

یکی از جذابیت‌های این روستا دریای ابری است که اکثر مواقع آن را دربر می‌گیرد. می‌توان گفت یکی از انگیزه‌های حضور گردشگران و طبیعت دوستان، همین دریای ابر است.

در اطراف فیلبند روستایی قرار دارد به نام سنگ چال. در هنگام بروز مه در این روستا و فیلبند مازندران صحنه‌ای بسیار شگفت انگیز به وجود می‌آید.

آب و هوا

 آب و هوای  فیلبند
آب و هوای فیلبند

در بهار: آب و هوای ییلاق در این فصل بسیار دوست داشتنی است. چرا که ما در این فصل بارش باران و برف، تگرگ و تابش آفتاب، رنگین کمان و وزش باد را با هم می‌بینیم.

در تابستان: روستای فیلبند در این فصل دارای هوایی خوش و در برخی مواقع سرد است. منظره‌ ابرها و هوای تازه‌ روستا شما را از فکر هوای شهرتان در فصل تابستان خارج می‌کند.

در پاییز: هوا در این فصل سرد است و تحمل این سرما برای مردم عادی و گردشگران کمی مشکل به نظر می‌رسد. روستا در این فصل خالی از سکنه می‌شود.

در زمستان: زمستان‌های فیلبند هوا بسیار سرد و استخوان سوز است. به همین دلیل معمولا گردشگران در این فصل به فیلبند مراجعه نمی‌کند و به ندرت می‌توان کسی به این منظور پیدا کرد.

شما گردشگران محترم می‌توانید با مراجعه به سایت هوزاس جهت رزرو آنلاین انواع اقامتگاه، مراجعه کنید.

سایت هوزاس با ارایه‌ خدمات ویژه از قبیل ویلاهای جنگلی و خانه‌های دربست در روستای فیلبند، جهت پذیرایی از گردشگران عزیز آماده می‌باشد.

روستا قلعه نو خرقان_ سمنان

این روستا یکی از روستاهای شهرستان شاهرود است که در استان سمنان قرار دارد. خرقان از جمله روستاهای کوه‌پایه‌ای استان است که دارای آب و هوای بسیار خوبی می‌باشد و در حدود ۵۰۰ خانه دارد.

بناهای دیدنی

روستا قلعه نو خرقان
روستا قلعه نو خرقان
  • آرامگاه شیخ ابوالحسن خرقانی(ایلخانی)
  • تپه کولی
  • تپه سیاه رنگی(توشکی)
  • برج و باروی قلعه‌ی نو(قاجار)
  • یخدان‌ها(قاجار)
  • کهنه قلعه(ساسانی)
  • قلعه‌ شهرآباد(کاروانسرا- قاجار)

این روستا در بهار و تابستان آب و هوایی معتدل داشته و در زمستان نیز سرد است.

اکثر اهالی خرقان به فعالیت‌های کشاورزی، دامداری،باغداری و پرورش زنبور عسل مشغول‌اند.

خانه‌های روستا در شیبی ملایم ساخته شده و دارای سقف‌های شیروانی و دیوارهای کاه‌گلی است.

از جاذبه‌های توریستی آن می‌توان به: جنگل ابر در ۵ کیلومتری شمال روستا در امتداد چشمه‌ی بیدر، دره‌ی نزدیک روستا پوشیده شده از گل‌های وحشی رنگارنگ و آب انبار قدیمی روستا اشاره کرد.

همچنین آرامگاه شیخ ابوالحسن خرقانی، عارف قرن۴ و۵ هجری در شمال روستا قرار گرفته و بر روی قبر آن اشعاری نوشته شده است. آرامگاه، گنبدی مخلوطی شکل دارد و با کاشی‌های زیبا تزیین شده که محراب آن برخلاف دیگر مساجد به سمت مغرب قرار دارد.

سایت هوزاس با ارایه‌ خدمات ویژه از قبیل رزرو آنلاین خانه‌های روستایی و اتاق‌های ارزان، جهت پذیرایی ازشما گردشگران عزیز آماده‌ می‌‌باشد.شما گردشگران محترم می‌توانید با مراجعه به سایت هوزاس جهت رزرو و خدمات آنلاین از امکانات آن برخوردار شوید.

روستای کریک_ کهگیلویه و بویراحمد

روستای کریک
روستای کریک

روستای کریک در شهرستان سی سخت استان کهگیلویه و بویر احمد قرار دارد. این روستای خوش آب و هوا جاذبه‌های طبیعی زیادی را در خود جای داده است که محلی برای ییلاق عشایر است. این روستا دارای قدمتی طولانی است و به دوره‌ هخامنشیان برمی‌گردد.

یادتان باشد در فصل تابستان و بهار می‌توانید بهترین آب و هوای موجود در این منطقه را تجربه کنید. به خصوص در اردیبهشت ماه که این روستا میزبان بیشترین تعداد مسافر از نقاط مختلف کشور می‌باشد.

این روستا پر از درختان میوه و شالیزار‌هایی با عطر برنج است که مردمان محلی از این طریق چرخ اقتصاد روستا را می‌چرخانند.

معماری خانه‌های این روستا بسیار شبیه به ماسوله در گیلان است ولی همانند آن سرسبز نیست. دیوارهای خشتی و گلی ضخیمی دارد که برای جلوگیری از نفوذ سرما و گرما ساخته شده‌اند.

مناظر دیدنی

 مناظر دیدنی  روستای کریک
مناظر دیدنی روستای کریک

با قدم زدن در پیاده‌روها و کوچه‌های روستا می‌توانید تماشاگر دخترانی با لباس‌های رنگارنگ و چارقدهایی زیبا باشید. همچنین مدهوش مزارع برنج در اطراف روستا می‌شوید.

اگر به کوهنوردی علاقه دارید می‌توانید صعود به ارتفاعات را در این مکان تجربه کنید. چون این روستا در مسیر صعود به قله‌ دنا قرار دارد. و یا در کنار رودخانه‌های اطراف از گذر آب و یا در هنگام تاریکی هوا از آسمان پرستاره و پهناور آن لذت ببرید.

برای رزو آنلاین خانه‌های مبله و سوییت‌های یک روزه در اطراف روستای کریک، به سایت هوزاس مراجعه کنید.

روستای کندوان_ آذربایجان شرقی

روستای کندوان
روستای کندوان

کندوان روستایی تاریخی و کم‌نظیر است. این روستا در فاصله‌ی ۲۲ کیلومتری جنوب شرقی اسکو در میان دره‌ای سرسبز و باصفا و کنار رودخانه‌ای پر آب قرار گرفته است. فاصله‌ این روستا تا تبریز ۶۲ کیلومتر است.

بناهای دیدنی

این روستا چشمه آب معدنی مهمی به همین نام دارد که برای درمان بیماران کلیوی نقش به‌سزایی دارد.

این روستای زیبا یکی از نادرترین نمونه‌های خانه‌ها و معماری کوهستانی را در خود جای داده که قابل توجه هر بیننده‌ خارجی و داخلی می‌باشد.

یکی دیگر از جاذبه‌های توریستی این روستای زیبا، هتل لاله‌ کندوان است. این هتل سومین هتل صخره‌ای جهان است.

روستای کندوان با خانه‌های هرمی‌اش در دل صخره‌های سنگی و سخت کوه سهند، و با پنجره‌های کج و کوله و رنگی‌اش، پیشینه‌ای ۸۰۰ ساله دارد.

شما گردشگران و مسافران عزیز می‌توانید پیش از سفر به کندوان، از طریق سایت هوزاس، در اطراف این منطقه اقامتگاه مورد نظرتان را به صورت آنلاین رزرو کنید.

روستای گازرخان(نگین الموت)_ قزوین

روستای گازرخان(
روستای گازرخان

این روستا در سلسله جبال البرز واقع و در شمال شرقی شهر قزوین قرار دارد. ساکنان آن بومی روستا بوده و به زبان تاتی سخن می‌گویند.

روستای گازرخان پرجمعیت‌ترین و بزرگ‌ترین روستای الموت است. الموتی‌ها از آن به عنوان نگین الموت یاد می‌کنند.

این روستا دارای آب و هوای معتدل است که در فصول مختلف سال طراوت و شادابی زایدالوصفی به روستا می‌بخشد.

مردمان این روستا بیشتر به باغ‌داری و دام‌داری اشتغال دارند. آن‌ها با تولید گیلاس، گردو، لبنیات و همچنین گلیم بافی و چادرشب بافی و جاجیم بافی، گذران زندگی می‌کنند.

گازرخان روستایی کوهستانی با بافت مسکونی متمرکز و در شیبی تند استقرار یافته است. اگر از دور به آن بنگریم، روستا با صخره‌های سنگی محاصره شده است.

بناهای قدیمی باارزش روستا

خانه‌های منصوری

رشید نایبی

سمیعی

زین العابدین

در میدان اصلی روستا قبرستان قدیمی قرار دارد که ریشه‌‌ درختان کهن به جای مانده در آن نظر هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌کند.

در سمت جنوب میدان و قبرستان محلی، مرکب از یک مسجد قدیمی و یک مقبره، با بنایی مستطیل شکل که از سنگ سیاه و ملاط گچ ساخته شده، قرار دارد. تاریخ این بنا به سال ۸۵۲ هجری قمری می‌رسد. برخی معتقدند که این آرامگاه متعلق به بعضی از سران و بزرگان فرقه‌ اسماعیلیه می‌باشد.

لباس مردمان این روستا تفاوتی با شهرنشینان ندارد. ولی لباس بانوان به ویژه زنان سال‌خورده، پیراهن بلند و دامن چین دار و نوعی جلیقه و چارقد است.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره رزرو آنلاین سوییت‌ ارزان و خانه دربست در اطراف الموت، به سایت هوزاس مراجعه کنید.

روستای گوران_ قشم

روستای گوران_ قشم
روستای گوران_ قشم

روستای گوران از توابع بخش شهاب و در ۹۰ کیلومتری غرب جزیره‌ی قشم قرار گرفته است. برخی معتقدند نام این روستا از کلمه‌ی« گبران» آمده که به احتمال زیاد این منطقه در گذشته محل سکونت زرتشتیان بوده است.

این روستا از مهم‌ترین بنادر تاریخی جنوب کشور است که از دیرباز تاکنون توجه ملوانان هندوستان، آسیای میانه و کشورهای حاشیه‌ی خلیج فارس قرار داشته است. آن‌ها با لنج‌های بادبانی خود جهت تجارت در این بندر پهلو می‌گرفتند.

حقیقتا باید روستای گوران را دروازه‌ ورود به تاریخ دریانوردی خلیج فارس دانست. چرا که ساخت لنج‌های چوبی به روش قدیمی و سنتی در حال انجام است و کارگاه‌های لنج سازی زیادی در این روستا مشغول به کار هستند.

مناظر دیدنی

مناظر دیدنی
مناظر دیدنی

سد گوران به عنوان مهم‌ترین منبع ذخیره‌ آب در جزیره است. این سد به عنوان اثر ملی به ثبت رسیده است.

روستای گوران با وجود ظرفیت‌های منحصر به فرد گردشگری به لحاظ وجود هم‌جواری با جنگل‌های حرا و نزدیکی به بزرگترین غار نمکی کشور از ظرفیت‌های بی نظیری برخوردار است.

اقامت در جزیره زیبای قشم در فصل پاییز، پیشنهاد ویژه هوزاس به شماست. به سایت ما مراجعه کنید و از طریق بخش رزرو آنلاین ویلاهای ساحلی و منازل مبله، اقامتگاه مدنظر خود را رزرو نمایید.

روستای لیپار_ سیستان و بلوچستان

روستای لیپار
روستای لیپار

روستای لیپار در ۱۵ کیلومتری شهر چابهار بعد از روستای رمین در مسیر جاده‌ای ساحل گواستر و در تنگه‌‌ای صخره‌ای و دره‌ای سرسبز و زیبا قرار دارد. از بالای این فضا، روستای لیپار در میان سبزه‌زارها خودنمایی می‌کند.

ما چشم‌مان به رنگ آبی دریا عادت کرده است. ولی گاهی اوقات باید تصور همیشگی‌مان را کنار بگذاریم. دریاچه‌های صورتی کمی در دنیا وجود دارد. مثل دریاچه‌ رتبا در سنگال، هیلر، هات لاگون و پینک لیک در استرالیا یکی در آفریقای جنوبی. یکی در ونکوور و دیگری در بولیوی. خوشبختانه ما هم یکی از آن را در چابهار ایران سراغ داریم.

این رنگ صورتی از کجا می‌آید؟

رنگ صورتی این دریاچه‌ شور که گاهی به قرمز هم می‌زند، نتیجه‌ فعالیت پلانگتون‌ها و نیز مواد آلی و معدنی زیادی است که به این منطقه وارد می‌شوند. ۹۳ گونه پلانگتون گیاهی در این تالاب پیدا شده است.

در میان دو کوه این دره که فاصله‌ چندانی هم ندارد،آب بندی ایجاد شده که آب‌های سرگردان اطراف را در خود جمع کرده و به آبگیری( به طول ۱۴ کیلومتر) برای انواع بوته‌ها، درختچه‌ها و پرندگان تبدیل شده است.

در این آبگیر،انواع بوته‌ها و درختچه‌ها از نوع گز، کلیر و چش و پرندگانی چون چنگر، فلامینگو، انواع حواصیل و….یافت می‌شود.

در حوزه‌ حیات وحش نیز تمساح پوزه کوتاه (گاندو) برجسته‌ترین موجود منطقه‌ چابهار است.

برای رزرو آنلاین سوییت‌ارزان‌قیمت و خانه و اتاق‌های روزانه، در منطقه چابهار به سایت هوزاس مراجعه کنید.

روستای مصر(جندق)_ اصفهان

روستای مصر(جندق)
روستای مصر(جندق

روستای توریستی مصر که میزبان گردشگران داخلی و خارجی بسیاری است در ۴۰ کیلومتری جندق واقع شده است.

این روستا حدود ۱۵۰ سال پیش توسط شخصی به نام یوسف بنا شده و به نام کشوری که حضرت یوسف(ع) درآن فرمانروایی می‌کرده، یعنی مصر، نام‌‎گذاری شده است.

این روستا به علت موقعیت جغرافیایی و وجود تپه‌های ماسه بادی زیبا مورد توجه طبیعت گردان و بیابان گردان قرار گرفته است.

کاروان‌های شترسواری نیز برای استفاده‌ گردشگران در روستای مصر محیا است. گذشتن از تپه ماسه‌های بادی زیبا تجربه‌ای فراموش نشدنی است. همچنین کاروان‌‌های توریستی مصر، شب را در میان بیابان می‌گذرانند تا گردشگران، پرستاره‌ترین شب‌ها را تجربه کنند.

گردشگران خارجی که به این نقطه از کویر مراجعه می‌کنند از دیدن این همه شگفتی هیجان زده می‌شوند.

اهالی روستای مصر هر ساله به واسطه‌ آب و هوای مطبوع، از ابتدای پاییز تا اواسط بهار، پذیرای گردشگرانی هستند که به این روستا وارد می‌شوند.

شما می‌توانید برای رزرو آنلاین خانه‌های کویری و روستایی در اطراف روستا و کویر مصر، از بخش رزرو آنلاین اقامتگاه در سایت هوزاس اقدام کنید.

از این نوشته خوشتان آمده؟

خوشحال می‌شویم ما رو لایک کنین و انگیزه بیشتر بدین! 😊🙏

1

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. * فیلدهای ستاره‌دار الزامی هستند.

Shopping Basket